Yaz tatilini Afrika'da geçiren gönüllü doktorlar Kara Kıta'da umut dağıttı. Göz doktoru Ayhan Yılmaz, günde 10 katarakt ameliyatı yaparak, bir ayda 300 hastayı sağlığına kavuşturdu. Kimse Yok mu aracılığıyla yüzlerce hastanın yeniden hayata tutunmasını sağlayan hekimler, Hartum'da da göz tarama aracı sayesinde günde 100 çocuğu sağlık taramasından geçiriyor.

Türk doktorlar, adlarını daha çok safari turlarıyla duyduğumuz Afrika ülkelerinde başlattıkları sağlık seferberliğini genişletiyor. Kimse Yok mu Derneği aracılığıyla yaz tatilini Sudan'ın Nyala eyaletinde geçiren fedakâr doktorlardan biri de Ayhan Yılmaz.

Bartın'dan yardım kervanına katılan Yılmaz, Kimse Yok mu tarafından Nyala'da kurulan göz hastalıkları polikliniğinde günde 10 kişiye katarakt ameliyatı yaparak 300 Afrikalının gözlerinin açılmasını sağladı. Katarakt projesi kapsamında bölgeye 3. kez gelen doktor, Sudanlıların en önemli sağlık sorununun katarakt olduğunu söyledi. Bölgede binlerce hastaya mukabil sadece yerli 1-2 göz doktorunun bulunduğunu anlatan Yılmaz, "Bu kadar hastaya yetişmeleri mümkün değil. Bir katarakt ameliyatının maliyeti 100 dolar ve insanlar bunu karşılayamıyorlar." dedi.


Sudan'da çalışmalara 2007 yılında başladıklarını belirten Kimse Yok mu Derneği Sudan Temsilcisi Orhan Erdoğan, Türkiye'den yıllık izinlerini kullanmadan gelen göz doktorları ve sağlık personelinin fedakarca çalıştıklarını, günlük 15-20 hastanın ameliyatını yaptıklarını dile getirdi. Ülkedeki katarakt sorunu bitene kadar yardıma devam etmek istediklerini aktaran Erdoğan, "Sudanlı bir göz doktoru, hekimlerimizin yanında eğitim alıyor ve o da artık ameliyatlara giriyor. Yakında bize Nyala Valiliği tarafından ücretsiz olarak tahsis edilecek arsada göz hastanesi ve sağlık ocağı inşa edeceğiz." diye konuştu.
Nyala çevresinde 2 milyon Afrikalının hayat mücadelesi verdiğine dikkat çeken göz doktoru Ayhan Yılmaz da 100 doları olmadığı için ömrünü karanlıkta geçirmek zorunda kalan insanların Türk doktorlarına karşı güvenlerinin kendilerini şaşırttığını söyledi. Ameliyat ve kontroller sırasında en ufak bir tepki vermeyen hastaların her zaman sessiz ve sakin olduklarını dile getiren Yılmaz, "Hepsi büyük bir teslimiyet içinde ve durumlarını kabullenmişler." ifadelerini kullandı.

Zaman