TBMM 23 Temmuz'da Tatile Girecek


Hükümetin Öncelik Verdiği Yasaların, 23 Temmuz'a Kadar Genel Kurul'da Yasalaşmasının Ardından Tatil Edilecek.Hükümetin öncelik verdiği yasaların, 23 Temmuz'a kadar Genel Kurul'da yasalaşmasının ardından Meclis, 1 Ekim 2010'a kadar tatil edilecek. Meclis Genel Kurul'u bu hafta vergi gelirinin de içinde olduğu torba yasa, kamuoyunda "taş atan çocuklar" olarak bilinen ve Terörle Mücadele, Gösteri Yürüyüşü Kanunu ile Uluslararası sözleşmelerle ilgili düzenlemeleri bitirdikten sonra kapanacak. TBMM, bu hafta gündeminde bulunan tasarı ve tekliflerin, Genel Kurul gündeminde yasalaşmasının ardından tatile girmeye hazırlanıyor.
TBMM Genel Kurulu'nda, Salı günü kamuoyunda taş atan çocuklar olarak bilinen yasanın görüşmelerine başlanacak.

-ÇOCUKLARA HAPİS YERİNE GÜVENLİK TEDBİRLERİ GELİYOR-

Hükümetin, "Demokratik Açılım" sürecinde başlattığı ve ilk yasal düzenlemeler arasında yer verdiği "taş atan çocuklar" ile ilgili düzenlemeyle, 'Ceza İnfaz Kanunu, Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunlarında değişiklik öngörülüyor. Teklifle soruşturma ve kovuşturma usulünde de değişiklik yapılıyor. Teklifle, suça itilen çocuklar konusunda ceza artırıcı nedenler ortadan kaldırılıyor. Terör suçu işleyen çocuklar, yaş ayırımı yapılmaksızın ağır ceza mahkemeleri yerine çocuk mahkemelerinde yargılanabilecekler.
Teklifle Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanun'da yapılan değişiklikle, terör suçlusu çocuklara daha önce uygulanan dörtte üç oranındaki infaz, üçte ikiye düşürülüyor. Daha önce terör suçlusu çocuklarda suça göre "koşullu salıverme" uygulanmazken, getirilen yeni düzenlemeyle çocuklarda "koşullu salıverme" uygulanabilecek.
Düzenlemeyle, toplantı ve gösteri yürüyüşleri yasasını ihlal ederek suça itilen çocukların işledikleri suç yeniden yapılandırılıyor. Bu çerçevede, eğer ilk defa işledikleri bir suç ise suçun cezası neyse bunu alacaklar. Ancak bu suçlar güvenlik tedbiri olarak uygulanacak. Sadece bununla ilgili ateşli silahlar ve yasada sayılan bazı şeyler hariç onun dışındaki durumlarda ilk defa suça itilen bir çocuk söz konusu olduğu takdirde suçla ilgili yargılama sonucu, ceza neyse bu cezayı alacak. Ancak, cezanın müddeti ne kadar ise o kadar da güvenlik tedbirine tabi tutulacak. Hapis yerine güvenlik tedbiri getirilecek. Güvenlik tedbirlerini ise ilgili bakanlıklar belirleyecek.
Silah varsa onunla ilgili ceza neyse onun için böyle bir durum söz konusu olmayacak. Ancak suça itilen çocuk ikinci defa aynı şeyi yaparsa bu takdirde güvenlik tedbiri uygulaması uygulanmayacak. Bu durumda, çocuklar terör suçlusu kapsamında değil, normal çocuk suçlusu gibi "çocuk mahkemelerinde" yargılanacak.

-TORBA TEKLİF-

Genel Kurul'da, taş atan çocuklar ile ilgili yasanın bitmesi halinde 21 Temmuz Çarşamba günü ise torba teklife kaldığı yerden devam edilecek.
Düzenlemenin Perşembe günü bitmesi öngörülüyor. Haftanın son günü 23 Temmuz Cuma günü uluslararası sözleşmelerin görüşülmesinin ardından Genel Kurul 1 Ekim 2010'a kadar kapanacak.

haberler.com