Ankara'nın gazını almaya geliyorlar


Yerli ve yabancı dev şirketler 6 Ağustos'ta kapışacak
YILLIK 2.1 milyar metreküp doğalgaz satışıyla Türkiye'nin en büyük ikinci dağıtım şirketi olan Başkent Doğalgaz için yerli ve yabancı dev şirketler kapışacak. İhaleye girmek için Koç Holding'den Aygaz, Almanya'dan EWE, Rusya'dan Novatek, Fransa'dan Gdf Suez, Limak, Akfen, Yıldızlar SSS, Elektromed, AKSA ve GENPA şartname aldı.
Özelleştirme İdaresi Başkanlığı (ÖİB), Başkent Doğalgaz ihalesini 6 Ağustos'a erteledi.
Bu tarihe kadar BOTAŞ'ın, Ankara-Malıköy'de bulunan Baymina Santrali'ne gaz taşıyan boru hatları, ‘bedeli' karşılığında Başkent Doğalgaz'a devredilecek. Kaynaklar, devre ilişkin Yüksek Planlama Kurulu (YPK) kararının imzaya açıldığını belirterek, "YPK kararının kısa süre içinde çıkmasını bekliyoruz" dedi.

ANKARA İÇİN BÜYÜK YARIŞ


Başkent Doğalgaz ihalesi için 20'ye yakın firma şartname aldı. Özelleştirme İdaresi Başkanlığı, bugüne değin 10'u aşkın şirkete Başkent Doğalgaz'ın mali ve yönetsel yapısı ile doğalgaz piyasasındaki konumuna ilişkin bilgi verdi.
HABERTÜRK'ün güvenilir kaynaklardan aldığı bilgiye göre Başkent Doğalgaz'la Koç Holding'den Aygaz, Almanya'dan EWE, Rusya'dan Novatek, Fransa'dan Gdf Suez, Limak, Akfen, Yıldızlar SSS, Elektromed, AKSA ve GENPA çok yakından ilgileniyor.

RUSLAR, TÜKETİCİYE GAZ SATMAK İSTİYOR


Rusya, Türkiye'de Başkent Doğalgaz'ı satın alarak, doğalgazda dağıtım ayağında da yer almak için sıraya girdi. Rusya'nın Gazprom'un ardından ikinci büyük doğalgaz şirketi olan Novatek, ihaleyi yakın markaja aldı. Kaynaklar, Rus Novatek'in, Rusya'da ürettiği gazı Türkiye'ye getirip, Başkent Ankara'da satmak istediğini aktardı. Novatek'in, bu konuda nabız yokladığı ve yetkililerden bilgi aldığı vurgulandı.
Alman EWE, Çalık Grubu'ndan Kayseri ve Bursa Doğalgaz Dağıtım Şirketleri'ni satın aldı. Alman EWE, halen bu şirketleri kontrolü altında tutuyor. Alman EWE'nin, Türkiye'de doğalgaz dağıtımında büyümek istediği, bu çerçevede Başkent Doğalgaz'a da talip olduğu kaydedildi. İzmit'in doğalgazını işleten Fransa'nın doğalgaz şirketi Gdf Suez de Başkent Doğalgaz için şartname aldı. Fransız Gdf Suez, Başkent Gaz için ‘favoriler' arasında gösteriliyor.KOÇ EKİP KURDU

Koç Holding, Türkiye'de kent içi doğalgaz işletmeciliğine bugüne değin uzak durdu. Ancak Grup, sürpriz bir kararla Başkent Doğalgaz ihalesine girmek için şartname aldı ve bilgi odasına girdi. Kaynaklar, Aygaz'ın doğalgaz alanıyla ilgili oluşturulan ekiple bilgi odasına girdiğini belirterek, "Grup, bu alanda yer alma istekliliği içinde" görüşünü dile getirdi.
Erdem Holding bünyesindeki GENPA da Başkent Doğalgaz'la yakından ilgileniyor. Kaynaklar, Erdem Holding'in Adapazarı'nın doğalgazını dağıttığına işaret ederek, "GENPA'nın çok dikkatle ihale sürecini izlediğini ve bu sürecin sonunda ipi göğüslemeyi hedeflediği gözleniyor" yorumunu yaptı.

(haberturk)