Darbelere gerekçe gösterilen 35. madde tartışmasında hamle sırası Başbakan Erdoğan'da..

aşbakan Erdoğan referamdumda "evet" oyu için yola çıktı. İlk mitingi olan Bingöl PTT Kavşağı meydanını tıka basa dolduran halka hitap etti.

Devlet Bakanı Selma Aliye Kavaf ile Cevdet Yılmaz, Adalet Bakanı Sadullah Ergin, Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehmet Mehdi Eker, İçişleri Bakanı Beşir Atalay, AK Parti Genel Başkan Yardımcıları Hüseyin Çelik ve Abdulkadir Aksu ve bölge milletvekilleri de mitingde hazır bulundu.
Kılıçdaroğlu çağrıya cevap verdi Kılıçdaroğlu Erdoğan'ın bu çağrısına olumlu yanıt verdi. Yasanın meclise gelmesi halinde destek vereceklerini söyledi.
Mitingde sıcak ve kalabalık nedeniyle bayılanlara da ambulanslarda sağlık ekipleri tarafından müdahale yapıldı. ''Recep Tayyip Erdoğan geliyor, Bingöl 'evet' diyor'' pankartı da alana asılırken, Kürtçe ve Türkçe şarkılar çalındı.

Gecikmeli başladığı miting konuşmasında muhalefete yüklenen Erdoğan, tüm vatandaşları adalet, özgürlük ve hukuk için 'evet' demeye çağırdı.

HAYIR OYUNDA BİRLEŞTİLER

Muhalefetin milletin derdine derman olacak herhangi bir çözümde buluştuklarını görmediğini belirten Erdoğan, sözlerine şöyle devam etti:

"Milletin hayrına olacak bir konuda bir araya gelmezler. Sadece hayır oyu vermek için biraya geliyorlar. Bunlar hukukun üstünlüğüne hayır diyor ama üstünlerin hukuna evet diyorlar. Gizli ya da açık şekilde çetelerin avukatlığını yapıyorlar. Statükonun devamı için aynı noktada buluşuyor. Aynı safta AK Parti'yi taşa tutuyor.."


HALKÇI GEÇİNİRLER

CHP'nin Anayasa değişikliği görüşmelerindeki tutumunu eleştiren Erdoğan ana muhalefetin halkın iradesinden korktuğunu iddia ederek "Bunlar TBMM'de Genel Kurul'da bile cesaretle hayır diyemeyenler milletten nasıl hayır isterler. Bu halka saygısızlık değil mi?
UTANMADAN HAYIR OYU İSTİYORLAR
Bunlar halkçı geçinirler ama halkın iradesinden korkarlar. Anayasa değişikliğinin millete gitmesine bile tahammüle edemediler. Şimdi utanmadan halktan hayır oyu istiyorlar. Benim milletim Meclis kaçkınlarına en güzel cevabı verecek." dedi.

35. MADDE TARTIŞMASI

Erdoğan, 12 Eylül mağduruyuz diyenlerin 12 Eylül öncesi ülkeyi kan gölüne çeviren çetelerin uzantılarıyla yaptıkları mücadeleyi engellemeye çalıştıklarını söyledi. Kılıçdaroğlu'nun 35. maddeyi değiştirin önerisine sıcak bakan Erdoğan uzlaşma isteyerek bu konuda çalışma başlatacaklarını belirterek şunları söyledi:

BİZ HAZIRIZ SİZ HAZIR MISINIZ?

''Bir komisyon kuralım meseleyi tüm boyutlarıyla ele alalım. Komisyon çalışsın, gerekirse Meclis'i olağanüstü toplarız. Gerekirse yeni yasama yılı açılışında gündeme alırız. 35. maddeyle ilgili yeni bir düzenleme yaparız. Biz hazırız siz hazır mısınız? Ama ana muhalefet ne diyor biliyor musunuz? 'İktidar partisinin sayısı buna yeterli' diyor. Hani uzlaşma istiyordun? Öyle konular var ki uzlaşma gerektirir. Gel bu konuda da uzlaşma yapalım. Ama uzlaşma istemiyorsan, 'bunu iktidar partisi yapar' diyorsan, o zaman senin aklına ihtiyacım yok. Vakti geldiği zaman biz onu yaparız. Kalkıp akılları karıştırma. Şimdi önümüzde bizim ne var? Anayasa değişikliği. Anayasa değişikliği var şimdi gel bunu konuşuyoruz. Bunu halledelim.''
KARLIOVA'YA GÖTÜRÜN UFUKLARI AÇILSIN

Muhalefet liderlerinin doğuya gelmediğine dikkat çeken Erdoğan Bingöllüler'e ilginç bir tavsiyede bulundu:

"Bunlar hakaret etmekten sövmekte başka bir şey bilmez. Ben buraya 7 kez geldim. Bunlar geldi mi? Gelirlerse Karlıova'ya götürün. Güneşin muhteşem doğuşunu seyretsinler. Belki ufukları açılır, belki Türkiye'nin yeni anayasa ile aydınlanmasına belki onlar da evet der."

BİNGÖL'DEN REKOR OY BEKLİYORUM

Neden evet denmesi gerektiğini anlatan Erdoğan düzenleme ile getirilen hakları özetledi. Bingöllüler'den rekor oyla evet beklediğini şu sözlerle dile getirdi:

"Birden fazla sendikaya üye olma hakkı için evet diyoruz. En çağdaş Anayasa Mahkemesi için evet bekliyorum. Üstünlerin hukukundan hukukun üstünlüğüne geçmek için evet bekliyorum. TSK'dan atılan subayların hak araması için evet bekliyorum. 12 Eylül ile hesaplaşmak için tekrar yaşanmaması için sizden evet bekliyorum. Hanım kardeşlerim çalışacak sandıkları patlatacaklar biliyorum. Engelli, dul , yetim ve gazilerimizin haklarını ayasal güvencesi için evet bekliyorum. Ben Bingöl'den sadece evet değil, rekor bekliyorum."

CHP VE BDP SEÇMENİNE SESLENDİ

Anayasa değişikliğinin herkesi ilgilendirdiğini belirten Erdoğan muhalefet partilerine oy veren seçmenlere de böyle seslendi:

"Bu herkesi çok yakından ilgilendiren bir anayasa meselesidir. Bu bir parti değil memleket meselesi. Bu yüzden CHP'ye oy veren kardeşlerin, BDP'ye oy verenlere de sesleniyorum burada hükümet muhalefet değil burada kendi geleceğinize çocuklarınızın geleceğine evet demenizi istiyorum."

İktidarları döneminde Bingöl'e yaptıkları hizmetleri anlatan Erdoğan, geçmiş iktidarmarın doğuyu geri bıraktığını belirterek, Türkiye'nin kalkınma mücadelesinde Bingöl'ün yüzünü ağarttı Cevdet Yılmaz. Bingöl Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi'ni açıyoruz. Şimdi, Bingöl Havaalanı projemiz devam ediyor. İnşallah kısa zamanda oraya da uçakların inip kalkmaya başladığını göreceğiz. Ankara'yı Van'a, orayı da İran'a bağlayan yol Bingöl'den geçiyor. Güneydoğu'yu Karadeniz'e bağlayan hatlar Bingöl'den geçiyor. Diyarbakır- Erzurum yoluna devam ediyoruz. Bingöl, önemli bir kavşak noktası haline geliyor. Bingöl'de üniversite açtık. Bugüne kadar gelen iktidarlar neden benim Bingöl'üme üniversiteyi layık görmedi." dedi.

AYDINLIK TÜRKİYE İÇİN "EVET"

"13 Eylül sabahından sonra daha aydınlık ülke için hazır mıyız?" diye soran Erdoğan sözlerini şöyle tamamladı:

"'Evet' bekliyorum. Gelin, gelecek nesillere demokrasi bırakalım. Gelin, çocuklarımıza daha huzurlu bir Türkiye bırakalım. Gelin, geleceğin güçlü Türkiye'sini kuralım. Şimdi söz sizde, karar sizde. Hazırız değil mi? Hep beraber, "Sevdamız millet, kararımız 'Evet"

İnternetHaber