Türkiye'yi kavuran sıcaklıklar mevsim normallerinin 6 ile 8 derece üzerinde seyretmeye devam edecek.İstanbul'da bugün en yüksek sıcaklık 32 derece ölçülmesine karşın, nem oranının yüzde 96 seviyesinde olması nedeniyle 53 derece hissedilecek. 2010 yılının 1880'den bu yana ölçülen en sıcak yıl olduğunu vurgulayan uzmanlar, özellikle güneş çarpmalarına karşı uyarıyor
.
Meteoroloji Genel Müdür-lüğü'nce yapılan son değerlendirmelere göre, Marmara'nın güney ve doğusu, İç Ege, Batı Akdeniz'in iç kesimleri, İç Anadolu'nun kuzeybatısı, Batı Karadeniz'in iç kesimleri ile Edirne ve Kırklareli çevrelerinde kısa süreli ve yerel olmak üzere sağanak ve gökgürültülü sağanak yağış geçişlerinin görüleceği tahmin edilirken sıcaklıkların mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi bekleniyor. Rüzgâr genellikle kuzey ve kuzeybatı, güney kesimler ile zamanla doğu bölgelerde batı ve güneybatı yönlerden hafif ara sıra orta kuvvette, yağış alan yerlerde yağış anında yer yer kuvvetli olarak esecek. Sıcak havanın oluşturabileceği olumsuzluklara karşı (güneş çarpması vb.) ilgililerin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olmaları gerekiyor.

Bu arada son günlerdeki aşırı sıcaklar klima satışlarını artırırken, yeni montajın yanı sıra aşırı yüklenme nedeniyle cihazların arızalanması servislerin iş yoğunluğunu iki katına çıkardı. Adana'da kurulu Berkay Limited Şirketi sahibi Mahmut Kocalar, tüketicilerin artan taleplerini karşılayabilmek için gece saatlerine kadar mesai yapmak zorunda kaldıklarını söyledi. Sıcakların artması ile iş yüklerinin iki katına çıktığını anlatan Kocalar, "Her müşterimiz ilk olarak kendi klimasının montaj veya tamirinin yapılmasını istiyor. Fakat bu dönem o kadar yoğunluk var ki ancak 10 gün sonraya randevu verebiliyoruz. Artan talebe yetişemiyoruz." dedi.

Zaman