Anayasa Mahkemesi, önümüzdeki günlerde sigaranın kahvehanelerde içilmesinin önünü açacak kararı görüşecek. Endişeli bir bekleyiş içinde olan TBMM Sağlık Komisyonu Başkanı Cevdet Erdöl, Mahkeme'nin yasağı iptal etmesi durumunda Türk halkının kaybedeceğini, sigara enstitüsünün kazanacağını söylüyor.
Anayasa Mahkemesi, Danıştay'ın kahvehanelerdeki sigara yasağının iptali yönündeki başvurusunu önümüzdeki günlerde görüşecek. Mahkeme'nin yasağı iptal etmesi halinde, sonucun sigaranın yasak olduğu diğer kapalı mekânlar için de emsal olacağından endişe ediliyor. TBMM Sağlık Komisyonu Başkanı Cevdet Erdöl, konu ile ilgili yaptığı açıklamada, çocukların ve gençlerin pasif içicilikten bir yıldır yürürlükte olan yasa ile korunduğuna dikkat çekiyor. Mahkeme'nin yasayı yok hükmüne düşürecek olumsuz bir karar almayacağını umut eden Erdöl, iptal durumunda Türk halkının kaybedeceğini, sigara enstitüsünün kazanacağını ifade ediyor.

Erdöl, İzmir Kahvehaneciler Odası'nın Danıştay'a başvurması ve Danıştay'ın da Anayasa Mahkemesi'ne sigara yasağının kahvehanelerde kaldırılmasına ilişkin başvuruda bulunması ile başlayan sürecin olumlu sonuçlanmasını beklediklerini söylüyor. Sigara kahvehanelerde serbest bırakılırsa kanunun diğer tüm mekanlarda da yok sayılabileceğini belirten Erdöl, "Böyle bir olumsuz karar alınması durumunda kazanan taraf sigara endüstrisi olur. Kaybeden taraf ise kanunu çıktığı günden itibaren memnuniyetle karşılayan ve kanuna uyan Türk milleti olur. Sigara endüstrisinin işine gelmeyen bu durum yine bu çevrelerce manipüle ediliyor." diyor.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Türkiye Ofisi Tütün Kontrolü Uzmanı Dr. Toker Ergüder de Anayasa Mahkemesi'nin kahvehanelerde sigara içilmesini serbest bırakan bir karar alması halinde, sigaradan kaynaklı hastalıklara büyük paralar harcayan Türk halkının kaybedeceğini vurguluyor. Türkiye'deki sigara yasağı kararının tüm dünyaya örnek teşkil ettiğine, DSÖ'nün tüm yabancı ülkelere Türkiye'nin sigara konusundaki kararını örnek olarak gösterdiğine dikkat çeken Ergüder, "Karara saygımız olacaktır elbette ama iptal kararı çıkmasının zararı Türk kamuoyuna olacaktır." ifadelerini kullanıyor.
Ergüder, 19 Temmuz 2009'da başlayan uygulamadan sonra sigara yasağına kamuoyu desteğinin yüzde 92'ye çıktığına dikkat çekerken, son 12 yılın en düşük sigara tüketiminin yaşandığını ve tüketimin yüzde 20 azaldığını aktarıyor. Tüketimin azalması ile sigara lobilerinin durumdan rahatsızlık duyduğunu belirten Ergüder, şöyle devam ediyor: "Şimdiye kadar sağlık örgütlerinin örnek olarak anlattığı Türkiye'deki sigara yasağı, Anayasa Mahkemesi'nin sigarayı tekrar serbest bıraktırması halinde sigara lobilerinin tüm dünyaya örnek olarak anlatacağı bir olaya dönüşecektir. Bugüne kadar sağlık çevreleri sevindi ancak olumsuz bir karar alınırsa bu sefer de sigara lobileri sevinecektir." Ergüder, asıl anayasal hakkın sigara içmek değil, sağlık hakkı olduğunu sözlerine ekliyor.

Zaman