+ Konu Cevapla
1 den 2´e kadar. Toplam 2 Sayfa bulundu

Erdoğan'ı ağlatan idamlar

 GÜNCEL HABERLER Katagorisinde ve  Türkiyeden Haberler Forumunda Bulunan  Erdoğan'ı ağlatan idamlar Konusunu Görüntülemektesiniz.=>...

 1. #1
  Onursal Üye nur yağmuru Baktabul'un Çılgını nur yağmuru Baktabul'un Çılgını nur yağmuru Baktabul'un Çılgını nur yağmuru Baktabul'un Çılgını nur yağmuru Baktabul'un Çılgını nur yağmuru Baktabul'un Çılgını nur yağmuru Baktabul'un Çılgını nur yağmuru Baktabul'un Çılgını nur yağmuru Baktabul'un Çılgını nur yağmuru Baktabul'un Çılgını nur yağmuru Baktabul'un Çılgını nur yağmuru - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Aug 2007
  Bulunduğu Yer
  *♥§₤ẅĐд §ΘĶдĢı♥*
  Mesajlar
  7.383
  Blog Yazıları
  40
  Tecrübe Puanı
  107374898

  Tanımlı Erdoğan'ı ağlatan idamlar

  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan partisinin grup toplantısında 12 Eylül'de yaşanan idamları anlatırken gözyaşlarına hakim olamadı


  AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Necdet Adalı, Mustafa Pehlivanoğlu ve Erdal Eren'in idamına işaret ederek, ''Tam 30 yıl sonra, yine bir 12 Eylül günü, gencecik ölümlerle, zamansız vedalarla, 17 yaşındaki çocukları yağlı urgana taşıyan zihniyetle hesaplaşacağız'' dedi.
  İşte Başbakan'ın sözleri...  Erdoğan, partisinin TBMM Grubunda anayasa değişikliği referandumuna ilişkin değerlendirmelerde bulunurken, Şair Nevzat Çelik'in, Eren için kaleme aldığı ''Şafak Türküsü''nden dizeleri ve Pehlivanoğlu'nun idamdan önce ailesine yazdığı veda mektubunu okudu. Erdoğan, Pehlivanoğlu'nun mektubunu okurken ağladı, mektubu yutkunarak tamamladı.


  Anayasa değişikliğinin, AK Parti'nin, bir kişinin, zümrenin, bir partinin projesi olmadığını belirten Erdoğan, bu paketin, Türkiye'nin topyekun ihtiyaç duyduğu, talep ettiği değişimlerin önemli bir kısmını içeren, milletin yıllardır özlem duyduğu bir Türkiye, memleket, millet projesi olduğunu söyledi.
  Erdoğan, vatandaşın, 22 Temmuzda, 29 Martta hangi partiyi tercih etmiş, bugün hangi partiye gönül vermiş, kime sempati duyuyor olursa olsun, 12 Eylülde yapacağı tercihin, siyasi partilerle ilgili değil, kendisi, kendi geleceği için ortaya koyacağı bir tercih olduğunu belirtti.

  Referandumu, ''demokratik bir hak, ileri demokrasilerde sıkça başvurulan demokratik tercih yöntemi'' olarak tanımlayan Erdoğan, ''12 Eylülde aziz milletimiz, hükümet icraatlarını, muhalefet performansını değil, kendi geleceğini, ülkenin geleceğini oylayacaktır. Bu noktada tereddüt yaşayanların, referandumu demokratik bir tercihin ötesinde, siyasi tercih olarak görenlerin kendi vicdanlarıyla muhasebelerini yaparak, aklın, demokrasinin yolunu yani 'evet'i tercih edeceklerine ben tüm kalbimle inanıyorum'' diye konuştu.

  -''ŞAFAK TÜRKÜSÜ'' NÜN DİZELERİNİ OKUDU
  Sözlerini, ''Şu anda anlatacaklarım belki biraz farklı olacak. Yakın siyasi tarihi ama trajik bir siyasi tarihi önünüze getireceğim. Bu dram olacak ama getirmek zorundayım'' diye sürdüren Başbakan Erdoğan, konuşmasının bu bölümünde duygulu anlar yaşadı, konuşmakta zorlandı.

  Erdoğan, Necdet Adalı'nın, 19 yaşında bir lise öğrencisiyken cinayet işlediği iddiasıyla 1977'de tutuklandığını anımsatarak, o dönem bir siyasi partinin İstanbul Gençlik Kolları Başkanı olduğunu anlattı. Erdoğan, ''Adalı, suçsuzluğunun ortaya çıkacağından, serbest bırakılacağından o kadar emindi ki Ulucanlar Cezaevinde arkadaşlarının firar girişimine katılmadı. Kendisini yargılayan mahkeme reisi Adalı'nın masum olduğunu iddia etti, karara şerh koydu ancak fayda etmedi. Necdet Adalı 22 yaşındayken 8 Ekim 1980'de asılarak idam edildi'' diye konuştu.

  Şair Nevzat Çelik'in, Adalı için yazdığı ''Şafak Türküsü'' adlı şiirden bir bölüm okuyan Erdoğan, şiirin, bu zamansız ölümü en güzel şekilde resmettiğini belirtti. Erdoğan, ''Beni burada arama anne/Kapıda adımı sorma/Saçlarına yıldız düşmüş/Koparma anne/Ağlama/Kaç zamandır yüzüm tıraşlı/gözlerim şafak bekledim/uzarken ellerim kulağım kirişte/ölümü özledim anne/yaşamak isterken delice...'' dizelerini salondakilerle paylaştı.

  Erdoğan, Adalı'nın 12 Eylül cuntasının idam ettiği ilk genç olduğuna dikkati çekerek, ''Bir televizyon kanalında o günlerin, idam kararlarının nasıl verildiğini takip ediyorsunuz değil mi? Nasıl verildiğini görüyorsunuz. Bir bu yandan, bir bu yandan...'' dedi.

  -KONUŞMAKTA ZORLANDI-
  Başbakan Erdoğan, sonradan suçluların yakalandığını, faillerin belli olduğunu ancak Necdet Adalı'nın geri gelmediğini kaydederek, sözlerini şöyle sürdürdü:

  ''12 Eylülcüler, kendi ifadeleriyle asılan bir solcuyla denge kurmak için bir de sağcı idam etmek istediler. Adalı'dan sadece birkaç saat sonra 22 yaşında bir genç, Mustafa Pehlivanoğlu darağacına yürüdü. Ailesi, infazdan 3 gün sonra çocuklarını ziyarete geldiğinde, idam edildiğini öğrendiler. Mustafa'dan geriye şu satırlar kaldı, o da çok anlamlı satırlar: Sevgili anneciğim ve babacığım, Sizler beni bu yaşa kadar büyüttünüz ve yetiştirdiniz. Benim sizlere karşı işlediğim hataları ve suçlarımı affedin, hakkınızı helal edin. Ben sizlerin bir evladınız olarak, bugüne kadar cenabı hakkın ve onun resulünün, yüce peygamberimizin yolundan ayrılmadım. Alın yazımız böyle yazılmış, kader neyse onu çekeceğiz. Ben de kardeşim Haydar gibi biran önce Allah'ın huzuruna çıkacağım. Eğer benim günahım varsa, cenabı Allah'ın huzurunda çekmeye hazırım. Yok bir yanlışlık sonucu ölümüme karar verenler, idam edenler Allah'tan bulsunlar. Anne sizlerle helalleşmek isterdim fakat olmadı, hakkım varsa hepinize helal olsun, siz de helal edin....''  Erdoğan, Pehlivanoğlu'nun ailesine yazdığı mektubun devamını okumakta zorluk çekti, bir süre sözlerine ara verdi. Gözleri dolan Erdoğan, alkışlarla karşılandı. Erdoğan, mektuba, yutkunarak ve sesi titreyerek devam etti. Erdoğan, mektubu, ''Son olarak ağbime, yengeme, yeğenime, bacıma selam eder, haklarını helal etmelerini dilerim. Nişanlıma da selam eder, cenabı Allah'ın mutlu bir yuva kurması için ona yardımcı olmasını dilerim'' cümleleriyle tamamladı.

  -''ERDAL EREN 18 YAŞINDAN KÜÇÜK OLMASINA RAĞMEN İDAM EDİLDİ''-
  Bir başka ismin Erdal Eren olduğunu kaydeden Erdoğan, Eren'in 17 yaşındayken tutuklandığını, 13 Aralık 1980'de Ankara Merkez Cezaevi'nde 18 yaşından küçük olmasına rağmen idam edildiğini anımsattı.

  Muhsin Yazıcıoğlu'nun, Mamak'ta çektiği çileleri, gördüğü işkenceleri ve Mamak Cezaevinden yazdığı dizeleri unutmadıklarını belirten Erdoğan, Yazıcıoğlu'ndan da, ''Huzur dolu içimde, ben sonsuzluğu düşünüyorum/Ey sonsuzluğun sahibi sana ulaşmak istiyorum/Durun kapanmayın pencerelerim güneşi mi kapatmayın/ Beton çok soğuk, üşüyorum'' dizelerini okudu.

  Erdoğan, 14 Mayıs 1987'de Hüseyin Kurumahmutoğlu'nun, sabah namazını kılarken, başına vurulan dipçik darbesiyle Mamak Cezaevinde genç yaşında dünyaya veda ettiğini dile getirdi.

  Bu zulümlerin, işkencelerin, insanlık dışı uygulamaların en yakın şahitlerinden, mağdurlarından birinin de Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay olduğunu ifade eden Erdoğan, Günay'ın, 12 Eylülde hapisteyken, vefat eden babasının cenazesine katılamadığını kaydetti.

  -''VİCDANLARININ SESİNE KULAK VERİP, DÜRÜSTÇE KONUŞSA''-
  Alparslan Türkeş'in, 1992'de verdiği bir röportajda DYP-SHP koalisyonuna neden güvenoyu verme gerekçelerini açıkladığını anımsatan Erdoğan, şunları kaydetti:

  ''Türkeş şu gerekçelerle açıyor: '12 Eylül anayasasını değiştireceklerine söz verdiler. 12 Eylül, ülkücüler olarak bize çok haksızlık etmiş, büyük mağduriyetler getirmiştir. Ah Mamak Cezaevinin dili olsa da bize tabutlukları, C-5'leri anlatsa. Metris'in, Bayrampaşa'nın dili olsa da orada kararan hayatları anlatsa.' Buradan ah Diyarbakır Cezaevinin dili olsa da konuşsa... Diyarbakır Cezaevinin dili yok ama keşke 12 Eylül'de orada yatan bazı MHP yöneticileri, vicdanlarının sesine kulak verip, dürüştçe konuşsa.
  Tam 30 yıl sonra, yine bir 12 Eylül günü, işte bu işkenceler, zulümlerle, bu insanlık dışı uygulamalarla milletçe hesaplaşacağız. Gencecik ölümlerle, zamansız vedalarla, 17 yaşındaki çocukları yağlı urgana taşıyan zihniyetle hesaplaşacağız. Gencecik yaşında haksız bir şekilde idam edilen Mustafa'nın 'Allah'tan bulurlar' dediği gün işte 12 Eylül 2010 günüdür.''


  AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, anayasa değişikliğine ilişkin olarak, ''Bu anayasa değişikliği belki her şey değildir ama çok önemli bir şeydir. Türkiye'nin aydınlık geleceği için, daha ileri bir demokrasi ve daha adil bir hukuk sistemi için çok önemli bir adımdır'' dedi.
  Erdoğan, partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, bugün sabah saatlerinde Hakkari'nin Çukurca ilçesinden acı bir haber aldıklarını söyledi. Yine bir mevzide gece saat 02.00 sularında roketatar ve uzun namlulu silahlarla yapılan saldırıda 6 askerin şehit olduğunu anlatan Erdoğan; ilk belirlemelere göre 15 askerin yaralandığını, bir teröristin de ölü olarak ele geçirildiğini ifade etti.

  Bölgedeki operasyonların devam ettiğini belirten Erdoğan, şehitlere Allah'tan rahmet, ailelerine ve millete başsağlığı; yaralı askerlere de acil şifa dileğinde bulundu.

  Terörle mücadelede herkesin birlikte göstereceği dayanışmanın önemli olduğunu vurgulayan Erdoğan, ''Bu dayanışmamızın sürekliliği çok önemli. Akşamdan sabaha, eğer 'bir çözüm' deniliyorsa böyle bir sihirli değnek yok.

  Fakat kararlılıkla bu mücadeleyi sonuna kadar sürdüreceğiz. Yılmadan, usanmadan sürdüreceğiz. Bu konuda en ufak geri adım atmak yok. Özellikle kimlerin üzerine ne tür görevler düştüğü malumdur'' diye konuştu.

  ''Olay, her zaman söylüyoruz, bir güvenlik meselesi değildir'' diyen Erdoğan, şöyle devam etti:

  ''Sadece bir güvenlik meselesi olarak bakarsak yanılırız. Yıllar yılı böyle bakıldı, neticesi ortada ama bu olayın sosyolojik, psikolojik, diplomatik bir çok boyutu var. Bütün bu alanlarda bu dayanışmamızı sürdürmemiz lazım. Burada siyasiler olarak, parlamento içi, parlamento dışı... Medya olarak bu ülkedeki akademisyenler olarak, STK'lar olarak hep birlikte bir dayanışmanın içerisinde; eğer terör örgütünü, teröristleri vatandaşlarımızdan ayırabilir, onlarla arasına o perdeyi gerebilirsek, inanıyorum ki işimiz çok daha kolay olacaktır. Burada sağduyu sahibi milletimin her bir ferdi üzerine düşen görevini yapacaktır ben buna inanıyorum.''

  Erdoğan, KKTC'nin ''20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı''nı kutladığını anımsatarak, 1974 yılında gerçekleşen barış harekatıyla Kıbrıs'ın barış ve huzur dolu 36 yıl geçirdiğini söyledi. Erdoğan, ''Bayram coşkusunu tüm Kuzey Kıbrıs'taki kardeşlerimizle birlikte yüreğimizde hissettiğimizi ifade etmek istiyorum. Başbakan Yardımcımız Sayın Cemil Çiçek de orada. Ülkemizi temsilen kutlamalara katılıyor. Biz de bayramlarını kutluyor burada Kuzey Kıbrıs'taki tüm kardeşlerimize en kalbi sevgi ve selamlarımızı yolluyoruz'' diye konuştu.

  -''AYAKBAĞI OLMAK DA BUNLARIN ŞİARIDIR''-

  Genel Kurul çalışmalarında artık dönem sonuna yaklaşıldığını anımsatan Erdoğan, çok yoğun bir çalışma döneminin geride bırakıldığını söyledi.
  Son derece hayati düzenlemeleri yasalaştırmanın gönül huzuru içinde olduklarını vurgulayan Erdoğan, şöyle konuştu:
  ''Sadece gece-gündüz çalışmakla... Bedenen, fikren tüm mesaimizi Genel Kurul çalışmalarına ayırmakla kalmadık; yasama faaliyetlerinde sürekli engel çıkaran muhalefete karşı da çok yoğun bir mücadelenin içinde olduk. En başından itibaren meclis çalışmalarını yavaşlatma gayreti içinde oldular. Genel Kurul ortamını gererek, sabrımızı zorlayarak, adeta sinirlerimizi test ederek çalışmaları engelleme ve yavaşlatma çabası içine girdiler. Ancak, şu hususa özellikle dikkatlerinizi çekmek istiyorum: Bizler, AK Parti Grubu olarak, ülkeye, millete hizmet için sorunları çözmek için gayret gösterirken; onlar kendi kişisel çıkarlarını, kendi hırslarını, kendi şahsi hesaplarını bizlere dayatma mücadelesi içinde oldular. Biz milletimiz için daha fazla hizmet üretmek, milletimizin menfaatine olan yasaları çıkarmak için çaba gösterirken onlar da bizi engellemeye, hızımı kesmeye uğraştılar. Çünkü bunların muhalefet anlayışı yapmayı değil, yıkmayı; destek olmayı değil, köstek olmayı esas alıyor. Milletimiz de artık çok iyi görüyor. Bunlar iş üretmezler, hizmet üretmezler. İktidarda oldukları, koalisyon ortağı oldukları dönemde de bu ülke için sadra şifa olacak hiçbir şey üretmediler. İş üretmedikleri gibi üretenlerin, hizmet üretenin ayağına ayakbağı olmak da bunların şiarıdır.

  Genel Kurul çalışmaları AK Parti ile diğer siyasi partiler arasındaki bu ayırt edici özelliği gün gibi ortaya çıkarmıştır. Biz bu millete, ülkemize sevdalıyız. Biz omuzlarımızda ne büyük ve mübarek bir sorumluluk, yük taşıdığımızın şuuru içindeyiz. Her zaman söylüyorum; idare edebilirdik, popülizme tevessül edebilirdik. 'Böyle gelmiş, böyle gider' diyerek, hiç etliye sütlüye karışmayabilirdik. Risk almayabilirdik. Başımıza ağrıtmak istemeyebilirdik. 'Bize dokunmayın, yaklaşmayın' dediklerinde geri adım atabilirdik ama o zaman çıkıp da milletimizin yüzüne bakamazdık. Bu milletin huzurunda başımız dik, alnımız ak hesap veremezdik. Kendileri için, gecemizi gündüzümüze kattığımız yoksulların yüzüne bakamazdık. Bizim için her daim hayır duaları eden amcaların, teyzelerin yüzüne bakamazdık. AK Parti kuruluşunda gözleri umutla parlayan, AK Parti'nin her cesur adımıyla gözlerindeki umut ışığı daha da parlayan yetimlerin, öksüzlerin, yolda kalmışların karşısında mahcubiyetimizi gizleyemezdik.''


  -''HAYAL KIRIKLIKLARINA KARŞI ÇIKTIK''-
  ''AK Parti'nin zor olanı tercih ettiğini, bu ülkenin yerinde saymasına karşı çıktığını'' anlatan Erdoğan, kalkınmayı, ilerlemeyi, büyümeyi tercih ettiğini söyledi. Erdoğan, ''Hayal kırıklıklarına karşı çıktık. Bu ülkeye bir ufuk çizmeyi bir vizyon oluşturmayı tercih ettik. Tüm kirli ilişkileri, kirli senaryolara, çetelere, mafyaya, hukuk dışı kirli örgütlenmelere karşı çıktık. Demokrasi, özgürlük, hak ve adalet mücadelesini tercih ettik. Bugün de milletin oyuna, takdirine sunduğumuz anayasa değişikliği de bu 'Büyük Türkiye' mücadelesinin bir neticesidir'' diye konuştu. ''Anayasa değişiklik paketinin içindeki maddelerin, CHP, MHP ve BDP'nin üst yönetimlerinin, milletvekillerinin uykularını çok ciddi şekilde kaçırıyor'' diye konuşan Erdoğan, şunları kaydetti: ''Bunlar tıpkı 'Midas'ın Kulakları' öyküsünde oldukları gibi yalnız kaldıklarında ya kendi vicdanlarına ya da yakın arkadaşlarına 'bu pakete karşı çıktıkları için büyük rahatsızlık duyduklarını' ifade ediyorlar. 'Aka kara' demenin vicdanları sızlattığın çok iyi görüyoruz.

  Hayırlı bir işe destek vermek yerine köstek olmanın ne kadar bunaltıcı bir etki yaptığını görüyoruz. Yıllarca milletimizin özlemi olan değişikliklere sırf 'AK Parti istiyor' diye karşı çıkmanın ne kadar büyük travma oluşturduğunu açık ve net görüyoruz. Tabanlarının, vicdanlarının, akıl ve mantıklarının sesine kulak verdiklerinde ortaya çıkan dramatik tabloyu kendileri de tüm milletimiz de görüyor, anlıyor.  BDP'nin parti kapatmalarına karşı gibi göründüğünü, parti kapatmalarını zorlaştıracak ve adeta yok edecek bir değişikliği engellemek için elinden geleni yaptığını dile getiren Erdoğan, ''Barıştan yanaymış gibi yaparak gerilimi ve çatışmayı körüklüyor. Demokrasiden yanaymış gibi görünerek demokratik gelişmenin önüne set çekmeye çalışıyor'' dedi.

  -''DEĞİŞİKLİK ÇOCUKLARIMIZ İÇİNDİR'-
  BDP'nin ''Anayasa değişikliği paketinde Kürtlerin lehine olabilecek hiçbir madde yok. Orada Kürt adı geçmiyor'' dediğini kaydeden Erdoğan, şöyle konuştu:

  ''Orada hangi etnik unsurun adı geçiyor? Benim Kürt kökenli vatandaşlarımın aleyhine olan bir madde var mı? O maddelerin hepsinde de benim Kürt kökenli vatandaşlarımın lehine olacak her şey var. A'dan Z'ye her şey var. Yani 73 milyonun hepsi için eşit, her şey var... Tayyip Erdoğan bu değişiklikten ne kadar istifade ediyorsa, benim Kürt kökenli vatandaşım da o kadar istifade ediyor. Vatandaşlarımıza bu ilkesizliği, samimiyetsizliği anlatacağız.

  Tekrar ediyorum. Bu değişiklik bir AK Parti değişikliği değildir. Bu değişiklik çocuklarımız, gençlerimiz, 73 milyon vatandaşımız içindir. Herkesi bu büyük değişim hareketine omuz vermeye davet ediyoruz, herkesi bu tarihi sürece katkı sağlamaya davet ediyoruz. Tabii ki takdir aziz milletindir. Söz de onundur, karar da onundur.''

  Erdoğan, Cuma günü itibariyle TBMM Genel Kurulu çalışmalarının tamamlanacağını, milletvekillerinin 12 Eylül referandum gününe kadar milletle beraber olacağını söyledi. Erdoğan, ''suça itilen çocuklarla ilgili düzenlemenin'' bu hafta Meclisten çıkacağını da söyledi.


  -''KIŞKIRTMALARA PRİM VERMEDEN''-
  Erdoğan, ''Kışkırtmalara prim vermeden, soğukkanlılığı, sabrı, sağduyuyu asla elden bırakmadan yapıcı bir dille gönüller kazanacağız. Muhalefetin çirkin ve kışkırtıcı üslubuna asla tenezzül etmeyeceğiz. Onlar çamur, iftira atacaklar, Türkiye'nin ufkunu karatmak için her türlü çirkin söz ve eylemin içine girecekler. Biz sadece hakkı, doğruyu söyleyeceğiz, sadece anayasa değişikliğini konuşacağız, büyük değişikliğin kalp atışlarını anlatacağız'' diye konuştu.

  Başbakan Erdoğan, 36 ile gideceğini, sadece miting yapmayacağını, kanaat önderleri ile bir araya geleceğini, halkla gece geç saatlere kadar sohbetler edeceğini, bütünleşeceğini kaydetti.
  İlk mitingi cumartesi günü 12 Eylül Anayasa oylamasına Türkiye genelinde en yüksek hayır oyu veren Bingöl'de yapacağını belirten Erdoğan, ''12 Eylül anayasasının izlerini silmek için 'evet' kampanyasını başlatıyoruz'' dedi.

  Zaman
  Konu nur yağmuru tarafından (07-20-2010 Saat 17:05 ) de değistirilmistir.

 2. #2
  Onursal Üye nur yağmuru Baktabul'un Çılgını nur yağmuru Baktabul'un Çılgını nur yağmuru Baktabul'un Çılgını nur yağmuru Baktabul'un Çılgını nur yağmuru Baktabul'un Çılgını nur yağmuru Baktabul'un Çılgını nur yağmuru Baktabul'un Çılgını nur yağmuru Baktabul'un Çılgını nur yağmuru Baktabul'un Çılgını nur yağmuru Baktabul'un Çılgını nur yağmuru Baktabul'un Çılgını nur yağmuru - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Aug 2007
  Bulunduğu Yer
  *♥§₤ẅĐд §ΘĶдĢı♥*
  Mesajlar
  7.383
  Blog Yazıları
  40
  Tecrübe Puanı
  107374898

  Tanımlı İdam edilen gençlerin mektuplarını okurken gözyaşlarını tutamadı

  Başbakan Tayyip Erdoğan, referandum öncesi son grup toplantısında duygusal bir konuşma yaptı. "Her evet oyu AK Parti'ye değil, milletin geleceğine verilmiş olacak." diyen Erdoğan, 12 Eylül darbesinde yaşanan dramları anlatırken gözyaşlarına hâkim olamadı.
  Erdoğan, 22 yaşında darağacına götürülen sol görüşlü Necdet Adalı ile onu dengelemek amacıyla asılan 22 yaşındaki ülkücü Mustafa Pehlivanoğlu'nun hikâyelerini anlattı. Merhum Alparslan Türkeş'in darbeciler ile ilgili sözlerini hatırlattı. Muhsin Yazıcıoğlu'nun cezaevinde yazdığı 'Üşüyorum' şiirini okudu.
  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, referandum öncesi son grup toplantısında oldukça duygusal bir konuşmaya imza attı.

  Konuşmasını büyük ölçüde anayasa değişikliği üzerine kuran Başbakan, 'tarihî adım' olarak nitelediği referandumun anlamı üzerinde durdu. Bu paketin AK Parti'ye değil, bütün millete ait olduğu noktasının altını çizdi. Verilecek her 'evet' oyunun da AK Parti'ye değil, milletin geleceğine verilmiş olacağını özellikle vurguladı. "Bu paket, Türkiye'nin topyekun ihtiyaç duyduğu, talep ettiği değişimlerin önemli bir kısmını içeren, milletin yıllardır özlem duyduğu bir Türkiye, memleket, millet projesidir. Türkiye'nin aydınlık geleceği, daha ileri bir demokrasi ve daha adil bir hukuk sistemi için herkesi bu büyük değişim hareketine omuz vermeye çağırıyorum.'' diye seslendi. Pakete karşı çıkan CHP, MHP ve BDP'yi eleştirirken de tabanlarını ayrı tuttu, parti yöneticilerine tepki gösterdi. 12 Eylül darbesinin ardından asılan ülkücülerden örnekler verdi. Merhum Alparslan Türkeş'in 12 Eylül darbecileri ve anayasasıyla ilgili sözleri ile merhum Muhsin Yazıcıoğlu'nun cezaevindeyken yazdığı 'Üşüyorum' şiirini okudu. Konuşmanın en çarpıcı anı ise Erdoğan'ın ağladığı bölümdü. 12 Eylül darbesinin zulmüne örnekler veren Başbakan, ilk idamlardan söz etti. 22 yaşında darağacına götürülen sol görüşlü Necdet Adalı ile onu dengelemek amacıyla asılan 22 yaşındaki ülkücü Mustafa Pehlivanoğlu'nun hikâyelerini anlattı.

  Şair Nevzat Çelik'in Adalı için yazdığı ve sonraki yıllarda Ahmet Kaya'nın şarkı olarak seslendirdiği 'Şafak Türküsü' dizelerinden bir bölüm okudu. Ardından Pehlivanoğlu'nun son mektubunu okuyan Başbakan, gözyaşlarına hakim olamadı. Sesi titreyince devamını okumakta zorluk çekti, mektuba ara vermek zorunda kaldı. Bu sırada hem milletvekili sıralarından hem de izleyiciler arasından çok sayıda kişinin de ağladığı görüldü. Erdoğan, mektubu, yutkunarak ve sesi titreyerek tamamladı. Konuşmasına Çukurca'da şehit olan askerlere rahmet, ailelerine başsağlığı dilekleri ile başlayan Başbakan, özetle şunları söyledi:

  CHP, MHP ve BDP, Midas'ın Kulakları gibi: Anayasa değişikliği paketinin içindeki maddeler, CHP, MHP ve BDP'nin üst yönetimlerinin, milletvekillerinin uykularını kaçırıyor. Bunlar tıpkı 'Midas'ın Kulakları' öyküsünde olduğu gibi yalnız kaldıklarında ya kendi vicdanlarına ya da yakın arkadaşlarına 'bu pakete karşı çıktıkları için büyük rahatsızlık duyduklarını' ifade ediyorlar. Neden 'hayır' dediklerini kendilerine de millete de izah edemiyorlar. Değişikliğe ilişkin tek bir somut gerekçe gösteremiyorlar. Onlar 12 Eylül ile hesaplaşamasa da biz hesaplaşacağız. MHP'li kardeşlerimizden, CHP'ye, BDP'ye gönül vermiş kardeşlerimden 'evet' bekliyorum.

  Kürt kökenli vatandaşım da istifade edecek: BDP "Anayasa değişikliği paketinde Kürtlerin lehine olabilecek hiçbir madde yok.'' diyor. O maddelerin hepsinde de benim Kürt kökenli vatandaşlarımın lehine olacak her şey var. Yani 73 milyonun hepsi için eşit, her şey var. Tayyip Erdoğan bu değişiklikten ne kadar istifade ediyorsa, benim Kürt kökenli vatandaşım da o kadar istifade ediyor.

  Erdal Eren, Hüseyin Kurumahmutoğlu, Ertuğrul Günay: Erdal Eren. 17 yaşındayken tutuklandı, 13 Aralık 1980'de Ankara Merkez Cezaevi'nde 18 yaşından küçük olmasına rağmen idam edildi. 14 Mayıs 1987'de Hüseyin Kurumahmutoğlu sabah namazını kılarken, başına vurulan dipçik darbesiyle Mamak Cezaevi'nde genç yaşında dünyaya veda etti. Bu zulümlerin, işkencelerin, insanlık dışı uygulamaların en yakın şahitlerinden, mağdurlarından biri de Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay. 12 Eylül'de hapisteyken, vefat eden babasının cenazesine katılamadı.

  Mustafa'nın 'Allah'tan bulurlar' dediği gün işte 12 Eylül 2010 günüdür: Tam 30 yıl sonra, yine bir 12 Eylül günü, işte bu işkenceler, zulümlerle, bu insanlık dışı uygulamalarla milletçe hesaplaşacağız. Gencecik ölümlerle, zamansız vedalarla, 17 yaşındaki çocukları yağlı urgana taşıyan zihniyetle hesaplaşacağız. Gencecik yaşında haksız bir şekilde idam edilen Mustafa'nın (Pehlivanoğlu) 'Allah'tan bulurlar' dediği gün işte 12 Eylül 2010 günüdür.'  Şafak Türküsü onun için yazıldı
  Necdet Adalı, idam sandalyesine çıktığında henüz 22 yaşındaydı. 1977 yılında lise öğrencisiyken, 3 ülkücünün ölümüyle sonuçlanan bir kahvehanenin taranması olayıyla ilgili olarak tutuklandı. Ulucanlar Cezaevi'nde 3 yıl hapis yattı. Suçsuz olduğunun anlaşılacağından o kadar emindi ki bir firar eylemine katılmadı. Kendisini yargılayan mahkeme başkanı Albay Hamdi Sevinç'in suçsuz olduğunu belirtmesine karşın, mahkeme heyeti tarafından suçlu bulundu. Adalı, 8 Ekim 1980'de idam edildi. Nevzat Çelik'in yazdığı ve daha sonra Ahmet Kaya tarafından bestelenen "Şafak Türküsü" şiiri Adalı için kaleme alındı.

  Necdet Adalı'ya denge olsun diye darağacına gönderildi
  Mustafa Pehlivanoğlu, darbeden sonra idam edilen ilk ülkücü. Balgat'ta 5 kahvehanenin taranmasının ardından gözaltına alındı. 22 yaşındaki Pehlivanoğlu, idam cezasına çarptırıldı. 7 Ekim 1980 tarihinde idamı onaylanan Mustafa Pehlivanoğlu aynı gece, Necdet Adalı'dan birkaç saat sonra, Mamak Cezaevi'nde idam edildi. Ailesi idamı ancak infazdan 3 gün sonra çocuklarını ziyarete geldiklerinde öğrenebildi. İdam kararını veren Sıkıyönetim Mahkemesi Hâkimi Ali Fahir Kayacan anılarında, Pehlivanoğlu'nun asılan solcu Adalı'ya denge olsun diye idam edildiğini belirtti.

  Erdoğan, ilk mitingi Bingöl'de yapacak Başbakan Erdoğan'ın referandum programı belli oldu. İlk ziyaretini, 12 Eylül Anayasası'na yüzde 90 oranında hayır oyu veren Bingöl'e yapacak. Aynı gün Elazığ'a geçecek. 25 Temmuz Pazar günü ise Adıyaman ve Malatya'yı ziyaret edecek. Program, Bursa, Yalova, Balıkesir, Kütahya, Hatay ve Adana ile devam edecek. Toplam 36 ili ziyaret edecek olan Erdoğan, sadece miting yapmayacağını, gece geç saatlere kadar kanaat önderleri ve vatandaşlarla sohbet edeceğini ifade etti.

  Zaman

+ Konu Cevapla

Benzer Konular

 1. Emine Erdoğan'ı ağlatan oyun!
  By кıνıяcıк in forum Türkiyeden Haberler
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 12-29-2010, 19:53
 2. Emine Erdoğan'ı Ağlatan 'Yalan'
  By кıνıяcıк in forum Türkiyeden Haberler
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 07-19-2010, 11:10
 3. Salkım'ı ağlatan an
  By "SenSiziM" in forum Magazin Haberleri
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 03-10-2010, 17:42
 4. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 08-14-2008, 22:33
 5. Işte Erdoğan'i Ağlatan şiir
  By prenses in forum Dünyadan Haberler
  Cevaplar: 2
  Son Mesaj: 03-13-2007, 14:34

Etiketler

Yetkileriniz

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts

Content Relevant URLs by vBSEO 3.6.0

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375