Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürü Mehmet Çağlar, dün Ankara'da hava sıcaklığının 40 derece olarak ölçüldüğünü, bunun son 10 yılın rekor sıcaklığı olduğunu bildirdi.

Çağlar, Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğünün tahminlerine uygun olarak, 31 Temmuz ve 1 Ağustosta ülke genelinde yüksek sıcaklıkların kaydedildiğini, bazı merkezlerde rekor değerlerin ölçüldüğünü söyledi.

Mehmet Çağlar, dün hava sıcaklığının Ankara'da 40, Şanlıurfa'da 45, Kilis ve Kahramanmaraş'da 44, Karabük'de 43, Batman'da ise 41 derece olarak ölçüldüğünü belirterek, bu hafta da sıcaklıkların mevsim normallerinin 6-8 derece üzerinde seyretmeye devam edeceğini ifade etti.

Ankara'da en yüksek hava sıcaklığının en son 2000 yılında 40 derece olarak kaydedildiğini hatırlatan Çağlar, “Ankara'da dün sıcaklık 40 derece olarak ölçüldü. Bu son 10 yılın rekor sıcaklığı” dedi.

Hafta sonuna kadar, İç Anadolu Bölgesi'nde 36-40, Ege ve Akdeniz'de 38-41, Güneydoğu Anadolu'da 40–44, Karadeniz kıyılarında 28-32 derece sıcaklık beklediklerini bildiren Çağlar, Karadeniz'in iç kesimlerinde ise 36–40 dereceye varan sıcaklıkların tahmin edildiğini kaydetti.

Çağlar, sıcaklık ölçümlerinin Dünya Meteoroloji Teşkilatı'nın belirlemiş olduğu kriterler gereği yer seviyesinden 2 metre yükseklikte ve gölgede yapıldığını sözlerine ekledi.
hürriyet