Mahmur'a Ulaştılar

Açılımın En Tartışmalı "Barış Gurubu" Bir Bebekle Birlikte Mahmur Kampına Vardıkları İddia Edildi
KUZEY Irak'ta bulunan Mahmur Kampı ile Kandil Dağı'ndan
Abdullah Öcalan'ın çağrısı üzerine 19 Ekim 2009 tarihinde Türkiye'ye gelen 34 kişilik PKK'lı grubundan 1'i çocuk 19 kişi ile Türkiye'de doğmuş 1 bebeğin ailesiyle geri döndükleri ileri sürüldü.

İran ve Suriye üzerinden geçen 20 kişilik grubun Mahmur Kampı'na ulaştıkları iddia edildi. Habur Sınır Kapısı'ndan gelenlerden 10 kişi ise Türkiye'de tutuklu bulunuyor. 5 yıl önceki adam kaçırma suçlaması nedeniyle bir süre tutuklu kaldıktan sonra tahliye edilen Kandil'den gelenlerden M. Şerif Gençdal'ın ise dönenler arasında bulunmadığı belirtildi.

Mahmur Kampı ve Kandil Dağı'daki terör örgütü kampından 19 Ekim 2009 tarihinde
Abdullah Öcalan'ın çağrısı üzerine Türkiye'ye 4'ü çocuk 34 kişi Habur Sınır Kapısı'ndan giriş yaptı. Kandil'den gelen 8 kişilik grubun PKK'lı kıyafetleri ile Habur'da adeta gövde gösterisi yapması kamuoyunun büyük tepkisini çekti.

Türkiye'de bir çok etkinliğe katılan Mahmur ve Kandil'den gelen gruplar için
Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından 'terör örgütü üyeliği ve örgüt propagandası yapmak' ve 'terör örgütü üyesi olmamakla birlikte örgüt adına suç işlemek ve terör örgütünün propagandasını yapmak' suçlarından davalar açıldı.

10 KİŞİ TUTUKLANDI


Kandil grubundan
Mustafa Ayhan, Hüseyin İpek, Elif Uludağ, Lütfü Taş ile Mahmur grubundan Nurettin Turgut, Ayşe Kara, Abdullah Yaman, Caziye Kabul, Zehra Tunç, Sosin Yaman tutuklandı. Mahmur grubundan Mehmet Adamış, Nizar Buldan ve Yusuf Şen hakkında ise gıyabi tutuklama kararı çıkartıldı.

İran VE SURİYE ÜZERİNDEN DÖNDÜLER

Irak'tan geldikten sonra
Şırnak ve Hakkari'nin çeşitli ilçelerinde yakınlarının yanında yaşayan Kandil ve Mahmur grubundakiler geri dönme kararı alarak, iddiaya göre bu isteklerini bir süre önce Kandil ve Mahmur'a iletti. Örgütün bunu onaylaması üzerine 15 gün önce hazırlıklara başlandığı ileri sürüldü.

Kandil'den gelenlerden tutuklanmayan Hamiyet Dinçer, Gülbahar Çiçekçi ile Vilayet Yakut'un
Hakkari kesiminden İran'a, buradan da Mahmur Kampı'na geçtikleri iddia edildi. Mahmur'dan gelenlerden 17'sinin ise küçük gruplar halinde aralıklarla sınırdan gizlice Suriye'ye geçtikleri ve Suriye'nin Kuzey Irak'a açılan kapısı olan ve Yezidi Kürtlerin yoğunlukta yaşadığı Rabia bölgesinden Mahmur kampına dönüş yaptıkları öne sürüldü.

Mahmur Kampı yetkililerinden alınan bilgiye göre Irak'a geçen Mahmur grubundakilerin Emine Sağat, Sait Şedal, Mehmet Kaçan, Musa Tümeg ile eşi Nurcan Tümeg, çocukları Rojda Tümeg, Hüseyin Tümeg (3 aylık), Mikail Soydan ile eşi Melekşah Soydan, Hacı Sorgül, Kamil Ökten ile eşi Hamsiye Ökten, Fatma İzer ve İsmail Ayaz, Bülent Aka ile haklarında gıyabi tutulama kararı bulan Nizar
Buldan ve Mehmet Adamış olduğu öne sürüldü.

Türkiye'de doğan 3 aylık bir bebeğinde aralarında bulunduğu 20 kişinin bugün saat 17.00 sıralarında Mahmur Kampı'na ulaştıkları iseri sürüldü. Türkiye'den dönenlerin BM denetimindeki kampta basın toplantısı yapmalarına ve gazetecilerin içeri girmelerine, buranın güvenliğinden sorumlu Irak askerlerinin izin vermediği belirtildi.

haberler.com