+ Konu Cevapla
1 / 3 Sayfa 1 2 3 SonuncuSonuncu
1 den 5´e kadar. Toplam 13 Sayfa bulundu

Şok öneri! Kız - erkek okulları ayrı olsun!

 GÜNCEL HABERLER Katagorisinde ve  Türkiyeden Haberler Forumunda Bulunan  Şok öneri! Kız - erkek okulları ayrı olsun! Konusunu Görüntülemektesiniz.=>...

 1. #1
  ÇEVRİMDIŞI ZzeyneP Baktabul'un Çılgını ZzeyneP Baktabul'un Çılgını ZzeyneP Baktabul'un Çılgını ZzeyneP Baktabul'un Çılgını ZzeyneP Baktabul'un Çılgını ZzeyneP Baktabul'un Çılgını ZzeyneP Baktabul'un Çılgını ZzeyneP Baktabul'un Çılgını ZzeyneP Baktabul'un Çılgını ZzeyneP Baktabul'un Çılgını ZzeyneP Baktabul'un Çılgını
  Üyelik Tarihi
  Mar 2009
  Mesajlar
  7.506
  Tecrübe Puanı
  107374867

  ! Şok öneri! Kız - erkek okulları ayrı olsun!

  Şok öneri! Kız - erkek okulları ayrı olsun!  İşte 18'inci Milli Eğitim Şurası'nın Ege Bölge Çalıştayı'nda ortaya atılan eğitim-öğretim önerisi:


  TÜRKİYE'nin eğitimde 2023 vizyonunu çizeceği 18. Milli Eğitim Şurası'nın Ege Bölge Çalıştayı'nda, eğitimin sorun, eğitimcilerin dert küpü olduğu ortaya kondu. Onlarca sorun masaya yatırılırken, İzmir Milli Eğitim Müdürlüğü raporunda ortaöğretime erişim ve devamın sağlanmasında bölgesel, kültürel ve geleneksel nedenlerden dolayı sıkıntı yaşandığına dikkat çekildi. Raporda, 'Bu sorunun ortadan kaldırılması amacıyla ortaöğretim kız ve erkek okullarının belirli bölgelerde ayrı ayrı kurulması' önerisi getirildi.

  Çalıştayı, İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nün ev sahipliğinde, Kaya Prestige Otel'de dün başladı. İzmir'in yanısıra Aydın, Afyonkarahisar, Denizli, Manisa, Muğla, Kütahya ve Uşak İl Milli Eğitim Müdürlüklerinden temsilciler ile aralarında akademisyen, öğretmen sendikası temsilcisi ile öğrencilerin de yer aldığı gruplar oluşturuldu. Grupların, 'Öğretmenin yetiştirilmesi, istihdamı ve mesleki gelişimi', 'Eğitim ortamları, kurum kültürü ve okul liderliği', 'İlköğretim ve ortaöğretimin güçlendirilmesi, ortaöğretime erişimin sağlanması', 'Spor, sanat, beceri ve değerler eğitimi' ile 'Psikolojik danışma, rehberlik ve yönlendirme' başlıkları altında illerin bu konulardaki raporlarını değerlendirecekleri belirtildi.

  Bu değerlendirmelerin sonucunda aynı başlıklar altında mevcut durum, dünyadaki durum, sorunlar ve çözüm önerileri Ege Bölge Çalıştayı raporu adı altında toparlanıp, Milli Eğitim Bakanlığı'na sunulacağı kaydedildi. Her ilin hazırladığı raporlarda bazı çözüm önerileri dikkat çekti.

  NELER ÖNERDİLER?

  Afyonkarahisar İl Milli Eğitim Müdürlüğü, öğretmenlerin kadrolu, sözleşmeli, ücretli, vekil, usta öğretici gibi özlük hakları birbirinden farklı istahdam biçimlerinde çalıştığına çekti. Raporda öğretmenlerin sadece devlet üniversiteleri tarafından yetiştirilmesi gerektiğini savunup, vakıf üniversitelerinin bu programlarının kapatılmasını istedi.

  Kütahya Milli Eğitim Müdürlüğü, eğitim sisteminde yapılan sık değişikliklerin kurumsal kültürün gelişmesine engel olduğuna, birçok okul müdürünün de yeterli donanıma sahip olmadığına dikkat çekti. Sadece okullarda değil, milli eğitim camiasının genelinde kurumsal bir kültür bulunmadığı kaydedildi. Kırsal kesimde ortaöğretime devam etme oranının düşük olduğuna dikkat çeken Kütahya İl Milli Eğitim Müdürlüğü, bu sorunun çözümü için ilköğretimde olduğu gibi ortaöğretimde taşımalı öğrenci sisteminin kurulabileceğini bildirdi.

  KIZ VE ERKEK OKULLARI AYRI OLSUN

  İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nün raporunda ise kız ve erkeklerin ayrı ayrı okuyacağı okullar önerilmesi dikkat çekti. Raporda, “Bölgesel, kültürel ve geleneksel nedenlerden dolayı özellikle ortaöğretime erişim ve devamın sağlanmasında sıkıntılar dikkati çekmektedir. Bu sorunun ortadan kaldırılması amacı ile ortaöğretim kız ve erkek okullarının belli bölgelerde ayrı ayrı kurulması” önerisi getirildi.

  İzmir, bir başka önerisinde de öğrencileri yaş gruplarına göre bölünmesini önerdi. İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nün 8 yıllık eğitimi 4'er yıllık okullar olarak ayrılmasını önerdiği raporunda; “İlköğretim okullarında anasınıfından 8'inci sınıflara kadar okuyan öğrencilerin bedensel gelişimleri, kazandırılacak değerler farklıdır. Öğrencilerin yaş gruplarına göre bölünerek farklı okullarda ders görebilir. Okul öncesi ve 1,2, 3, 4'üncü sınıflardan oluşan 5 yıllık okullar ve 5, 6, 7, 8'inci sınıflardan oluşan 4 yıllık okullar oluşturulabilir” denildi.

  MÜDÜRDEN DEĞERLENDİRME

  Cumhuriyetin 100'üncü yıldönümünde eğitimin vizyonunu belirleyecek tavsiye kararlarının alınacağı Ege Bölge Çalıştayı'nda, İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nün raporunda yer alan, maddelerle ilgili İl Milli Eğitim Müdürü Ragıp Üye bir değerlendirme yaptı.  İzmir olarak ortaöğretimde okullaşma oranlarının yüzde 76'lara ulaştığını, ancak bu oranı yükseltmeyi hedeflediklerini söylledi. İzmir'in göç alan bir il olduğunu belirten Üye, şunları söyledi:

  “Göçle gelen kişiler bölgesel alışkanlıklarını, kültürlerini de beraberinde getiriyor. Bu alışkanlıklarından kaynaklanan düşüncelerle de çocuklarını okula göndermiyor. Kız ve erkek okullarının belirli bölgelerde ayrı ayrı kurulması önerisi bu nedenlerden dolayı, öğretimden uzak kalan çocukları okula çekebilmek içindir. Bu bir tavsiyedir, bir karar değildir.”

  Milli Eğitim Müdürü Ragıp Üye, ilköğretim okullarında öğrencilerin yaşlarına göre iki gruba ayrılmalarıyla ilgili öneriye de açıklık getirdi. Üye, “Bizim ilköğretimde okullaşma oranımız yüzde 100'lere yakın. Okul öncesi eğitimde ise yüzde 40'larda. Bu oranı yüzde 100 yapmak istiyoruz. Bu yaş çocuğu ile 1, 2, 3, ve 4'üncü sınıflar oyun çocuğudur. Öbür grupta ise akademik eğitim başlıyor. Amaçlanan, okul öncesi ile eğitimi 9 yıla çıkarıp, bu oyun çağındaki çocukları oyunlarla eğitip, diğerlerinin de akademik eğitim almasını sağlamaktır” dedi.
  Üye, tavsiye kararlarının diğer 7 ilin raporları ile birlikte değerlendirileceğini, Bölge Çalıştay Raporu'nun oluşturulacağını, bu önerilerin rapora girip girmemesine ise komisyonun karar vereceğini söyledi. Ankara'ya bu önerilerin gidip gitmeyeceğini ise bilemediğini kaydetti.


  haberaktuel

 2. #2
  ÇEVRİMDIŞI ZzeyneP Baktabul'un Çılgını ZzeyneP Baktabul'un Çılgını ZzeyneP Baktabul'un Çılgını ZzeyneP Baktabul'un Çılgını ZzeyneP Baktabul'un Çılgını ZzeyneP Baktabul'un Çılgını ZzeyneP Baktabul'un Çılgını ZzeyneP Baktabul'un Çılgını ZzeyneP Baktabul'un Çılgını ZzeyneP Baktabul'un Çılgını ZzeyneP Baktabul'un Çılgını
  Üyelik Tarihi
  Mar 2009
  Mesajlar
  7.506
  Tecrübe Puanı
  107374867

  ! Kız ve erkeklerin ayrı okumasına "Evet"

  Kız ve erkeklerin ayrı okumasına "Evet"


  Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, kız ve erkeklerin ayrı okuması önerisine prensipte ‘evet’ dedi.


  Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, kız ve erkek çocuklarının ayrı okullarda okuma önerisine prensipte 'evet' dedi. Cumhuriyet'in ilk yıllarında kız ve erkeklerin ayrı okullarda okuduğunu belirten Bakan Çubukçu, “Bu meseleyi çağdaşlık, çağ dışılık, harem- selamlık olarak değerlendirmek herşeyden önce eğitim planlaması açısından bilimsel değil. Ben buna prensipte karşı olmadığımı açıkça ifade etmek istiyorum” dedi.
  Uçakla Muş'a gelen Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu'yu Vali Erdoğan Bektaş, Belediye Başkanı AK Parti'li Necmettin Dede, kamu kuruluş temsilcileri, ve çok sayıda kişi karşıladı. Bakan Çubukçu, havaalanında kız ve erkek öğrencilerin ayrı okullarda eğitim görmesi konusunda plan olup olmadığını soran gazeteciye sürekli aynı soruyla karşılaştığını söyledi. Bakan Çubukçu, İzmir'de bilim insanlarının da katıldığı çalıştay yapıldığını belirterek, şöyle dedi:

  “Bu tür öneriler her zaman yapılıyor. Özellikle belli bölgelerde kız çocuklarının okullaştırılması açısında eğitim- öğretimin orta öğretimde ayrı planlanması konusunda öneriler her zaman yapılıyor. Türkan Saylan da bunu öneriyordu. O zaman ona tepki gösterilmiyordu ama Milli Eğitim'in benimsediği ve yürürlüğe koyacağı politika olarak sunulması ve 'Milli Eğitim'i böyle düşünüyor' diye sunulması hatalı. Ama bunun savunulabilir bir görüş olduğunu ben söylüyorum. Özellikle belli bölgelerde orta öğretimde kız çocuklarının okullaşmasının teşvik edilmesi konusunda önemli buluyorum. Geldiğimiz bölgede Türkiye genelinde kız çocuklarının orta öğretimde okullaşma oranı yüzde 65'ken burada yüzde 24. Yani siz şimdi bölgesel faktörleri tamamen göz ardı ederek eğitim planlayamazsınız. Eğitimin planlanması veya böyle tedbirlerin önerilerin yerine getirilmesinde uygulanmasında doğrusunu isterserinz sakınca görmüyorum. Kız öğrencilerin bir okulda, erkek öğrecilerin bir okulda okuma uygulaması Cumhuriyet'in ilk yıllarından itibaren uygulanmış bir proje. Dünyanın her yerinde uygulanan bir proje. Bu önerinin de bu kadar mesele yapılacak bir yönü olduğunu düşünmüyorum açıkçası.”

  BİTLİS'E GELDİ

  Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, Muş'tan Bitlis'e gitti. Bitlis'te Belediye Başkanı AK Parti'li Fehmi Alaydın'ı makamında ziyaret eden ve onuruna verilen yemeğe katılan Bakan Çubukçu, Bitlis'in eğitim şehri olma yolunda ilerlediğini, atılan temeller ve yapılan açılışlarında bunun göstergesi olduğunu söyledi. Bakan Çubukçu, Bitlis'teki Eren Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Mahmut Doğru'yu ziyaret edip üniversite hakkında bilgi aldıktan sonra, Başbakanlık Toplu Konut İdaresi'nce yaptırılacak 24 derslikli lise ile 300 kişilik öğrenci yurdunun temel atma törenine katıldı. Bakan Çubukçu, daha sonra Milli Piyango İdaresi'nce yaptırılan Milli Piyango İlköğretim Okulu'nda incelemelerde bulundu. Çubukçu, Bitlisli işadamı Nezir Gencer tarafından annesi Necibe Gencer adına yaptırılan Kız Meslek Lisesi'nin açılışını da yapacak.

  haberaktuel


  yok artık

 3. #3
  VIP "SenSiziM" Baktabul'un Çılgını "SenSiziM" Baktabul'un Çılgını "SenSiziM" Baktabul'un Çılgını "SenSiziM" Baktabul'un Çılgını "SenSiziM" Baktabul'un Çılgını "SenSiziM" Baktabul'un Çılgını "SenSiziM" Baktabul'un Çılgını "SenSiziM" Baktabul'un Çılgını "SenSiziM" Baktabul'un Çılgını "SenSiziM" Baktabul'un Çılgını "SenSiziM" Baktabul'un Çılgını
  Üyelik Tarihi
  May 2009
  Bulunduğu Yer
  "aşkın en çıkmaz sokağında..."
  Mesajlar
  4.496
  Blog Yazıları
  33
  Tecrübe Puanı
  107374662

  Tanımlı Ce: Şok öneri! Kız - erkek okulları ayrı olsun!

  Aslında kız ve erkeklerin ayrı okutulması öğrencilerin derslerine yoğunluğunu arttırdığı doğru ama bunu ülkemizde uygulayabilmek ne kadar doğru orası meçhul...

 4. #4
  ÇEVRİMDIŞI ZzeyneP Baktabul'un Çılgını ZzeyneP Baktabul'un Çılgını ZzeyneP Baktabul'un Çılgını ZzeyneP Baktabul'un Çılgını ZzeyneP Baktabul'un Çılgını ZzeyneP Baktabul'un Çılgını ZzeyneP Baktabul'un Çılgını ZzeyneP Baktabul'un Çılgını ZzeyneP Baktabul'un Çılgını ZzeyneP Baktabul'un Çılgını ZzeyneP Baktabul'un Çılgını
  Üyelik Tarihi
  Mar 2009
  Mesajlar
  7.506
  Tecrübe Puanı
  107374867

  Tanımlı Ce: Şok öneri! Kız - erkek okulları ayrı olsun!

  Her şeyi islama göre düzenlemek bence çok yanlış.
  Kız - erkek ayrılır.. Türbanla üniversitelere girme yasağı kaldırılır. Nerde bu ülkenin laikliği.. Modern bi ülke olmamız gittikçe zorlaşıyor.

  Yakında saltanat sistemine dönülürse şaşmam açıkçası..
  Neyseki o biraz zor (:
  Konu ZzeyneP tarafından (08-08-2010 Saat 15:02 ) de değistirilmistir.

 5. #5
  ^^Kimsesiz^^ zeynep Baktabul'un Çılgını zeynep Baktabul'un Çılgını zeynep Baktabul'un Çılgını zeynep Baktabul'un Çılgını zeynep Baktabul'un Çılgını zeynep Baktabul'un Çılgını zeynep Baktabul'un Çılgını zeynep Baktabul'un Çılgını zeynep Baktabul'un Çılgını zeynep Baktabul'un Çılgını zeynep Baktabul'un Çılgını zeynep - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Mar 2007
  Bulunduğu Yer
  Düşler Sokağı
  Mesajlar
  21.935
  Blog Yazıları
  137
  Tecrübe Puanı
  107375878

  Tanımlı Ce: Şok öneri! Kız - erkek okulları ayrı olsun!

  Ben ayrı okutulmayı tamamen islamla bağdaştırmayı uygun görmüyorum. Kız - erkek ayrı okutulduğunda bence hem doğudaki okuma oranı hem de başarı oranı artar. Türbanlı olduğu için, baba baskısı için okuyamayan o kadar kız çocuğu var ki. Ayrıca, islamın uygun gördüğü en ufak bir şey ortaya atılsa, herkes laiklik elden gidiyor demeye başlıyor. Laiklik böyle bir uygulamayla gidecek kadar sallantıda mı?

+ Konu Cevapla
1 / 3 Sayfa 1 2 3 SonuncuSonuncu

Benzer Konular

 1. Kalplerimiz beraber evlerimiz ayrı olsun
  By кıνıяcıк in forum Magazin Haberleri
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 11-05-2010, 19:24
 2. Erkek hanımından kaç ay ayrı kalabilir?
  By Mr. NuteLLa in forum Sorularla İslamiyet
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 09-22-2009, 09:37
 3. Ayrı Ayrı Şarkı Sözü-Kargo(Ayrı Ayrı)
  By cindy in forum Türkçe Şarkı Sözleri
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 08-17-2008, 12:17
 4. Ayrı Ayrı-Işın Karaca(Ayrı Ayrı Şarkı Sözü)
  By cindy in forum Türkçe Şarkı Sözleri
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 05-16-2008, 19:13
 5. Ayrı Ayrı-Ferdi Tayfur(Ayrı Ayrı Şarkı Sözü)
  By cindy in forum Türkçe Şarkı Sözleri
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 04-13-2008, 12:20

Etiketler

Yetkileriniz

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts

Content Relevant URLs by vBSEO 3.6.0

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375