Ailesi şehidin tabutuna bile sarılamadı

Van'ın Gürpınar ilçesindeki saldırıda şehit düşen Jandarma Komando Çavuş Serdar Yeşilyurt'un Adana'daki cenaze töreninde tabuta kimse yaklaştırılmadı. Törendeki sıkı güvenlik nedeniyle ailesi ve yakınları bile şehidin tabutuna sarılamadı. Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü ekipleri de gazetecilerin yaklaşmaması için tabutun etrafında kalkan oluşturdu.


Jandarma Komando Çavuş Serdar Yeşilyurt için Adana Merkez Camii'nde tören düzenlendi. Daha önce Kozan'da şehit cenazesinde çıkan olaylar nedeniyle cenaze töreninin Adana'da yapılması kararlaştırıldı.

Bayan askerler şehidin annesini ve kız kardeşlerini teselli etti. Çocukların tabutunun gören aile sarılmak için tabuta yöneldi ancak bazı görevliler şehit yakınlarının ön tarafa gitmesini engelledi. Ayrıca Adana Valiliği'nin talimatıyla Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü ekipleri basının yaklaşmaması için şehit tabutunun etrafında kalkan oluşturdu.

Cenaze törenine Adana Valisi İlhan Atış, 6. Kolordu Komutanı Korgeneral Nejat Bek, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Zihni Aldırmaz, AK Parti Adana milletvekilleri Vahit Kirişçi, Necdet Ünüvar ve Ali Küçükaydın'ın yanı sıra şehidin babası Ümmet, annesi Zeliha Yeşilyurt, kardeşleri, Selma, Soner, Seval, Saniye Kubat ve Ayten Dursun katıldı.


ABİMİN ŞEHİT OLACAĞINI GÜNLERDİR RÜYAMDA GÖRÜYORDUM

Şehidin kız kardeşi Ayten Dursun, abisinin şehit olacağını rüyasında gördüğünü belirterek, "Birkaç gündür rüyamda görüyordum. Asker elbiseleriyle izne geliyordu. Rüyamın ardından şehit haberi geldi." ifadesini kullandı. Bucak köyündeki portakal bahçelerinde bekçi olarak çalışan ve oğlu ile bir gün önce telefonda görüştüğünü anlatan baba Ümmet Yeşilyurt ise "Vatan sağolsun" dedi.
Anne Zeliha Yeşilyurt'u ise bayan askerler ve Adana Şehit Aileleri Derneği Başkanı Emine Kunt teselli etti. Jandarma Komando Çavuş Serdar Yeşilyurt toprağa verilmek üzere Bucak köyü şehitliğine götürüldü.

Zaman