Kaplıcalarıyla nam salan Yalova, alternatif turizm atağı yaptı. Yalova Valiliği'nin başlattığı Yeşil-Mavi Yol projesi gezginler ve tatilciler için bulunmaz bir fırsat. Güney kıyılarında deniz-güneş tatili yapabilir, kaplıcalarında rahatlayıp yüksek dağlarında yeşile ve bol oksijene doyabilirsiniz. Göçmen köylerinde farklı lezzetler tadıp organik meyveler yiyebilirsiniz. Yeşil-Mavi Yol ziyaretçilerine Uludağ, Marmara Denizi ve İstanbul sahillerini izleme imkânı sunuyor.

Yeşil-Mavi Yol, tatilciler için belirlenen turistik bir güzergâh. 380 kilometrelik parkura, orman ve deniz manzarası sunduğu için "Yeşil-Mavi Yol" adı verilmiş. Yalova yarımadası doğal ve kültürel yapısı ile Anadolu'nun minyatürü gibi. Tatilcilerin bütün beklentilerine cevap verebilecek bir yapıya sahip. Güney kıyılarında yani Gemlik Körfezi sahillerinde deniz ve kumun keyfini çıkartabilir, kaplıcalarda şifa arayabilir, yüksek Saman Dağları'nda yeşilin her tonunu görebilirsiniz. Buz gibi şelalelerinde serinleyip yaylalarından Uludağ'ı, Marmara Denizi'ni ve İstanbul'u izleyebilirsiniz. Dağıstan, Bulgaristan ve Çerkez göçmenlerinin kurduğu köylerde farklı lezzetler tadabilir, kuzey sahilindeki Altınova'da meyve bahçelerini gezip antik kent kalıntılarını inceleyebilirsiniz.


Osmanlı'nın kurulduğu ovadan başlıyor
Yalova Valisi Yusuf Erbay'ın projelendirdiği Yeşil-Mavi Yol, Altınova'nın tarihî Hersek köyünden başlıyor. Valilik ve Altınova Belediyesi'nin katkılarıyla restore edilen Hersekzade Ahmetpaşa Camii'nin asırlık çınarlarla dolu bahçesinde soluklanırken Hersek Gölü'nü ve şimdilerde askerî alan olan antik liman kalıntılarını izleyebilirsiniz. Küçük göl denizden bir-iki metrelik bir toprak zeminle ayrılıyor. Altınova Belediye Başkanı Dr. Metin Oral, askerî alanın altında antik bir kent olduğunu söylüyor. Kazı çalışmaları için gerekli bağlantıları kurmuşlar.


Burası tarihî Bağdat Yolu'nun da Anadolu'daki son durağı. Kervanlar, Dil Burnu'ndan (İzmit Körfezi'nin en fazla daraldığı kısmı) gemilerle İstanbul'a geçermiş. İstanbul'dan yola çıkan hac kafilesi de deniz yoluyla Hersek'e gelirmiş. Altınova'nın bir başka özelliği de Prof. Dr. Halil İnalcık'a göre Osmanlı Beyliği'nin buradaki Haçlı Savaşı sonrası devlet payesi almış olması.
Altınova'daki gemi tersanelerini unutmamak gerekiyor. Günün her saati çeliğe çarpan çekiç seslerini duymak mümkün. Manzara ise süper. Lacivert deniz üzerine sıra sıra dizilmiş dev gemilerin önü meyve bahçelerine dönük. Arkası ise adalara. Bu manzarayı temaşa ettikten sonra binlerce kivi ağacı arasında tozu dumana katarak dağlara doğru ilerleyenlerin iki alternatifi var. Ya sahil boyunca meyve bahçeleri yanından geçip Çiftlikköy'e gidebilir. Buradaki Kara Kilise kalıntılarını gördükten sonra çınarlı yoldan zeytinlikleri ve çiçek seralarını izleyerek ilerleyebilir. Ya da Bağdat yolunu takip ederek antik Çobankale ve orman manzarasını temaşa ederek Sermayecik köyüne doğru yol alabilir. Yeşil-Mavi Yol yolcusunun önüne hep sağ ve solda olmak üzere iki güzergâh çıkıyor. Tercih seyyahın... Yalova Valiliği İl Kültür Turizm Müdürlüğü: 0226 813 85 07 – 813 70 59.


Çilek toplayabilirsiniz
İznik Gölü yakınlarındaki Sermayecik köyünde Osmanlı çileği toplayabilir, köy meydanındaki pazardan organik meyve-sebze satın alabilirsiniz. Bulgaristan göçmenlerinin kurduğu köyün yakınlarında panoramik seyir tepesi var.
Komik köyde gülebilirsiniz Laledere köyünde çiçek seralarını gezebilirsiniz. Laledere köyü nüktedan insanlarıyla da meşhur. Köy halkının bizzat yaşadığı komik anılar Yalova'da fıkra gibi anlatılıyor.


İpek halı alabilirsiniz
Eski adı Çengiler olan Sugören köyünde ipek halı üretimi yapılıyor. Kapalı-çarşı'da satılan halıları köylü kadınlar evlerinde dokuyor. Meyve bahçeleriyle de meşhur olan köydeki Höyük tepeden İstanbul'u ve Uludağ'ı izleyebilirsiniz.


Dağıstan yemekleri yerken İstanbul'u izleyebilirsiniz
Güneyköy'ün ahalisi Dağıstan göçmeni. Burada geleneksel Dağıstan yemeklerini yiyebilir, köylülerin el emeği gümüş takılardan satın alabilirsiniz.


Alabalık yiyebilirsiniz
Kurtköy, sık ormanları ve serin su kaynaklarıyla tam bir trekking (doğa yürüyüşü) yeri. Batum göçmenlerinin kurduğu köy ismini ormanlarında yaşayan kurtlardan almış. Dev çınar ağaçları olduğu için buraya Anıt Çınarlar mevkii de deniyor. Kurtköy'de çok sayıda alabalık tesisi var.


Kaplıcaya girebilirsiniz
Yalova'nın termal ilçesinde, Gökçe barajı manzarasını izleyerek çay içebilir, kaplıcalara girebilirsiniz. Doğa harikası Sudüşen şelalesini görmeden dönmeyin. Doğa yürüyüşleri ve foto safari için uygun bir yer.


Ormanda kaybolabilirsiniz
Yalova Kent Ormanı'nda ıhlamur, kestane ve gürgen ağaçları arasından geçerek Erikli Çifte şelalelerine gidebilirsiniz. Bisikletle Delmece yaylasına çıkabilir şifalı suyundan içebilirsiniz. Buradaki Büyük ve Küçük Dipsiz gölleri ve ilginç bitki örtüsünü görmelisiniz.

Bitki müzesini gezebilirsiniz

Karaca Arbo-retum'da (bitki müzesi) dünya üzerindeki bitki ve ağaçların birçoğunu görebilirsiniz. Burası pazar günleri 13.00-18.00 arası halka açık oluyor.


Deniz-güneş keyfi yapabilirsiniz
Yalo-va'nın Gemlik körfez sahilindeki Mecidiye, Narlı, Fıstıklı, Selimiye, Hayriye ve Armutlu mevkiinde çok sayıda otel var. Buralarda kaplıca veya deniz-güneş tatili yapabilirsiniz.


Nasıl gidilir? İstan-bul'dan gidenler Kabataş ve Kartal'dan deniz otobüsüyle, Yenikapı ve Pendik'ten arabalı deniz otobüsüyle Yalova'ya geçebilir. Yeşil-Mavi yol uzun bir güzergah olduğu için kendi aracınızla gitmenizi öneririz. Armutlu ve Termal'e Yalova iskelesinden otobüs kalkıyor.

Zaman