Necmettin Erbakan'a yakın isimlerden Şevket Kazan'ın CHP Genel Sekreteri Önder Sav'la görüşerek kongre taktiği alması, Saadet Partisi'nde (SP) tartışma doğurdu.
Parti yönetiminde, "Milli Görüş çizgisinin Sav'dan fetva almaya ihtiyacı yoktur." tepkisi dillendiriliyor. Genel Başkan Numan Kurtulmuş da önceki gün, "Parti içinde olan bir meseleden dolayı, gidip başka partiden hele Önder Sav gibi bir isimden yardım istemenin ne demek olduğunu Saadet Partisi'ne ve kamuoyunun takdirine bırakıyorum." ifadelerini kullandı. Kazan gibi parti içerisinde 'Aksaçlılar' grubu içerisinde yer alan Oğuzhan Asiltürk ise görüşmeyi şöyle savundu: "Peygamberimiz, 'İlim Çin'de de olsa gidin' diyor. Çin Müslüman değil, güneşe, Buda'ya tapıyor."

Bu arada SP'de kongre tartışması sürüyor. Tarih konusunda iki farklı görüş bulunuyor. Necmettin Erbakan ve kurmaylarının 13 Ağustos'ta yapılmasını talep ettikleri, Kurtulmuş'un ise Ramazan sonrasını düşündüğü öğrenildi. SP Genel Merkezi'ne gelen 21. Asliye Hukuk Hakimi Ahmet Metin Tözün ise tartışmalı kongrenin zabıt ve tutanaklarını inceledi. İncelemenin ardından açıklama yapan Tözün, "Kayyum atanacak mı?" sorusu üzerine "Bunlar hiç belli değil." karşılğını verdi. İncelemenin, Mustafa Kamalak'ın Ankara 21. Asliye Hukuk Mahkemesi'ne yaptığı şikayet üzerine gerçekleştirildiği öğrenildi. Dilekçede kongresinin iptali ve Genel Başkan Numan Kurtulmuş'un yetkilerinin durdurulmasının istendiği öğrenildi.

Zaman