Hatay'da Polise Hain Saldırı


Hatay'ın Dörtyol İlçesi'nde Polis Aracına Düzenlenen Silahlı Saldırıda 4 Polis Memuru Şehit Oldu.


Dün saat 18.00 sıralarında Özerli Mahallesi Toki Evleri yakınında meydana gelen olayda, 31 A 8238 plakalı resmi polis aracına silahlı saldırı düzenlendi. Saldırıdan hemen sonra
Dörtyol Devlet Hastanesi'ne götürülen polislerden 3'ü şehit oldu. Ağır yaralı olarak tedavi altına alınan bir polis memuru da bütün müdahalelere reğmen kurtarılamayarak şehit oldu. Şehit polis memurlarının isimlerinin Fatih Yıldız, Hasan Aslan, Emre Yalçın, Hacı Ali Arap olduğu bildirildi.
EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ DE TARANDI


Hatay'ın Dörtyol ilçesinde, Emniyet Müdürlüğü binasına uzun namlulu silahlarla ateş açıldı. Binanın üst katlarındaki lojmanların bulunduğu bölüme mermi isabet ettiği, saldırıda ölen ya da yaralanan olmadığı bildirildi. Olayla ilgili olduğu sanılan 3 kişinin yakalandığı öğrenildi.

POLİS LOJMANINA SALDIRI İDDİASI


İlçe Emniyet Müdürlüğü binasına da ateş açıldığı iddiası,
Dörtyol Kaymakamı Hayri Sandıkçı tarafından yalanlandı. Bu arada, başka olaylarla ilgili yakalanan 3 kişiyi, saldırıyı gerçekleştiren teröristler sanan vatandaşlar, zanlıları linç etmeye kalktı. İlçe Emniyet Müdürlüğü önünde toplanan yaklaşık 300 kişi, yakalanan kişilerin kendilerine teslim edilmesini isteyip, 'Kahrolsun PKK', 'Şehitler ölmez, vatan bölünmez' sloganları attı. Dörtyol'a gelen Hatay Emniyet Müdürü Ragıp Kılıç, Emniyet Müdürlüğü istinat duvarının üzerine çıkarak, vatandaşları sakinleştirmeye çalıştı. Kılıç, vatandaşların sakin olmalarını ve kendilerine yardımcı olmalarını istedi.

Kaymakam Hayri Sandıkçı da, ilçede meydana gelen terör saldırısında 3 polisin şehit edildiğini bildirerek, "Teröristleri yakalamak için askerlerimiz, özel harekattan polislerimiz çalışmayı yürütüyor. Bu çalışma yürütüldüğü sırada, bu olayla ilgisi olmayan 3 kişiyi saldırıyı yapan PKK'lılar sanan vatandaşlarımız saldırmaya kalktılar" dedi.


EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ ÖNÜNDE GERGİNLİK


3 polisin şehit olduğu
Hatay'ın Dörtyol İlçesi'nde Emniyet Müdürlüğü önünde gerginlik yaşandı. Yaklaşık 500 kişinin toplandığı Emniyet Müdürlüğü önünde, halkın yoğun tepkisi nedeniyle askerler de güvenlik önlemi aldı. Kalabalığın Emniyet Müdürlüğü'ne girmeye kalkışması ve uyarılara rağmen dağılmamaları üzerine destek için gelen ve bina çevresinde ağır makineli tüfeklerle önlem alan yüzden fazla asker, aynı anda havaya uyarı ateşi açtı. Ortalık bir anda silah sesleriyle yankılandı.


Bunun üzerine kalabalık geri adım atarken, askerler bu kez grubun üzerine yürüdü ve biber gazı sıkarak eylemcilere dağıttı. Ancak, bir süre sonra vatandaşlar yine toplanarak, "Askere uzanan eller kırılsın" sloganı attı.
Dörtyol'da yaşanan gerginlik üzerine ilçeye Adana ve Osmaniye'den de takviye ekipler gönderildi.

BDP BİNASI YAKILDI


Gerginliğin arttığı
Hatay'da 200 kişilik bir grup, bu kez Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Dörtyol İlçe binasını ateşe verdi. 5 katlı bir iş merkezinin en üst katında bulunan BDP ilçe binasına giren öfkeli grup, içerideki bazı eşyaları aşağı attı, balkonun demirlerine Türk Bayrağı astıktan sonra, içeride kalan eşyaları da ateşe verdiler. Olay yerine polislerin gelmesiyle kaçan grup, tekbir getirip, "Apo'nun p..leri, susturamaz bizleri" şeklinde slogan attı.

4 SAAT AMELİYATTA KALDI


Bu arada teröristlerin saldırısında yaralanan
Fatih Yıldız, yaklaşık 4 saat süren ameliyatın ardından ambulansla Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi'ne sevk edildi. Göğüs bölgesi ile karnından isabet eden kurşunlarla yaralanan polisin ameliyatı, İskenderun'dan gelen göğüs cerrahisi uzmanı doktorla birlikte 3 doktorun katılımıyla yapıldı. Ancak genç polis memuru kurtarılamayarak şehit oldu.

TERÖR OLAYLARI 2 AYDA ARTTI


Hatay'da geçen yaklaşık son 2 ayda, peş peşe terör saldırıları yaşandı. 29 Mayıs'ta Antakya'ya bağlı Kisecik Köyü'ndeki bir maden ocağına teröristler roketatar ve uzun namlulu silahlarla saldırdı. Bir özel güvenlik görevlisinin yaşamını yitirdiği saldırıda 2 özel güvenlik görevlisi yaralandı, operasyonda 1 terörist öldürüldü.

31 Mayıs'ta İskenderun İlçesi'nde Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'na bağlı İlboğa Kışlası İkmal Destek Komutanlığı'nda nöbet değişimi yapan askeri kamyonete roketli saldırı yapıldı. Saldırıda 6 er şehit oldu, 7 asker de yaralandı. 8 Haziran'da Serinyol ilçesi dağlık alanındaki maden ocağında çalışan 2 işçi, teröristler tarafından kaçırılıp, akşam saatlerinde serbest bırakıldı.
haberler.com