Sağlık Bakanlığı, yanlış ve yetersiz beslenmenin yol açtığı hastalıkları en aza indirmek amacıyla önemli bir çalışma başlattı.

Türkiye Beslenme ve Sağlık Araştırması 2010 (TBSA-2010) adıyla 81 ilde yapılan araştırma, Türkiye İstatistik Kurumu (TUİK) tarafından belirlenen 19 bin 56 hanede gerçekleştirildi. Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi ile Hacettepe Üniversitesi işbirliği ile yürütülen çalışmanın sonuçları önümüzdeki günlerde açıklanacak. Proje ayrıca en son 1974'te yapılan Beslenme, Sağlık ve Gıda Tüketimi Araştırması'ndan sonraki 36 yılda gerçekleşen değişmeleri de saptayacak.
Yetersiz ve dengesiz beslenmenin birçok hastalığın sebebi olduğuna dikkat çeken İzmir İl Sağlık Müdürü Dr. Mehmet Özkan, bu olumsuz etkileri azaltmak ya da ortadan kaldırmak için öncelikle mevcut durumun ve sorunların bilimsel kanıtlarla ortaya konulması gerektiğini kaydetti. Bu nedenle birçok ülkede olduğu gibi ülkemizde de beslenme, sağlık ve besin tüketimi araştırması yapıldığını belirten Özkan, TBSA-2010'dan elde edilecek faydaları şöyle sıraladı: "Beslenme politikalarının tespit edilmesinde gerekli veriler sağlanacak. Besin üretim ve dağılım planlaması geliştirilecek. Eğitim ve gelir düzeyine göre toplumun besin tüketim düzeyi belirlenecek. Gelecekte hangi besin grubuna talebin artacağı saptanacak. Bebek, gebe, emzikli, yaşlılar gibi risk gruplarının sorunlarına çözüm üretilecek. Eğitim programları ve besine dayalı rehberler hazırlanacak."
Araştırmada ilk aşamada TÜİK tarafından belirlenen adreslere mektuplar gönderilerek bilgi verildi. Hanenin 24 saatlik besin tüketimi, fiziksel aktiviteleri, beslenme alışkanlıkları, gebe ve emzikli varsa beslenme şekli, alışveriş sıklığı gibi pek çok bilgiyi içeren anketler aile üyeleri tarafından dolduruldu. Türkiye Beslenme ve Sağlık Araştırması TBSA-2010 ile son 36 yılda beslenme ve sağlık, son 26 yılda beslenme şartlarındaki değişmeler de saptanacak. Çalışma, 21. yüzyılda herkes için sağlık hedeflerine ulaşmada önemli bir adım atılmasının yanında sağlık ve beslenme konusunda bundan sonra yürütülecek çalışmalara da ışık tutacak. ZAMAN