Zirve Yayınevi davasının, Kafes Eylem Planı davasıyla birleştirilmesi talebiyle 9 avukat tarafından verilen dilekçede, Orgeneral Hasan Iğsız'la ilgili çarpıcı iddialar yer aldı.Zirve Yayınevi katliamının olduğu dönemde Hasan Iğsız 2. Ordu Komutanı olarak görev yapıyordu. Avukatlar tarafından hakkında verilen şikayet dilekçesinde Iğsız, katliamın azmettiricilerini gizlemekle suçlanıyor.


Iğsız, yayınevi katliamında azmettiricileri korumakla suçlanıyor. Iğsız'ın Ergenekon sanıklarını resmi törenlerle karşıladığına dair fotoğraflar da dilekçenin ekinde bulunuyor.
Dilekçe, 15 Nisan 2010 tarihinde Malatya 3. Ağır Ceza Mahkemesi'ne sunulmuş. Yayınevinde katledilen isimlerin yakınları adına 9 avukatın sunduğu dilekçede, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı savcılarının Ergenekon şüphelileri ile Zirve Yayınevi'nde işlenen cinayetle ilgili gözaltına alınan kişiler arasındaki bağlantıların araştırılmasını istediği 13 Kasım 2009 tarihli yazıya dikkat çekiliyor. Cinayetle ilgili suçlanan isimlerden Jandarma Albay Mehmet Ülger'in Ergenekon'dan şüpheli olarak gözaltına alındığı hatırlatılıyor. Gelen ihbar mektuplarından olayın nasıl Jandarma bölüğünde organize edildiği ve azmettirenlerin Mehmet Ülger ve Haydar Yeşil olduğunun yer aldığı aktarılıyor. Mahkemeye sunulan 29 sayfalık dilekçenin sonuç ve değerlendirme bölümünde ise belgelerde görev alan şahısların tespiti ve sanık olarak yargılanmaları gerekirken belgeyi ortaya çıkaran kişilerin tespiti amacıyla Malatya 2. Ordu Komutanlığı'nca soruşturma başlatıldığı belirtiliyor. Diğer bir suçlama da mektupların, ihbarcının ismi ve imzası bulunmadığı gerekçesiyle inceleme ve soruşturma yapmadan Malatya Savcılığı'na iletildiği yönünde. Şöyle deniliyor: "Dönemin 2. Ordu Komutanı Orgeneral Hasan Iğsız, tüm bu ihbar ve maddi delilleri inceletmeyerek katliamın gerçek azmettiricilerinin açığa çıkmasını önlemiştir. Aynı orgeneral daha sonra Genelkurmay 2. Başkanlığı'na ve daha sonra halen sürdürdüğü 1. Ordu Komutanlığı'na terfi etmiştir." ifadeleri kullanılıyor. Iğsız'ın daha sonra Ergenekon kapsamında hazırlanan 8. iddianamenin konusu olan 'İrtica ile Mücadele Eylem Planı'nın hazırlanmasında doğrudan talimat veren kişi olduğuna dikkat çekiliyor.

Zaman