Hemen herkesin 'tatil' konuştuğu şu günlerde Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu'nda (SHÇEK) kalan çocuklar da ilgi ve zevklerine göre tatile çıkarılıyor.

Çocukların bazıları denize giriyor, bazıları yaylaya çıkıp at biniyor bazıları da golf oynuyor. Gerçek anne-babaları yanlarında olmasa da artık onların aileleri sayılan SHÇEK uzmanlarının eşliğinde tatilin keyfini çıkarıyorlar.
SHÇEK uzun bir eğitim döneminin ardından çocukların yaz tatillerini gönüllerince geçirmeleri için onlara unutamayacakları, dört başı mamur bir program hazırladı. SHÇEK'in kültür ve deniz tatili programı kapsamında, çocukların bir yandan yaz dönemini en iyi şekilde değerlendirmeleri, bir yandan da hoşça vakit geçirmeleri ve toplumla bütünleşmeleri amaçlanıyor. Buna göre çocuklar; Ege ve Akdeniz kıyılarında deniz ve güneşin tadını çıkarıyor; şehirlerarası gezilerle Türkiye'yi karış karış dolaşıyor; müze ve ören yerlerini ücretsiz dolaşarak medeniyetleri keşfediyor; Karadeniz'in serin yaylalarında doğayla bütünleşiyor; günübirlik pikniklerde hoşça vakit geçiriyor, Çanakkale'de milli duyguları görerek hissediyor; yaşadıkları illerdeki spor komplekslerinden, tiyatrolardan ücretsiz yararlanacak ve yetenekli oldukları sanat dallarında eğitim görüyor. Kadın ve aileden sorumlu Devlet Bakanı Selma Aliye Kavaf çocukların tatil programları ile ilgili olarak, "Amacımız, çocuklarımızın yaz tatilini en verimli şekilde geçirmeleri, yeni ders yılına dinlenmiş olarak girmeleri, güzel zaman geçirmeleri ve hayatı öğrenmeleridir. Bunun için tüm olanaklarımızı seferber ediyoruz." dedi.

Yurtta kalan çocuklar; kamu kurumlarının yanı sıra gönüllüler ve STK'ların düzenlediği yaz kamplarından da faydalanıyor. SHÇEK ile Kültür ve Turizm Bakanlığı ile yapılan protokol ile tüm çocuklar Türkiye'deki müze, tarihi yerler ve devlet tiyatrolarına ücretsiz girebiliyor.

Zaman