Diabetliler ve diyet yapanlar için Diabak light baklavayı, düşük kolesterollü, zeytinyağlı Medibak baklavayı üreten Karaköy Güllüoğlu Baklavacısı, meyveli baklava çeşitleri üzerindeki Ar-Ge çalışmalarını sürdürüyor.

Meyveli baklavalarda, baklava harcına taze mevsim meyveleri ve iç ferahlatıcı baharatlar katılıyor. Özellikle Yaban Mersini, Elma, Portakal ve son günlerde popülerleşen Altınçilek ile üretilen meyveli baklavaların tadı, baklavanın kendine has lezzetine lezzet katıyor.

Karaköy Güllüoğlu Yönetim Kurulu Başkanı Nadir Güllü, Ar-Ge ekibi ile birlikte formüle ettiği meyveli baklavanın yaz ayı için çok uygun bir ürün olduğunu ve ev hanımları tarafından da kolaylıkla yapılabilecek bir çeşit olduğunu belirterek şunları söyledi: "Bu yıl Ramazan ayı, Yaz mevsiminin sıcaklarına denk geliyor. Tüketicilerimize özel olarak ürettiğimiz meyveli baklavalarımızı bu yılda üretmeyi sürdürüyor hatta mağazada dondurma ile servis ederek iftar sonrası ferahlatıcı olacağını düşünüyoruz. Biliyorsunuz ki; Meyveli baklava, Türk mutfağı için yeni bir şey değil. 1800'lerde yazılmış yemek kitaplarında meyveli baklava tariflerine rastlanıyor. Biz, unutulmuş bu tarifleri esas alıp, yeni çeşitler üretmeye çalışıyoruz. Baklavada çeşitlenme, zaten ya yufkanın kullanılış biçimi ya da baklavanın içine konan harç ile ilişkilidir. Yufkanın, sarma, dolama, katlama gibi biçimlerde kullanılışı ile, şubiyet, saray sarması, fıstıklı dolama, gelin bohçası gibi çeşitler oluşmuştur. Meyveli baklavada çeşitlenme, baklavanın özellikli harcına bağlı. Fıstıklı, cevizli baklava gibi... Bugüne kadar bir çok taze meyveyi harç olarak kullanmayı denedik. Geleneksel baklavacılığa çeşit zenginliği kazandırmak, 60 yılı aşkın bir süredir lezzetimize ve kalitemize güvenerek, uzak semtlerden Karaköy'e gelen müdavimlerimize farklı lezzetler tattırmak istiyoruz."

Zaman