Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Bardakoğlu, Ramazan ayının, insanların bir bakıma nimetin kadrini daha yakından bildiği, muhtaçların halini anlayarak paylaşmayı öğrendiği rahmet ve bağışlanma mevsimi olduğunu söyledi.

Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu, Ramazan dolayısıyla bir mesaj yayımladı. Bardakoğlu, bu kutlu ayda, iradelerin merhametle eğitildiği ve özgürleştiği, ferdi hayatta dindarlığın, sosyal hayatta kaynaşma ve paylaşmanın yoğun olarak yaşandığını aktardı. Ramazan'ı Kur'an-ı Kerim'in evrensel mesajını anlamak ve içselleştirmek için daha çok okunduğu müstesna bir zaman dilimi olarak tanımladı. Günümüzde, inanç ve ahlak değerlerimizin korunması, sağlıklı bir din anlayışının muhafaza edilerek geliştirilmesi ve kalıcı mutluluk açısından, Kur'an-ı Kerim ve Sevgili Peygamberimiz'in (sas) sünneti ile sadece duygu değil, bilgi ve amel yönüyle de irtibat kurmamız gerektiğini kaydetti. Ramazan'ın dünyanın sayısız nimetleri içinde Allah'ın lütfuna mazhar olan insanın belli bir süre zarfında bunlardan kendini uzak tutarak, bir bakıma nimetin kadrini daha yakından bildiği, muhtaçların halini anladığı ve paylaşmayı öğrendiği, rahmet ve bağışlanma mevsimi olduğunu belirten Bardakoğlu, "Bugün, fert ve toplum olarak insanların birbirini anlamaya, sevgi ve saygı göstermeye, ellerindeki malı, gönlündeki sevgiyi, dualarını paylaşmaya, kardeşlik bağlarını güçlendirmeye ekmek, su kadar ihtiyacı var.

Bu sebeple, din ile olan sarsılmaz bağını asırlardır sürdüren bir milletin fertleri olarak onun kuşatıcı mesajları ile manevi dünyamızı inşa edelim, dayanışma, paylaşma ve kaynaşma ile pekişen kardeşliğimizi derinlemesine yaşayalım.'' dedi.

Ramazan günlerini, yurtiçinde ve yurtdışında yaşayan vatandaşlarımızın en iyi şekilde değerlendirebilmesine yardımcı olmak amacıyla gereken tedbirleri aldıklarını aktardı. Bardakoğlu, "Ramazan ayı süresince müftüsü ve vaizi bulunmayan il ve ilçelerde istihdam edilmek üzere 186 personel görevlendirilmiştir. Çocukların cemaate katılmaları teşvik edilecek, bayanların da rahatlıkla ibadet edebilmeleri için camilerde gerekli tedbirler alınacaktır. Başkanlığımız ve Türkiye Diyanet Vakfı tarafından her gün Kocatepe Camii avlusunda yaklaşık 2.000 kişiye iftar yemeği, 1.000 fakir ve muhtaç aileye 50 TL tutarında gıda paketleri verilecektir." ifadelerini kullandı.

Zaman