Terörle mücadelede kullanılan insansız hava aracı 'Heron'larla ilgili bir skandal ortaya çıktı.


Bugün gazetesinin haberine göre Hava Pilot Üsteğmen Fırat Ç., Hava Pilot Yarbay Selami Selçuk Ç.'yi arayarak, PKK elemanı olan kendi adamlarının çok zayiat verdiğini belirtiyor. Bu yüzden "Çok iyi tespit yapıyorlar." dediği Heronların düşürülmesini ya da koordinatlarının değiştirilmesini istiyor. Yarbay da, "Çaresine bakacağız." cevabını veriyor. Milli İstihbarat Teşkilatı'nın (MİT) ses kayıtlarından çıkardığı sıkandalla ilgili dün akşama kadar Genelkurmay ve MİT'ten herhangi bir açıklama gelmedi.
Skandal konuşmayı tespit eden Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) gereğinin yapılması için konuyu Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na iletti. Dönemin Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral İlker Başbuğ, 28 Ekim 2007'de olayla ilgili soruşturma emri verdi.

Skandal konuşmayı yapan subayların Hava Kuvvetleri Askerî Savcılığı'nda devam eden İP/Karargâh Evleri soruşturmasında adlarının geçmesi nedeniyle davanın bu dosya üzerinden devam etmesi için 9 Eylül 2008 tarih ve 2008/2-1 sayı ile yetkisizlik kararı verilerek dava dosyası Hava Kuvvetleri Askerî Savcılığı'na gönderildi. Dosyanın takibatı Hava Kuvvetleri Askerî Savcılığı'ndaki 2008/339 No'lu İP/Karargâh Evleri dosyasını yürüten Hava Hakim Albay Ahmet Zeki Üçok'a verildi. Tıpkı İP/Karargâh Evleri dosyasında yaptığı gibi bu dosyayı da kararttığı iddia edilen Üçok, verdiği önem nedeniyle gelen Heron dosyasını Karargâh Evleri dosyasıyla birleştirmedi.
Dosyanın geldiğini 23 Eylül 2008'de Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na bildiren Üçok, dosyayı birleştirmeden 2008/204 esas No'su ile ayrı bir dosya olarak devam ettirdi. Dosyaya 2009'un Temmuz ayına kadar dokunmayan Üçok'un, dosyada sadece Hava Pilot Üsteğmen Fırat Ç.'yi şüpheli olarak dinlediği ve sadece bir gün nezarete alıp tutuklamaya sevk etmeden bıraktığı iddia edildi. Yarbay Selami Selçuk Ç.'yi ise şüpheli sıfatıyla değil tanık sıfatıyla dinleyip hakkında işlem yapmadığı öğrenildi.
Üçok'un "sahte çürük raporu çetesi" soruşturmasından tutuklanması üzerine Hava Kuvvetleri Askerî Savcılığı'na atanan Hakim Albay Hakan Özbek ise dosyadaki sanıklardan birinin amiral olması ihtimaline binaen soruşturmayı yürütecek merciin Genelkurmay Askerî Savcılığı olduğunu belirterek görevsizlik kararı verdi. Hava Kuvvetleri Askerî Savcılığı'nın yetkisizlik kararının ardından, Genelkurmay Askerî Savcısı Hakim Binbaşı Yaşar Yüce, Nisan 2010'da 'yetkisizlik' sonucuna vardı. Ortada kalan dosya, ihtilafın halli için Milli Savunma Bakanlığı Adalet İşleri Başkanlığı'na gönderildi. Başkanlık ise dosyaya bakmakla görevli yerin Genelkurmay Askerî Savcılığı olduğu kararını verdi. Dosyaya normal şartlarda Hakim Binbaşı Yaşar Yüce'nin bakacağı belirtildi. Bilgisayarında Karargâh Evleri yapılanmasıyla ilgili MİT belgesi bulunan Yarbay Selami Selçuk Ç.'nin "açıklanması yasaklanmış bilgiyi temin etmek" suçunu işlediği iddiasıyla tutuklandığı öğrenildi. Hava Kuvvetleri Askerî Savcılığı'nın 30 Mart 2003 tarih ve 2010/954-129 esas No'lu davasından yargılanan Yarbay Ç., tutukluluğuna itiraz etti. İtirazı değerlendiren Genelkurmay Askerî Mahkemesi Hakimi Albay A. Rıza, Yarbay Ç.'nin tahliyesine karar verdi.

Zaman