Yerli Tüfek için Şok İddia!
"Mehmetçik-1" İsimli Yerli Piyade Tüfeği İçin Çarpıcı İddia.SARSILMAZ Silah Sanayi Yönetim Kurulu Başkanı Latif Aral Aliş, Makine Kimya Endüstrisi (MKE) nin özgün tasarım olarak duyurduğu "Mehmetçik 1" piyade tüfeğinin özgün bir tasarım olmadığını belirterek, "Projenin başlangıcından beri Mehmetçik-1 adı altında üretileceği ve tamamen yerli olduğu söylenen piyade tüfeğinin yabancı üretim bir tüfeğin üzerine Mehmetçik-1 yazılmasından öte bir şey olmadığı anlaşılmıştır" dedi.

Aliş, "
Tekel zihniyetiyle getirilen kısıtlamalar ve engellemelere rağmen Sarsılmaz Silah Sanayi, ülkemizin mevcut potansiyelinden yararlanarak ilk ve tek özgün Piyade Tüfeği Ar-Ge ve tasarımını gerçekleştirmiş, seri üretim yapabilmek için gereken prototip üretim safhasına gelmiştir" diye konuştu.

SARSILMAZ Silah Sanayi Yönetim Kurulu Başkanı Latif Aral Aliş'in özgün tasarım piyade tüfeği hakkında yaptığı açıklama şöyle:


"Ülkemiz bu güne kadar özgün tasarım bir Piyade Tüfeğine sahip olamamış ve Silahlı Kuvvetlerimiz ne yazık ki ana muharebe silahında bile yurtdışına bağımlı bırakılmıştır. Piyade Tüfeği tasarım ve üretiminin bu güne kadar başarılamamasında ki en büyük etken, ülkemizin potansiyelinin kullanmasının önüne konulan yapay ama maksatlı engeller olmuştur.


'Kamuoyu yanlış bilgilendiriliyor'


Ülkemizde Piyade Tüfeği üretim sorumluluğu başlangıçtan itibaren Makine Kimya Endüstrisi Kurumu'na verilmiştir. Ancak yıllardır sürekli çalışma yaptığını ve özgün tasarım Piyade Tüfeğini üreteceğini belirten Kurum'un bu zamana kadar herhangi bir özgün tasarım tüfeği üretip Türk Silahlı Kuvvetlerinin kullanımına sunduğu görülmemiştir. Mehmetçik-1 adı altında üretileceği ve tamamen yerli olduğu söylenen Piyade Tüfeğinin yabancı üretim bir tüfeğin üzerine Mehmetçik-1 yazılmasından öte bir şey olmadığı gerek fuarda sergilendiği halinden, gerekse basında çıkan resimlerden anlaşılmıştır. Mehmetçik-1 projesinde, ilk açıklamadan bu yana yaklaşık 2 yıl geçmesine rağmen hiçbir somut sonuç


elde edilememiştir. Geldiğimiz noktada her türlü maddi ve manevi desteğe rağmen ortada özgün piyade tüfeği anlamında çıkan bir ürün yoktur. Kamuoyunu eksik bilgilendirmelerle oyalayıp zaman kaybettiren
Tekel uygulaması neticesinde, TSK halen yabancı tasarım silahlara mahkûm kalmaktadır.

'SARSILMAZ özgün tasarımı gerçekleştirdi'


Tekel zihniyetiyle getirilen kısıtlamalar ve engellemelere rağmen Sarsılmaz Silah Sanayi, ülkemizin mevcut potansiyelinden yararlanarak ilk ve tek özgün Piyade Tüfeği Ar-Ge ve tasarımını gerçekleştirmiş, seri üretim yapabilmek için gereken prototip üretim safhasına gelmiştir. Bu safhaya kadar proje ile ilgili Tübitak'tan, 3 ayrı üniversiteden ve diğer sanayi kuruluşlarımızdan değişik konularda destek alınmıştır. Türkiye'nin ilk özgün tasarım Piyade Tüfeğini tasarlama ve prototip üretimine hazır olma gururu yalnız Sarsılmaz Silah Sanayine değil aynı zamanda emeği geçen diğer kurumlarımıza da aittir.

Tübitak destekli Ar-Ge projesi ile özgün tasarımı gerçekleştirilen piyade tüfeği;


- 5.56 mm standart
NATO mermisi kullanmaktadır.

- 2.6 kg ağırlığı ile çok hafif olan tüfek her koşulda kolay taşınabilmektedir.


- 80 cm uzunluğu ile her türlü şartta kolay kullanılabilirlik sağlamakta, özellikle helikopter ve zırhlı araçla intikallerde, ormanlık alanlar ve meskûn mahallerde verimli bir şekilde kullanılabilmektedir.


- Teknolojinin geliştirdiği dayanıklı hafif alaşımların ve kompozit malzemelerin kullanıldığı silahın namlu içi nano teknoloji kullanılarak kaplanmış olup, ısınma, şişme, kirlenme problemleri çözülmüş, sürtünme azaltılarak namlu ömrü uzatılmıştır.


- Modüler yapısı ile her türlü aksesuarın kolayca takılarak kullanılmasını sağlamaktadır.


- Üstün ateş gücü ve isabet hassasiyeti ile kullanıcısına büyük üstünlük sağlamaktadır.


Ülkemizin ilk ve tek özgün tasarım Piyade Tüfeğinin öncelikle prototip üretiminin ve neticede seri üretiminin gerçekleştirilebilmesi için yasal izinlerin alınması gerekmektedir. Şirketimiz bu izinlerin verilmesi için Milli Savunma Bakanlığı'na müracaat etmiş ve uzun bir süredir Bakanlık'tan hasretle izin verilmesini beklemektedir.


Gerekli izinler verildiğinde tasarımı Ülkemize ait, Ülkemizin hammaddesi ve işçiliği ile tamamen yerli kaynak kullanılarak üretilecek bu piyade tüfeği Türk Silahlı Kuvvetleri kullanımına sunulabilecektir. Ayrıca Dünya Silah pazarına girecek ve Ülkemizin önemli bir ihracat kalemi olacaktır"


Sarsılmaz tarafından tasarlanan piyade tüfeğinin teknik özellikleri ;


Kalibre


5.56X45mm NATO


Şarjörsüz ağırlık


2.6 kg


Silah Boyu


80 cm


Namlu Özellikleri


Nano teknoloji kaplamalı, 6 Yiv & Set


Namlu Çıkış Hızı


900 m/sn


Namlu Çıkış Enerjisi


1700 Joule


Etkili Menzil


600 m


Dakikadaki atım sayısı


950 rpm


Atış kontrol sistemi


Emniyet - Yarı otomatik - Tam otomatik


SARSILMAZ Piyade Tüfeğinin monoblok modüler gövde yapısı her türlü aksesuarın kolayca takılarak kullanılmasını sağlamaktadır.
NATO Mil.Std. 1913'e göre tasarlanmış piccattiny rail içeren monoblok gövde üzerine standart monte tertibatına sahip her türlü aksesuar ilave aparata ihtiyaç duyulmadan hızla monte edilebilmektedir. Gündüz normal dürbün kullanan bir silaha gece 30 saniyeden az bir zamanda termal nişan dürbünü takılması mümkün olabilir.

SARSILMAZ PİYADE TÜFEĞİ MODÜLER GÖVDESİNE TAKILABİLECEK AKSESUARLAR


Ön ve arka mekanik nişangahlar,


Optik nişangahlar,


Taşıma kolu,


Red Dot hızlı nişan aletleri,


Keskin nişancı dürbünleri,


Lazer işaretleyiciler,


Yakın mesafe aydınlatma fenerleri,


Hafif silah gece görüş dürbünleri,


Termal silah dürbünleri,


Namlu altı bombaatarlar,


Ön destek el tutamakları,


Çatal ayaklar,


Susturucular
haberler.com