Başbakan Tayyip Erdoğan, referandum mitingleri çerçevesinde dün 'provokasyon' eylemleriyle gündeme gelen Hatay'da vatandaşlara seslendi.
Sözlerine, Dörtyol'da şehit edilen 4 polis için başsağlığı dilekleriyle başlayan Başbakan, saldırıların zamanlamasına dikkat çekti. Referandum öncesi kirli bir tezgâhın sahnelenmek istendiğinin altını çizerek sağduyu çağrısı yaptı: "Türkiye, geleceği adına, demokrasi adına, özgürlük adına çok önemli bir kararın arefesindeyken, birileri sokakları tahrik etmeye çalışıyor. Bu bir senaryodur sevgili Hataylı kardeşlerim, bu kirli bir oyundur, bu sinsi bir tuzaktır. Bu oyuna gelmeyelim. Kim ki eline taşı alır, komşusuna, komşu sokağa, komşu mahalleye fırlatırsa, o kaybetmiştir, o terör örgütünün tuzağına düşmüştür."
"Biz hükümetten çekildiğimizde terör bitecekse çekiliriz." açıklamasını yinelerken, "Şehidimin bir damla kanına, bir karış vatan toprağına bırakınız iktidarı, bütün varlığımızı feda etmeye hazırız. Ama bu terör 26 yıldır bu ülkede. Bizden önceki 19 yılda bu terör ne oldu?" ifadelerini kullandı. Muhalefetin üslubunu ise sert sözlerle eleştirdi: "Terör örgütü Dörtyol'dan vuruyor, muhalefet Ankara'dan." Başbakan Erdoğan, Antakya Emlakbank Evleri Kavşağı'nda düzenlenen mitingde özetle şunları söyledi:
TERÖR ÖRGÜTÜ ŞEMDİNLİ'DEN VURUYOR, MUHALEFET ANKARA'DAN: "Böyle hassas bir dönemde sağduyu çağrısı yapması gereken muhalefete sesleniyorum: 'Siz tam tersine sokakları daha da kışkırtmanın peşindesiniz.' 'AK Parti kazanmasın da, ülkeye ne olursa olsun.' Geçen gün İngiltere Başbakanı buradaydı. 'Biz terörle mücadeleyi muhalefetle beraber yaptık' dedi. İspanya Başbakanı aynı şeyi söyledi. Bizde ise muhalefet, 'İktidar yıpransın, ülke kaybetsin önemli değil, ama biz kazanalım' diye hesap yapıyor. Terör örgütü Şemdinli'den vuruyor, Çukurca'dan vuruyor, Reşadiye'den vuruyor, Sam-sun'dan vuruyor, Dörtyol'dan vuruyor; eşzamanlı olarak muhalefet partileri Ankara'dan taarruza geçiyor.''
BDP, SENİN NE İŞİN VAR DÖRTYOL'DA?: "BDP, sağduyu çağrısı yapması gerekirken Dörtyol'daki olayları adeta fırsat bilerek, bunu kendisini için bir ranta çevirmek gayesiyle, gerginliği artıracak sorumsuzca açıklamalar, sorumsuzca eylemler yapıyor. Çıkıyor, bir konvoyla beraber Dörtyol'a gelecekmiş. Ne yapacaksın sen Dörtyol'a gelip? Sen polis misin, güvenlik gücü müsün? Sen demokratik yollardan iktidara gelmenin yolunu ara, antidemokratik yollardan değil."
ANAYASA METNİYLE YEMEK KİTABINI BİRBİRİNE KARIŞTIRIYORLAR: "CHP'nin genel başkanı Malatya'da, "Anayasa değişikliği kayısıya çare olacak mı?", Ordu'da "Anayasa değişikliği fındığa çare olacak mı?'' diye soruyor. Yarın öbür gün buraya, Hatay'a gelirse, eminim size de şunu soracaktır: 'Bu anayasa değişikliği Hatay künefesine çare olacak mı?' Böyle bir liderlik, genel başkanlık olur mu? Bu, anayasa değişikliğine sokulur mu? Çünkü bunlar anayasa metniyle yemek kitabını birbirine karıştırıyorlar."


Esprili pankart Başbakan'ı güldürdü - Eğitim-Bir-Sen Hatay Şubesi tarafından miting alanındaki bir evin balkonuna asılan, 'Nikâh masasında bile bu kadar iştahla evet dememiştik' pankartı Başbakan'ı güldürdü. Pankarta özel ilgi gösteren Erdoğan, "Bu arkadaşlar çok zeki, 12 Eylül'de nikâh masasına oturacağız. Milletin anayasasıyla kim nikâh akdetmez, kim 'evet' demez.'' ifadelerini kullandı.

Zaman