Yeni Zelanda'da kebap salonu işleten Alaattin Can, eşine şiddet uyguladığı gerekçesiyle tutuklandı. Can, mahkemede ilginç bir savunma yaptı. Karısıyla kolbastı oynadıklarını ileri süren gurbetçi, "Biz hep böyle oynarız. Karım ve ailemle birlikte dans ettiğim için mutluyum, bunda yanlış olan ne var?" dedi.
Yeni Zelanda'da karısını dükkanının önünde tekme-tokat dövdüğü iddiasıyla mahkemeye çıkarılan gurbetçi Alaattin Can, komik bir savunma yaptı. Karısıyla "kolbastı oynadıkları"nı ileri süren kebapçı Can, "Biz hep böyle oynarız. Karım ve ailemle birlikte dans ettiğim için mutluyum, bunda yanlış olan ne var? Buradaki insanlar kavga ettiğimizi sanıyor, oysaki biz oynuyorduk. Bu bizim kültürümüz." dedi.
Ülkede yayımlanan Taranaki Daily gazetesinin haberine göre, Başkent Wellington'un kuzeyindeki Hawera kasabasında kebapçılık yapan Türk Can, dükkanı önünde karısına tekme attığı ve boğazını sıktığı iddiasıyla polise şikâyet edildi. İhbar üzerine tutuklanan gurbetçi, mahkemedeki savunmasında, karlı bir öğle saatinin ardından kutlama amacıyla karısı Elmas Can ve iki çocuğuyla lokantasının önünde 'kolbastı' oynadıklarını öne sürdü. Mutfakta başlayan oyunun dükkanın önündeki otoparka kadar sürdüğünü anlatan Can,

"Ailece dans etmeyi seviyoruz. Bu dövüş değil, bir dans ve bizim kültürümüz. Eşim ve çocuklarımla dans etmemin nesi yanlış?" tepkisini gösterdi. Gurbetçi, gazeteye yaptığı açıklamada boşu boşuna mahkemeye verildiğini de ileri sürerek, "İngilizcem iyi olsa mesele değil." ifadelerini kullandı.
Hâkim bunun üzerine polise, Alaattin Can'ın avukatının mahkemeye sunduğu kolbastı görüntülerinin bulunduğu DVD'leri izleyerek, gurbetçinin gerçekten masum şekilde dans edip etmediğine karar vermesi için iki hafta süre verdi. Yeni Zelandalı hâkim, DVD'nin incelenmesi için duruşmayı 17 Ağustos'a erteledi. Yıldız Kebap Salonu sahibi Can'ın Yeni Zelanda'da 10 yıldır kebap dükkanı işlettiği, eşi ve çocuklarını geçtiğimiz yıl yanına aldırdığı belirtildi.

Zaman