‘Türkiye'den daha iyi arabulucu olamaz’


Suriye Lideri Esad, Soli Özel'e konuştu...

Suriye Devlet Başkanı Esad ülkesinde ağırladığı Türk gazetecilerle bölgedeki son durumu konuştu, PKK’ya karşı işbirliğinde gelinen son noktayı değerlendirdi. Esad, Madrid’de yaptığı “Türkiye-İsrail ilişkileri yeniden istikrara kavuşmazsa müzakerelerde ileriye gidilmesini düşünmek de çok zor olur” açıklamasının Türk basınında yanlış algılandığını belirterek “Hata”yı düzeltmek istediğini de söyledi, “Türkiye’den daha iyi arabulucu olamaz” dedi.

ORTADOĞU’da savaş ihtimalinden bahsedildiği, bu savaşı engelleyebilecek önemli emniyet sübaplarından Türkiye-İsrail ilişkilerinin de krize girdiği bir dönemde Suriye Devlet Başkanlığı’nda onuncu yılı dolmakta olan Beşar Esad ile mülakat yaptık. Esad Türkiye’nin arabuluculuğundan asla vazgeçmeyeceklerini söyledi. Esad, Madrid’deki “Arabuluculuk” açıklamasının Türk basınında yanlış algılandığını belirterek hatayı şu sözlerle düzeltti: “Suriye ile İsrail arasındaki arabuluculukta Türkiye’nin yerini alacak kimse olmadığı o konuşma sırasında söylendi. Asıl bu rolü istemeyenin İsrail olduğunu daha önce de söylemiştim. Barış sürecinde Türkiye’nin oynadığı rolden İsrail çok rahatsızdı çünkü, Türkiye tamamen tarafsız bir rol üstlenmişti. Batı da Türkiye’nin rolünü desteklemişti. Bizim Türkiye ile ortak kanaatimiz odur ki İsrail’deki bu hükümet barış istemiyor.”

‘İLİŞKİLERİ İSRAİL VURDU’

Esad, Mavi Marmara saldırısına ilişkin Türkiye’nin tutumuna da destek verdi ve “Aslında ilişkileri Türkiye değil İsrail vurdu. Ortada Türk insanının kanı var. Türkiye bir rol üstlenmek için vatandaşının kanından vazgeçemez. Aksi takdirde ağırlığını kaybedebilir. Türkiye arabulucu rolüne geri dönebilir ama haklı taleplerinden yani uluslararası komisyon, tazminat ve özür taleplerinden vazgeçmemesi gerekir” diye konuştu.

‘ABD SPONSORLUĞU ŞART’

Esad, Türkiye’nin rolünün ne olacağı sorusunu da şöyle yanıtladı: “Dolaylı müzakereler başarıyla sonuçlanırsa Türkiye doğrudan müzakereler konusunda da rol üstlenebilir. Diğer ülkelerin rolü destekleyicidir, alternatif değildir. Doğrudan müzakereler başladığında ayrıntıların idare edilmesi için uluslararası sponsorluk (garantörlük anlamında kullanıyor) gerekecek. Türkiye bu aşamada bir rol üstlenebilir. Batı bizim bölgenin detaylarını, dengelerini bilmez, Türkiye’den daha iyi bir rol üstlenemez. En başarılı arabulucu Türkiye olmuştur, ama ABD en önemli sponsordur. ABD tek başına sponsor olamaz. Biz Türkiye’nin dahil edileceği bir uluslararası sponsorluğun olmasını istiyoruz.”

‘AB üyeliğiniz bize de yarar’

ESAD, eksen kayması tartışmaları ile ilgili olarak, “Türkiye’nin bütün dünya ile ilişkilerinin iyi, bölge ülkeleriyle kötü olması düşünülemez. Türkiye’nin Avrupa ile ilişkileri hem kendisi için hem bizim için önemlidir. AB’ye katılmanız bizim için de çok yararlı olur” diye konuştu.

‘İnsan hakları karnesi zayıf’

NEW YORK merkezli İnsan Hakları İzleme Örgütü, Beşar Esad’ın iktidarda bulunduğu 10 yılda, özgürlükleri yaymak ve insan haklarını geliştirmek için “neredeyse hiçbir şey” yapmadığını bildirdi. Örgütün raporunda, Esad göreve geldikten sonra demokrasi yanlılarına gösterilen hoşgörünün kısa sürdüğü, cezaevlerinin hızla dolduğu ifade edild

‘Suriye’nin Kürt açılımı var mı?’

BEŞAR Esad’a Şam’da bir Kürt açılımı olup olmayacağını soruyoruz. Yanıtlıyor: “Kürtlerin toplumumuzun bir parçası olduğunu görüyoruz. Geçici ikamet eden konuk ya da turist değiller. Ama Batı lehine çalışacak tarafların Kürtleri aleyhimize kullanmasını da istemiyoruz. Terör olayları, Mavi Marmara’dan sonra artmıştır. İsrail’in bu işte parmağının olduğuna ilişkin bir kanıt yok elimizde. Ama Türk güvenlik güçleri İsrail ile PKK arasındaki ilişkileri biliyorlar. Biz Suriye’deki Kürtlerle olan tecrübemizden hareketle bunların yurtsever olduklarını biliyoruz. Biz sadece teröristleri görüyoruz ama bunun karşısındaki 1 milyon yurtseveri unutuyoruz. Açılım maskesi altında bizi başka taraflara götürecek gelişmelerin olmasını istemiyoruz. Biz çok karışık bir toplumuz, etnik, dini ve mezhep olarak. Suriye’nin ulusal çerçevesinde bu konunun ele alınması gerekiyor. Türkiye’de de aynı şekilde.”(haberturk)