Pideyi yapmak marifet ister. Hem hamurunun kıvamı ve pişirilmesi hem de içerisinde kullanılan malzemenin kalite ve oranı lezzete doğrudan etki eden unsurlardandır.
Son zamanlarda yediğim en güzel pide ye Bahçelievler'de rastladım. Karadeniz'in 'Ka'sını isminin sonuna ekleyerek Pide-KA ismini alan restoran, birbirinden özel ve lezzetli pidesiyle midemi fethetti. Tabii pide deyince Samsun'un Terme'sini ayrı tutmak lazım. Bu ilçeye özgü pideyi İstanbul'da yeme şansı yoktu bugüne kadar. Ama Pide-KA bu lezzetin aynısını İstanbul'a taşımaya başarmış, hem de oradan getirdiği usta ve malzemelerle.
Lezzetli yiyecekler yemeye karşı merakı olan Yüksel Hüseyinoğulları, Termeli ustalarla tanışınca Pide-KA'yı açmaya karar vermiş ve doğrusu da iyi yapmış. Şimdi İstanbul'daki Termeliler pideyi memleketten getirtmek yerine bu mekânda tadıyorlar. Terme pidesinin en büyük özelliği özel buğdaydan yapılması ve içinde hiçbir katkı bulundurmaması. İnsan bu pideleri tadarken adeta kendinden geçiyor ve ağzınızda eriyen pidenin lezzetiyle ikinci siparişi vermekte gecikmiyor. "Pidenin ununu Çorum'dan getirtiyoruz, unun özü kullanılıyor, bu yoğurdun kaymağı gibi bir şey." diyen Hüseyinoğulları, eti Balıkesir yöresine ait danalardan, tereyağını Trabzon'dan, peyniri Samsun'dan ve kavurmayı da Rize'den getirdiklerini belirtiyor.

13 farklı lezzette pideye menüsünde yer veren Pide-KA, çökeleklisinden kıymalısına kadar her tür pideyi ustalıkla ve ivedilikle masanıza taşıyor. Tattığım pideler içerisinde en çok kuşbaşılı, dört mevsim, kavurmalı ve kaşar peynirli pideyi beğendiğimi söylemeliyim. İçerisinde dana kuşbaşı, kıyma, kaşar ve pastırma bulunan ve bir yelpazeyi andıran Dört Mevsim pidesi nefis bir çeşni sunuyor. Ama pidelerden önce içtiğim ve tamamen Yüksel Bey'in icadı olan ıspanak çorbasına bayıldım. İçerisinde özel dana kuşbaşı, süt, kemik suyu, ıspanak, ayran, pirinç, soğan ve baharatlar bulunan bu hafif çorbayı pidelerden önce mutlaka tatmanızı öneririm. Özel taş fırından çıkarılarak çıtır çıtır masanıza servis edilen pidelerin görkemli lezzetine bir an önce icabet etmenizde fayda var.

İçini getir pideni götür
Mekân küçük ama lezzeti çok büyük. 50 kişilik Pide-KA'da 10 kişi çalışıyor. Servis çok hızlı.
Pidelerin üzerine mutlaka ev baklavası isteyin. Bir ev hanımı tarafından hazırlanan ve odun ateşinde pişirilen baklava tam midelere şenlik!
Pide-KA'nın en sevdiğim özelliklerinden biri de kendi malzemenizi getirerek pidenizi burada pişirtme imkânınızın olması. Yani içini siz hazırlayıp ustaya teslim ediyorsunuz. Pişirilen pideleri ister bu mekânda isterseniz evinizde yiyebiliyorsunuz. Hamur ve pişirme ücreti olarak pide başına 2 TL alınıyor. Hamurlar 200 gr, pide 70 cm uzunluğunda.
Mekânda ayrıca günün her saati doğal kahvaltı bulmanız mümkün. Tabak ve serpme kahvaltıyı akşama kadar isteyebilirsiniz.
Pide-KA sabah 08.00'den gece 23.00'e kadar açık. Paket servisi ise Bahçelievler, Ataköy, Yeşilköy, Bakırköy, Topkapı, Bağcılar ve Güngören'e kadar yapılıyor.


Çeşit çeşit pide gel de yeme!

Çorba: 3 TL

Tabak kahvaltı: 10 TL

Serpme kahvaltı: 15 TL

Omletler: 2-4 TL

Salatalar: 3 TL

Menemen: 3,5 TL

Sütlaç: 3,5 TL

Ev baklavası: 5,5 TL

Kapalı çökelekli pide: 6 TL

Sebzeli pide: 7 TL

Kapalı kıymalı, mantarlı,

kaşarlı, tavuklu pide: 7,5 TL

Açık kıymalı pide: 9 TL

Kuşbaşılı pide: 9,5 TL

Sucuklu pide: 10 TL

Karışık pide: 11 TL

Pastırmalı ve kavurmalı pide: 12 TL

Dört mevsim pide: 12 TL

Özel kuşbaşılı pide: 12 TL

Çıtır çıtır lezzet, durma devam et
Pide-KA

İzzettin Çalışlar Cad. No: 44
Bahçelievler. www.pideka.com

Zaman