PKK'lıların Batman Güney Raman petrol bölgesindeki kuyulara saldırarak işçi konteynerini ateşe vermesi sonucu çıkan yangını söndürmeye giderken mayına basarak hayatını kaybeden 4 kişi için bölge halkının öfkesi dinmiyor.


Kürt aydın Sezgin Tanrıkulu, PKK mayınıyla Kürtlerin ölmesinin kalleşçe oyunu gözler önüne serdiğini söylüyor.


Olaya en büyük tepkiyi ise "Bu savaşın ve bu yöntemlerin Kürtlerin özgürlüğü ve hakları açısından hiçbir getirisi yok." diyen Kürt aydınlarından eski Diyarbakır Barosu Başkanı Sezgin Tanrıkulu verdi. Radikal gazetesinde 'Lanet olsun' başlıklı bir yazı kaleme alan Tanrıkulu, PKK mayınıyla Kürtlerin ölmesinin kalleşçe oyunu gözler önüne serdiğini söylüyor. Tanrıkulu, yangını söndürmeye giderken ölen, eski HEP yöneticisi Salih Özdemir, kardeşleri Sadi ve Sofi Özdemir ile eski Batman Barosu Başkanı Sedat Özevin için bölge halkının harekete geçmesi gerektiğini vurguluyor.

"Bu biçimlerde savunmasız insanları tuzaklarda öldüren bir savaş yöntemi, hak ve özgürlükleri için mücadele eden, hak ve özgürlüğe susamış Kürtlerin savaşı olamaz ve Kürtlerin hak ve özgürlükleri adına yürütülemez." diyen Tanrıkulu, sözlerini şöyle sürdürüyor: "Evet, bu tuzak belki de onlara kurulmamıştı. Belki bu mayın, o yangının ihbarı üzerine muhtemelen gidecek olan askerlere denk gelecekti. Peki, ne fark edecekti? Bu sonuç ortaya çıkınca, yani dostlarımız, arkadaşlarımız değil de askerler ölseydi, biz susmalı mıydık? Böyle lanet bir tuzakta ölenler asker olunca, 'ne büyük başarı' diye düşünüp susmalı mıydık? Hayır! Bunların hiçbirini yapmamalıydık. O nedenle de şimdi tam zamanıdır! Bu savaşa ve bu yöntemlere daha da yüksek bir sesle karşı çıkmanın tam zamanıdır." Batman halkına seslenen Sezgin Tanrıkulu, bölge halkının gerçeği görerek yaşananlara son vermesi gerektiğini aktarıyor. Tanrıkulu şöyle devam ediyor: "Daha önce defalarca belirttiğim gibi, hak ve özgürlüklerimiz için mücadele ettiğini söyleyenler, bu mücadeleyi kendi iradeleriyle şiddetsiz bir ortama dönüştürmelidirler. Çünkü bu savaşın ve bu yöntemlerin Kürtlerin hak ve özgürlükleri için hiçbir yararı yoktur ve bunu dünya âlem, herkes biliyor. Bu savaşın ve bu yöntemlerin Kürtlerin özgürlüğü ve hakları açısından, hukukun üstünlüğü ve adalet açısından, barış ve demokrasi açısından hiçbir getirisi yoktur ve yürütülmemeli. Bu savaşın ve bu yöntemlerin hak ve özgürlüklerimiz için yürütülemeyeceğini haykırmanın her zamankinden çok daha fazla zamanı."

Zaman