Onlar, hem eş hem anne hem de hasta ve yaralıların en büyük yardımcısı. Antalya'da güvenli sürüş teknikleri eğitimi alan 7 kadın ambulans şoförü oldu. Sağlık Bakanlığı'nın düzenlemesiyle 112 ekibine katılan kadınlar, erkek sürücülerden daha dikkatli ve titiz olduklarına inanıyor. İşlerini başarıyla yapan kadın şoförler, günde bin kilometreye kadar yol kat edebiliyor.
Antalya'da acil vakalara müdahale etmek üzere yola çıkan ambulanslar artık kadınların kontrolünde. Sağlık Bakanlığı'nın yaptığı düzenlemeyle, paramedik (hastayı olay yerinden alıp sağlık kuruluşuna ulaştırılana kadar acil yardım ve kurtarılmasından sorumlu kişi) olarak çalışanlar şoförlük de yapabiliyor. Antalya'da 7 paramedik kadın, bu önemli görevin üstesinden başarıyla geliyor.

Yakın zamana kadar eğitimli, yetişmiş ambulans şoförü bulma konusunda sıkıntı yaşadıklarını belirten Antalya Ambulans Servisi Başhekimi Dr. Mustafa Bodur, "Çeşitli kurumlarda şoförlük yapmış insanları eğitip ambulans şoförü yapıyorduk. Son üç yıldır paramedik arkadaşlar bize katıldı. 112 ekibimiz bu elemanlarla daha güçlü hale geldi." dedi. Paramediklerin çoğunun kadın olduğunu ifade eden Bodur, "Antalya'da; 3'ü Elmalı'da, 1'i Finike'de, 3'ü de merkezde olmak üzere 7 kadın şoförümüz görev yapıyor. İşlerinde mahirler, daha titiz davranıyorlar. Kendilerine güvenleri tam." diye konuştu.


6 yıldır ambulans şoförlüğü yapan Ahu Sezgin, güvenli sürüş teknikleri eğitimi almış ve işe Ankara'da başlamış. Toplumda kadın şoförlere karşı önyargı olduğunu dile getiren Sezgin, "Hasta yakını ön koltuğa oturduğunda tedirginlik yaşıyor ama sürüşümüzü görünce teşekkür edip iniyor. Bayanların bu işi daha iyi yaptığına inanıyorum." dedi. En büyük sıkıntılarının trafikteki erkek sürücüler olduğunu kaydeden Sezgin, "Trafikte şoförler bize karşı önyargılı. Şoförler ambulansta bayan sürücü görünce taciz ediyor. Kornaya basıyor, ambulansın önüne kıran bile var ama bazen olumlu tepkiler de alıyoruz. 'Bravo' diyenler, kutlayanlar oluyor." diye konuştu. Kadın meslektaşlarına önerilerde bulunan Ahu Sezgin, "Kendilerine güvensinler, 'kadın yapamaz' diye bir şey yok. Bayan olarak bu işi daha iyi yaptığımıza inanıyorum." ifadelerini kullandı.
Elmalı'dan Antalya'ya hasta ve yaralı taşıyan paramediklerden biri de bir çocuk annesi Selda Sayan. Bir yıldır ambulans şoförlüğü yapan Sayan, bazen günde 1.000 kilometre yol kat ettiğini vurgulayarak, "Ambulans kullanmak annelikten daha kolay. İşimi severek yapıyorum." dedi.

Zaman