Hakkari'nin Çukurca ilçesine bağlı Hantepe mevkiindeki askeri üs bölgesine yapılan saldırı, Hakkari çevresindeki diğer baskınları gündeme getirdi.
Hakkari ve çevresinde yaşanan terör olaylarında yüksek donanıma sahip 3. Taktik Tümen Komutanlığı'nın tedbir almaması savunma uzmanlarının tepkisini çekti.

Bölgede son iki yıl içerisinde terörle mücadelede 64 şehidin verilmesini 'dehşet verici bir tablo' olarak yorumlayan uzmanlar, "Terör hep aynı yerden vurduğu halde, sorumlu komutanlar uyuyor mu?" diye soruyor. Emekli İstihbaratçı Binbaşı Kemal Şahin, hesap sorulmayan ve denetlenmeyen bir kurumun terörle mücadelede zayıf kalacağını vurguluyor. Emekli Binbaşı Gürcan Onat ise istihbarat bilgisine rağmen tedbir almayan komutanlar hakkında soruşturma açılması gerektiğini belirtti.


Son zamanlarda yaşanan terör olaylarını değerlendiren emekli İstihbaratçı Binbaşı Kemal Şahin, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin kendi içerisinde özeleştiri yapmasının zamanı geldiğine dikkat çekiyor. Hep aynı bölgeden baskın yapan terör gruplarının saldırılarında TSK'nın ciddi zayiat verdiğini kaydeden Şahin, o bölgedeki komutanlar hakkında idarî ve adlî soruşturma başlatılması gerektiğini söyledi. Şahin, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Herhangi bir komutan hakkında bir yargılama veya sorgulama görmedik. 'Ordumuz yıpranır, eleştirmeyelim veya bu tarz soruşturmalar ordumuzu küçük düşürür' gibi düşünceler çok yanlış. Yapılan yanlışlık eleştirilmeli ve sorgulanmalı, böylece bölgeden sorumlu olan kişilerin keyfi hareketleri engellenmiş olur. Sivil bir yapı bu bölgeyi denetlemeli. Cumhurbaşkanı bu noktada bir çalışma yapmalı. İstihbarat bilgisine rağmen bir karakola baskın düzenleniyorsa, buradaki zafiyet de kaos ortamı oluşturmaya hizmet etmekten öteye gidemez. Sivil bir idare tarafından hesap sorulmayan ve denetlenmeyen bir bölgeden gelecek terör haberleri için şaşırmamak gerekir. Bu olayların sonunda yazılan 'rezillik, skandal' gibi kelimeler yaşananları tarif etmekte yetersiz kalır."

TSK, içindeki hainleri bulsun Emekli Binbaşı Gürcan Onat: "6 askerimizin şehit olduğu terör olayı yüreğimizi yaktı. Terör hep aynı yerden gelmesine rağmen istihbarat var, önlem yok. O zaman oradaki görevli komutanlara şunu sormak gerek: "Uyuyor musunuz?" İki yıl içerisinde 64 askerimizin şehit olduğu tablo dehşet verici. Silahlı Kuvvetler'in silkinip kendisini toparlaması gerek ve özeleştiri yapmalı ki içerisindeki hainleri bulsun. Artık TSK kendi işine bakmalı, siyasetle uğraşmamalı, terörle mücadele ve ülkenin dış güvenliğini korumayla meşgul olmalı."

Zaman