Ergenekon Terör Örgütü liderliğiyle suçlanan İşçi Partisi Genel Başkanı Doğru Perinçek'in başyazarlığını yaptığı Aydınlık dergisi, KKTC'de din eğitimi verilmesinden rahatsız oldu.
Söz konusu dergi bu haftaki sayısında KKTC'deki din eğitim kursları ile camileri hedef aldı. Din eğitim kursları ile camilerin Kıbrıs'taki toplumsal bütünlüğü bozduğu iddia edilen haberde, kutsal değerler basitleştirilerek adeta hakaret ediliyor.
KKTC Milli Eğitim Bakanlığı ile Din İşleri Dairesi Başkanlığı'nın birlikte koordine ettiği din eğitim kurslarını kaçak gösteren dergi, kurslara baskın düzenleyip, öğrencileri dağıtan Kıbrıs Türk Öğretmen Sendikası üyesi öğretmenlere ise övgüler yağdırdı. Öğretmenlerin Türkiye Büyükelçiliği'nin önüne siyah çelek bıraktığı eylemi hatırlatan dergi, bu protestoyu yerinde buldu!

Kıbrıs'ta yaşayan vatandaşları inanç ve etnik yapısına göre ayıran Aydınlık, adadaki önemli bir kesiminin Alevi kültüründe geldiğini belirterek, Kıbrıs Türklerinin camiyle fazla bir ilişkisinin olmayacağı iddiasında bulundu:
"Kıbrıs Türk'ünün kökeni Osmanlı zamanında Konya Karaman'dan gelen Alevi Türkmenlere dayanıyor. Adadaki 500 yıllık kökeniyle gurur duyan Kıbrıs Türk'ünün cami ile olan ilişkisi 'cenazeden cenazeye' iken şimdi Kıbrıs Türk'üne, Kuran kursları, camiler dayatılıyor. Gerekçe de hazır: Rum kesimindeki gibi serbest din eğitimi istiyoruz."

Haberin devamında Kuzey Kıbrıs'ta sosyal ve ekonomik alanda yaşanan bazı olumsuz gelişmelerden Ak Parti sorumlu tutuluyor. Ak Parti'ni başlattığı demokratik açılım sürecinin KKTC'yi böldüğünü öne sürdü.

Zaman