Satranç şampiyonası Kayseri'de


Kayseri'de 20-31 Temmuz 2010 tarihleri arasında gerçekleştirilecek 6. Dünya Okullar arası Satranç Şampiyonası hazırlıklarında son aşamaya gelindi.33 ülkeden 125'i kız, 225'i de erkek olmak üzere toplam 350 sporcunun katılacağı şampiyona Kadir Has Kongre ve Spor Salonu'nda gerçekleştirilecek.

4 kıtayı buluşturacak şampiyonaya bu alanda dünyanın en büyükleri arasında yer alan Azerbaycan, Rusya, Gürcistan ve Hindistan gibi ülkelerin yanı sıra Srilanka ve Venezualla gibi okyanus aşırı ülkeler yer alacak. Şampiyonada ülkemiz 100 sporcu ile temsil edilecek.

Türkiye Satranç Federasyonu Başkan Vekili Tahsin Aktar, "6. Dünya Basketbol Şampiyonası 12 kategoride gerçekleştirilecek. 10 gün sürecek şampiyonaya sporcuların yanı sıra aileleriyle birlikte 750 katılımcının gelmesini bekliyoruz. Azerbaycan, Hindistan, Gürcistan ve Rusya gibi satrançta dünyanın en iyileri olmak üzere 33 ülke temsil edilecek. Şampiyonanın en güzel yanlarından biri organizasyonun başhakemliğini bir Türk'ün yapacak olması. Kayseri'nin doğası ve ikliminin sıcaklığıyla bu ortamı paylaşacağız." dedi.

Ev sahipliğini Kayseri Büyükşehir Belediyesi'nin yaptığı şampiyonanın teknik altyapısı hakkında da çeşitli bilgiler veren Aktar, kurulacak sistemle akıllı satranç tahtaları sayesinde karşılaşmaların internetten canlı olarak izlenebileceğini kaydetti.

"Federasyon olarak tüm kadro 10 gün boyunca Kayseri'de olacağız" diyen Aktar, şampiyonaya katılacak ilk kafilenin bugün Kayseri'de olacağını söyledi.

haberaktuel