Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "12 Eylül'ün asıl mağduru biziz." diyen CHP'ye Ergenekon davası üzerinden yüklendi.
Yalova Marina'da toplu açılış törenine katılan Erdoğan, "Madem 12 Eylül'ün acısını yaşadığınızı, bedelini ödediğinizi söylüyorsunuz, neden 12 Eylül öncesi meydanları kan gölüne çeviren çetelerle, hukuk dışı örgütlenmelerle, onların uzantılarıyla mücadeleyi bugün desteklemiyorsunuz? Neden o çetelerin avukatlığını yapıyorsunuz?" diye sordu. 12 Eylül 2010 tarihinde yapılacak referandumun ortaya iki seçenek koyduğuna işaret eden Erdoğan, "Ya darbecilerin anayasasından yana olacağız, ya milletten." diye seslendi.
Başbakan Erdoğan, bazı CHP milletvekillerinin Silivri'deki Ergenekon duruşmalarında sanıklarla yan yana oturmasını da hatırlattı. "12 Eylül'de bedel ödemiş bir insan kalkar da Danıştay saldırganlarının yargılandığı davada avukatların bölümüne oturur mu? Madem 12 Eylül'de bedeller ödediniz, neden bugün yeniden 12 Eylül'lerin yaşanmaması için anayasa değişikliğine 'evet' demiyorsunuz?" sorularını yöneltti. AK Parti'nin 12 Eylül'ün mağduru değil ürünü olduğu iddialarına da sert cevap verdi: "Bunu bize söyleyenler önce aynaya baksınlar. Biz 12 Eylül'ün öncesinin acılarını da yaşadık, 12 Eylül zulmünü de yaşadık, sonrasının baskılarını da. Sadece 12 Eylül değil, 27 Mayıs'ı da biz yaşadık, 28 Şubat'ı da biz yaşadık, 27 Nisan'ı da biz yaşadık. Bunlarda da biz hedef olduk." Erdoğan, Bursa'daki mitinginde ise "Partim seçimde ikinci olursa istifa ederim." şeklinde konuştu.
Vatandaşlardan 'evet' istedi

Başbakan Tayyip Erdoğan, önceki akşam Tarabya Meydanı'nda vatandaşlardan referandumda 'evet' oyu istedi. Küçük bir çocuğu kucağına alarak, "Referandumda evet mi hayır mı diyecek?" diye sordu. Babası, "Evet diyecek." şeklinde cevap verince, "26 maddede nelerin değiştiği ortada. Ya milletin sesine kulak vereceğiz, ya darbenin sesine kulak vereceğiz.'' sözleriyle pakete neden destek verilmesi gerektiğini anlattı.

Zaman