TEDAŞ'a ait Boğaziçi Elektrik Dağıtım A.Ş.'ye en yüksek teklif 2 milyar 990 milyon dolarla İş-Kaya ve MMEKA ortak girişim grubundan geldi.


Özelleştirme İdaresi Başkanlığı'nda(ÖİB) TEDAŞ'a ait Boğaziçi Elektrik Dağıtım A.Ş.'nin ihalesi yapıldı. İhale Başkanlığını Özelleştirme İdaresi Başkanvekili Ahmet Aksu yaparken, ihaleye 10 firma katıldı. İhaleye katılan firmalar şöyle:

"Cengiz
Elektrik, Toptan Satış A.Ş., Kolin İnxşaat Trizm Sanayi ve Ticaret A.Ş., Park Holding A.Ş, Limak İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş., Enerjisa Elektrik Dağıtım A.Ş., Eti Gümüş A.Ş. & Söğütsen Seramik Sanayi İnşaat Madencilik İthalak İhracat A.Ş. Ortak Girişim Grubu, İş-Kaya İnşaat Sanayi Ticaret Ltd. Şti. MMEKA Makine İthalat Pazarlama ve Ticaret A.Ş. Ortak Girişim Grubu, KCETAŞ-AYEN Ortak Girişim Grubu, Aksa Elektrik Parakende Satış A.Ş., Aksa Elektrik
Parakende Satış A.Ş., IC İçtaş İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş.

5 elemeli tur yapıldı
İhalede 1 elemesiz, 5 elemeli tur yapıldı. Elemesiz turda en yüksek teklif 1 milyar 11
milyon dolar oldu. 1'inci elemeli turda en yüksek teklif 2 milyar 90 milyon dolar olurken KCETAŞ-AYEN Ortak Girişim Grubu elendi. 2'inci elemeli turda en yüksek tutar 2 milyar 405 milyon dolar oldu Enerjisa Elektrik
Dağıtım A.Ş. elendi. 3'üncü elemeli turda en yüksek teklif 2 milyar 725 milyon dolar oldu Limak İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş. elendi. 4'üncü elemeli turda en yüksek tutar 2 milyar 895 milyon dolar oldu ve IC İçtaş İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş. elendi.

Elemeli turların ardından açık artırmaya geçildi. Açık artırmanın başlangıç tutarı 2 milyar 980 milyon, artırım aralığı 5 milyon dolar olarak belirlendi. Açık arttırmanın ilk turunda İş-Kaya İnşaat dışındaki bütün firmalar ihaleden teşekkür ederek çekildi ve İhaleye en yüksek teklifi 2 milyar 990 milyon dolarla İş-Kaya verdi.

4 milyon abonesi var
Boğaziçi Elekterik Dağıtım A.Ş.
İstanbul'un Avrupa Yakasını kapsıyor. Bölgenin abone sayısı 4 milyon, tüketim miktarı ise 18.4 milyan kilowalt saat. Bölgedeki kayıp kaçak
oranı ise yüzde 9.7 düzeyinde bulunuyor.

MMEKA Makine İthalat Pazarlama ve Ticaret A.Ş. adına açıklama yapan Kazancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kazancı, ihaleden sonra yaptığı değerlendirmede, fiyatın yüksek göründüğünü ancak, önemli olanan hedefe ulaşmak olduğunu söyledi.
İstanbul'u çok istedtiklerini vurgulayan Kazancı, yüzde 20'sini peşin kalanını taksitle ödemeyi öngördüklerini ancak, ödeme konusunda yönetim kurulu toplantısında görüşülüp, bir değişiklik yapabileceklerini kaydetti.


kaynak: ekolay.net