Karara itiraz edildi


Çetin Doğan'ın avukatı karara itiraz etti ve reddi hakim talebinde bulundu

KARARA İTİRAZ EDİLDİ

Doğan'ın avukatları yakalamaya itiraz etti ve reddi hakim talebinde bulundu.

Balyoz davasında haklarında yakalama kararı çıkarılan emekli Orgeneral Çetin Doğan, emekli Tuğgeneral Süha Tanyeri ve Albay Dursun Çiçek'in yakalama kararının kaldırılması istendi. Doğan, Tanyeri ve Çiçek'in avukatları aynı zamanda kararı veren hakimler hakkında reddi hakim talebinde bulundu.

İstanbul 10 Ağır Ceza Mahkemesi'nin 102 sanık hakkında yakalama kararı vermesi üzerine sanıkların bugün adliyeye gelmeleri bekleniyor. Beşiktaş'taki İstanbul Adliyesi'ne şu ana kadar emekli Orgeneral Çetin Doğan, emekli Tuğgeneral Süha Tanyeri ve Albay Dursun Çiçek'in avukatları geldi. Avukatlar müvekkilleri hakkındaki yakalama kararının kaldırılmasını istedikleri dilekçelerini mahkemeye verdi. Avukatlar aynı zamanda kararı veren 10. Ağır Ceza Mahkemesi hakimleri hakkında reddi hakim talebinde bulundu. Avukatlar dilekçelerinde yakalama kararının hukuka aykırı olduğunu savundu.
Müvekkillerinin kaçma şüphesinin bulunmadığını belirten avukatlar, üç sanığın da daha önce serbest kaldıktan sonra haklarında çıkan yakalama kararı sonrası gelip teslim olduklarını hatırlattı. Dilekçelerini 10. Ağır Ceza Mahkemesi'ne veren avukatlar yakalama kararının reddedilmesi durumunda dilekçelerinin 11. Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderilmesini istedi.

Adliye çıkışında basın mensuplarına açıklama yapan Avukat Celal Ülgen, Çetin Doğan'ın gözaltına alınma sürecinin ayrıntılarını anlattı. Doğan'ın Bodrum'dan İstanbul'a gelmek için 17.45 uçağına binmek üzereyken gözaltına alındığını anlatan Ülgen, "Polisler 'Sizin yakalanmanız var. Bu nedenle sizi uçakla gönderemeyiz, sizi alıkoyacağız' demişler. Çetin Paşa da 'Kardeşim bunu sağır sultan biliyor. Ben İstanbul'a gidiyorum. Biletim İstanbul'a uçak İstanbul uçağı. Buradan haber verin gelsin oradan alsınlar. Kaldı ki ben sabah Beşiktaş'ta mahkemede olacağım.' diyor. Bu itiraza rağmen polis alıkoymaya devam edince devreye Milas başsavcısı giriyor ve savcı polis nezaretinde uçakla İstanbul'a gönderilmesini sağlıyor. Ancak uçak havaalanında 45 dakika bekletiliyor." dedi.

Polislerin Doğan'ın korumalarına saldırdığını iddia eden Ülgen, "Milas savcılığı ile irtibat kurulmadan önce bazı polisler Çetin Paşa'nın asker olan korumalarına saldırılıyor ve birini yumrukluyorlar." diye konuştu.
Çetin Doğan'ın sağlık durumu hakkında da bilgi veren Ülgen, "Böylesine yoğun bir stresi yaşadığı için Çetin Paşa, Atatürk Havaalanı'na girdikten sonra adli tıpa götürülüyor. Doktor kalp krizi riski bulunduğunu, bu haliyle emniyete gönderemeyeceğini, normal bir vatandaş da olsa evine gönderemeyeceğini söylüyor. Çetin Paşa'yı Çapa'ya sevk ediyor. Burada yapılan tetkikler sonrasında daha önce muayenesi yapılan Siyami Ersek Hastanesi'ne gönderiliyor. Gece saat 3'te yatışı yapılıyor. Çetin Paşa geceyi yoğun bakımda geçirdi şu anda da yoğun bakımda. Kalp krizi riski devam ediyor." şeklinde konuştu.

Çetin Doğan, Süha Tanyeri ve Dursun Çiçek hakkında yakalama kararının kaldırılmasını istediklerini belirten Ülgen, 'Süha Tanyeri, İstanbul'a geldi. Gelişmelere göre bir şekilde getirip teslim edeceğiz. Bir gazetede yakalamanın uygulanmayacağı yazılmıştı. Milas savcısı sisteme girdiğinde yakalama kararının kaydedildiğini gördü. Yani böyle bir şey yok. Süha Tanyeri'nin adliyeye gelip gelmeyeceğini görüşmemiz belirleyecek. Reddi hakim talebinde de bulunduğumuz için şu anda bu gelişmeleri izliyoruz." dedi.


31 SUBAY İTİRAZ ETTİ

Dava kapsamında 31 subayın avukatları yakalama kararına itiraz ederek reddi hakim talebinde bulundular.


(haberturk)