Yaz tatilini Türkiye'deki yakınlarının yanında geçiren gurbetçilerin dönüş yolculuğu çileli geçiyor.Kapıkule'nin Bulgaristan kısmında işlerin yavaş yürümesi büyük sıkıntılara sebep oluyor. Binlerce gurbetçi, araç kuyruğunda çıkış için saatlerce sıranın kendisine gelmesini bekliyor.

Tatillerini Türkiye'deki yakınlarının yanında geçiren gurbetçilerin dönüş yolculuğu çileye dönüştü. Avrupa'nın değişik ülkelerinde çalışan binlerce gurbetçi, yaz döneminde tatilini geçirmek üzere memleketlerine doğru yola çıkıyor. Binlerce kilometrelik yolu kat ettikten sonra Kapıkule'den Türkiye'ye girmenin sevincini yaşayan gurbetçiler, memleketlerinde bir süre kaldıktan sonra geldikleri ülkelere doğru tekrar yola çıkıyor. Ancak Türkiye'ye rahat bir şekilde giriş yapan gurbetçilerin dönüşü o kadar kolay gerçekleşmiyor. Değişik illerden yola çıkan gurbetçiler, Kapıkule Sınır Kapısı'ndan giriş yaptıktan sonra çıkış yapmak için sıra beklemek zorunda kalıyor. Kapıkule'nin Bulgaristan kısmında işlerin yavaş yürümesi nedeniyle binlerce gurbetçi araç kuyruğunda mağdur oluyor. Binlerce aracın biriktiği gümrük sahasında bekleyen gurbetçiler, çıkış için sıranın kendilerine gelmesini bekliyor.


Sabah saatlerinde gümrük sahasına gelen araçlar alanın neredeyse tamamını doldurdu. Uzun süre sıranın kendilerine gelmesini bekleyen gurbetçiler arasında zaman zaman olumsuz olaylar yaşandı. Yaşadığı sıkıntıyı dile getiren gurbetçilerden Ekrem Yağmurcu, güzel bir yolculuğun ardından Kapıkule Sınır Kapısı'na geldiklerini belirterek, 4 saate yakın bir süredir gümrük sahasında beklediğini söyledi. Almanya'nın Köln kentine gideceğini anlatan Yağmurcu, adım adım ilerlemeye çalıştıklarını kaydetti. Muammer Ertokcan da gümrük sahasına girdikten sonra 100 metre bile ilerlemediklerini anlatarak, bir an önce çıkış yapmak için sıranın kendilerine gelmesini beklediklerini anlattı. Cemil Karaarslan ise İzmit'ten gelerek Hollanda'nın Rotterdam kentine gittiğini belirterek, 15 yıldan bu yana Türkiye'ye gelip gittiğini ifade etti. Karaarslan, "İnsanlar cebinde parası ile yıllarca bu sıkıntıyı çekiyorlar. Biz yıllardır söylüyoruz ancak bir çözüm bulunamadı. Güya AB ülkesine gidiyoruz. Ama bence üçüncü dünya ülkesine giriyoruz." dedi.

Zaman