CHP'nin eski Genel Başkanı Deniz Baykal ile Türkiye Değişim Hareketi (TDH) lideri Mustafa Sarıgül'ün sürpriz zirvesi siyasi kulisleri hareketlendirdi.
Baykal'ın, bir dönem partiden ihraç ettiği Mustafa Sarıgül'le Angora'daki evinde görüşmesi CHP yönetiminde, "Bize karşı cephe oluşturuyorlar." tedirginliğine yol açtı. Genel Sekreter Önder Sav, 5 yıl sonra ilk kez bir araya gelen ikilinin buluşmasını, "Geride bıraktığımız siyaset günleri sonrasında bir araya gelmelerini anlamlı buluyorum.'' şeklinde yorumladı. Bazı CHP'li vekiller de şaşkınlıklarını, "O kadar söylenen sözden sonra nasıl içlerine sindirdiler?" sorusuyla dile getirdi. Deniz Baykal ise konuyla ilgili sorulara cevap verirken ilginç ifadeler kullandı. Sık sık Mevlânâ'dan alıntı yaptı. İstanbul'a hareketinden önce Esenboğa Havalimanı'nda gazetecilerin sorularını cevaplayan eski CHP lideri, görüşmeden kimsenin tedirginlik duymaması gerektiğini söyledi. Mevlânâ'nın 'Gel ne olursan ol yine gel' sözlerini hatırlatan Baykal, "Bizim kapımız düşmanlık kapısı değil, pişmanlık kapısı da değil. Kapımız, memleketini seven, partisini seven herkese açık. Bu görüşmeden rahatsızlık duyanlara da kapım açık. Onlara da söyleyecek bir-iki güzel sözümüz olabilir. Bin kere tövbeni bozmuş olsan da gene de gel. Bizim kapımız herkese açık bir kapıdır." ifadelerini kullandı.

Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül de sürpriz zirveyle ilgili bir basın açıklaması yaptı. "Daha önceden kararlaştırılmış, planlanmış, tasarlanmış bir görüşme değildir." dedi. Eski Adalet Bakanı Seyfi Oktay'ı ziyaret ettiği gün birlikte Baykal'a da uğradıklarını bildiren Sarıgül'ün açıklamasında şu bilgilere yer verildi: "Bu tamamen bir nezaket ziyaretidir. Görüşmemizde siyaset konuşulmamıştır. Ne geçmişle ilgili ne de gelecekle ilgili hiçbir siyasi konuşma ve değerlendirme yapılmamıştır. Baykal'a karşı geçmişte siyasi mücadele verdim. Ancak kimseyle kişisel bir mücadelemiz ve husumetimiz olamaz. Yetiştiğimiz siyasi gelenek, bize bunu öğretmiştir.''
CHP Genel Sekreteri Önder Sav, gazetecilerin, "Yeni yönetime karşı bir siyasi oluşum olabilir mi?'' sorusuna, "Yeni yönetim diye bir şey söz konusu değil. CHP'de süreklilik vardır. Ben o sürekliliği simgeleyen isimlerden biriyim." cevabını verdi. Konu dün milletvekillerinin de gündemindeydi. Sinop Milletvekili Engin Altay, "Yeni bir siyasi oluşum olacağını zannetmiyorum. Benim tanıdığım Baykal, bu sürece olumsuz bir çaba içinde olmaz." yorumunu yaptı. İstanbul Milletvekili Çetin Soysal da, "Şaşırdım. Sayın Baykal'ın Sarıgül'ü kabul edeceğini düşünmüyordum." ifadelerini kullandı.

Zaman