Guinness Rekorlar Kitabı yetkililerince, boy ölçümü yapılarak, rekorlar kitabına girmeye aday olan 21 yaşında, 7 kilo ağırlığında ve 72,5 santimetre boyundaki Hatice Kocaman, artık tanınıyor olmanın keyfini yaşıyor.Osmaniye'nin Kadirli ilçesinde yaşayan Kocaman, Guinness Rekorlar Kitabı hakemi Kelly Garrett ve Türkiye marka müdürü Emin Görgün tarafından Bağ Mahallesi'ndeki evinde geçtiğimiz günlerde boy ölçümü yapıldıktan sonra ilgi odağı haline geldi.
Yaşı 21 olmasına rağmen 72,5 santimetrelik boyu ve 7 kilogramlık ağırlığıyla küçük bir çocuk görünümünde olan Hatice Kocaman, AA muhabirine, çarşıda, pazarda gezerken bile ünlü film yıldızları gibi herkesin kendisiyle fotoğraf çektirmek istemesinin şaşkınlığını ve aynı anda sevincini de yaşadığını söyledi.
Hatice Kocaman, rekorlar kitabına girdiğinde bir gün bütün dünyanın kendisini tanıyacağını belirterek, ''Çocukluk yıllarımda engelim beni utandırıyordu. Yaşıtlarım hızla boy atarken onları özentiyle izliyor, kıskanıyordum. Ama şimdi engelimle barışık yaşıyorum. Allah beni böyle yarattı, bu benim suçum değil ki utanayım'' dedi.
Dünyanın en kısa boylusu olarak tescillendiğinde memleketinin de iyi bir reklamını yapacağını belirten Hatice Kocaman, ''Dünyanın en uzun boylusu olan 2 metre 46,5 santimetre boyundaki Sultan Köse'yi televizyonlarda izledim. Onunla bir gün bir arada fotoğraf çektirmek istiyorum. Bir de dünyanın en kısa boylusu bir Çinliydi. Onun ölümü nedeniyle bu unvanı kapabilmek için benim gibi başka başvuruda bulunanların da olduğu söyleniyor. Ama ben bu unvanı alacağıma inanıyorum. İçime doğuyor, bir gün bütün dünya beni tanıyacak'' diye konuştu.

Hatice Kocaman, eskiden engeli nedeniyle sokağa bile çıkmak istemezken, bugün gazetelerde çıkan haberler nedeniyle ünlendiğini ve artık sokağa çıkmaktan çekinmediğini belirterek, şöyle devam etti:

''Soyadım 'Kocaman' ama ben küçücüğüm. Ancak, böyle de mutluyum. Boyum kısa ama sağlığım yerinde. Hepsinden önemlisi 21 yaşındayım ama beni bir çocukmuşum gibi sevip şefkat gösterenler var. Ben öyle insanlar tanıyorum ki kiminin gözleri görmüyor, kiminin kulakları işitmiyor, kimi yürüyemiyor. Oysa ben yürüyorum, geziyorum, konuşabiliyor ve duyabiliyorum. Dünyanın güzelliklerini de görebiliyorum, ya bunları göremeyenler ne yapsın?''
(((( :alkis: ))))
Hatice Kocaman'ın ailesi ise Guinness incelemesinin Hatice'ye büyük bir moral ve özgüven sağladığını belirterek, sonucun açıklanmasını kendilerinin de heyecanla beklediğini kaydettiler.

Zaman