Bilimkurgu filmlerinde gördüğümüz kadarıyla Demir Adam kendi reaktörüne sahip, Avatar'da ise insanların değerli bir madenleri var. ayrıca Star Trek'te ise daha hızlı gitmeyi sağlayan dilityum kristalleri bulunuyor. Bu enerji kaynaklarının hepsi hayalidir. İnsanoğlunun artık fosil yakıtlara olan bağımlılıktan enerjinin diğer şekillerine geçmeye ihtiyacı var. Peki bunlar ne olabilir ve biz bunları ne zaman kullanacağız?

HowStuffWorks isimli internet sitesinde yer alan habere göre, insanlığın güçlü, güvenilir ve sürdürülebilir enerji kaynağına ihtiyacı var. Gezegenimizin zaten Güneş isminde bir enerji kaynağına sahip. Bu nedenle gelecek için en büyük enerji kaynağının bu ateşli yıldızdan gelmesi şaşırtıcı olmamalı.


Öncelikle, düşünülmesi gereken hidrojen yakıt hücreleri var. Bu sistemde oksijen ve saf hidrojene bağlı olarak aküler kimyasal enerjiyi elektrik enerjisine dönüştürüyor. Esas iş saf hidrojen gazını elde etmektir. Fakat tüm dünyanın hidrojeni zaten oksitlenmiştir. Bu işlemi hidrokarbonlarından doğal gaz ya da petrol şeklinde elde edemedikçe yenilenemeyen fosil yakıtlarına geri dönmek zorundasınız.

Jüpiter ya da Güneş üzerindeki zengin saf hidrojen rezervlerini toplayamadığımız için, tek bir seçeneğimiz kalıyor: bunu suyun elektrolizi sayesinde kendimiz üretmek. Ancak, bu süreç şu anda sağlayacağından daha fazla enerji gerektiriyor. Eğer bu teknolojik engelin üstesinden gelirsek hidrojen yakıt hücreleri küresel enerji üzerinde büyük bir etkiye sahip olabilir.

Nükleer enerji fosil yakıtlara bağlı olmaksızın büyük bir enerji üretmesine rağmen bu enerji türü de nükleer atık üretiyor. Güneş enerjisinin kaynağı nükleer füzyon radyasyonsuz çok daha az atık ortaya çıkarıyor. Fakat bu güneşte meydana geliyor. Bilim adamları, dünya üzerinde bu etkiyi açığa çıkarmaya iyice yaklaştı. Fakat füzyon reaktörleri halen ürettiğinden çok daha fazla enerji tüketiyor. Teknoloji geliştikçe, füzyon enerji için çekici bir seçenek olacak.
Son olarak, eski bir güneş enerjisi var. Dünya üzerinde topladığımız güneş enerjisinin miktarı bulutlu hava ve gece-gündüz döngüsü nedeniyle biraz sınırlı. Uzay tabanlı güneş enerjisi bununla mücadele etmemize yardım ediyor. Ayda ya da uzayın herhangi bir yerinde yörüngedeki solar toplayıcılar, güneş enerjisini topluyor ve Dünya'ya iletiyor. Fikir 1960'larda ortaya çıkarken, teknoloji ilerledikçe ve yayılma maliyetleri düştükçe bu enerji türü daha fazla potansiyel elde edecek gibi görünüyor.

Zaman