Hal ve hatırını sormak için ziyaretine gittiğim şehit babası, konuşmanın tam ortasında derin bir ohh çektikten sonra "Televizyonda haberleri izlemeye dayanamıyorum artık." dedi.

Neden sorusunu sormama bile gerek kalmadan, 12 yıl önce Hakkari'de kaybettiği oğlunu anlattı uzun uzun. Karşımdaki sanki bir terör uzmanı gibiydi: "O Bolu'ya gitmişti. Birliği doğuya kaydıktan bir süre sonra şehit oldu. Zaten şehitlerin çoğu kaydırılmış birliklerden geliyor. Burada ciddi bir zafiyet var." Babanın söyledikleri teknik açıdan ne kadar doğru bilinmez ama bilinen gerçek şu: 'Evladını kaybeden her baba, ölümün nasıl olduğunu sorguluyor artık.' Evlat acısı hiçbir şeye benzemiyor çünkü.


Dağlıca, Aktütün, Gediktepe, Hantepe... Bu yerleri duymayan kaldı mı? Daha yirmili yaşlarda dağ gibi delikanlıların göz göre göre ölüme gittiği askeri birliklerin isimleri bunlar. Buralara düzenlenen PKK saldırılarıyla ilgili olarak o kadar belge ortaya çıktı ki, toplum iyi niyetli yaklaşımını kaybetme noktasına geldi. Üst üste gelen zafiyet belgelerinden sonra şu yorumlar yapılmaya başlandı: "Bu kadar da olmaz, ihanet bu." Son olarak Hantepe'de 6 askerin şehadeti mesela. Elini kolunu sallaya sallaya piknik yerine gelir gibi gelen PKK'lılar, keklik avlar gibi vurmuş çocuklarımızı. Ve bütün bunlar Genelkurmay'da tam 30 birim tarafından canlı canlı izlenmiş. Eski Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt'ın sözleri doğruymuş meğer. Komutanlar PKK'lıları BBG evi gibi izliyormuş. Onların canlı izlediği görüntüleri bütün Türkiye banttan izlemiş oldu son haftada. Alçakça gelen saldırıda atılan el bombasından kaçmak isteyen Mehmetçiklerin mevzileri terk ettiği sırada kurşuna dizilmeleri unutulur gibi değil.


Peki Genelkurmay bu konuda ne yapıyor? Bugüne kadar hoşuna gitmeyen her habere, 'yıpratma amaçlı', 'ihanet içindeler' gibi klasik cümlelerle cevap verenlerin ağzını bıçak açmıyor. Komutanlar kaybedilen evlatların hesabını görmek yerine, kaybedilecek rütbelerin ve istikballerin hesabı içinde. Heronların tespit ettiği PKK'lılara bir şey yapmayan, teröristleri çoban sanan komutanının geleceği daha çok ilgilendiriyor Ankara'dakileri. Askerlik işini bırakıp hükümeti yıkmak için milleti tepelemeyi düşünen generalleri ödüllendirme peşindeler. Haklarını yememek lazım. Dün internet sitelerine düşen habere göre konu, kamuoyuna intikal ettiği andan itibaren soruşturma başlatmışlar. Heronları gören 30 ayrı birimde çalışanların evlerine ve çocuklarına kadar arama yapmışlar. Bu görüntüleri kim sızdırdı diye sormuşlar. Tıpkı Dağlıca'da, Aktütün'de, Gediktepe'de olduğu gibi zafiyet içinde olanları bulmak yerine bunu ortaya çıkaranları hedef almışlar.

Kendi çocuklarının PKK'lılarla fotoğrafı yayınlanınca anında açıklama yapanlar, başkalarının çocuklarının kolayca unutulacağını sanmasın. MHP ve CHP'den bile sorgulayıcı ses geliyor artık. Mızrak çuvala sığmıyor. O çocuklar şehit olduğu zaman manşet yapan dost medya, Heronların gördüğü gerçeklere kör oldu. Genelkurmay'ın karar vericileri, bu körlükten istifade edip olayı zamana yayarak unutturma peşinde olabilir. Şunu unutmamak lazım; halk eskisi gibi değil. Millet haberi, Albay Dursun Çiçek'in kirli planında kullanmayı düşündüğü dost medyadan almıyor artık. Çünkü o dost medya Genelkurmay önünde onlarca muhabirinin YAŞ toplantısını izlerken gördüğü şehit ailelerinin eylemini bile haber vermedi. O gazetelere göre siyaset belirleyen komutanlar da o eylemi görmemiş olabilir mi?

Zaman