İstanbul'da dün kanlı bir terör olayı son anda önlendi

.

Zeytinburnu Vergi Dairesi'nin yakınındaki bir otobüs firması bürosunun önüne sabah saatlerinde bırakılan ve zaman ayarlı olduğu belirlenen bomba, polis tarafından etkisiz hale getirildi. Bombanın Zeytinburnu Vergi Dairesi'nin en kalabalık olduğu 09.15'e ayarlı olarak bırakıldığı iddia edilirken parça tesirli bombanın etkisini artırmak için poşetin içine kurşun yerleştirildiği öğrenildi. Olayın PKK terör örgütünün eylem tipine benzediği iddia edildi.


Sabah 08.00 sularında işyerine gelen yazıhane yetkilileri, işyeri kepenginin önüne bırakılan paketi görünce durumu polise haber verdi. Olay yerine gelen polis ekipleri, paketin etrafında güvenlik önlemi alıp, sokağı yaya ve araç trafiğine kapattı. Haber verilen bomba ekipleri, olay yerine gelerek inceleme yaptı. Paket içerisinde zaman ayarlı ve parça tesirli bomba olduğu belirlendi. Bombayı etkisiz hale getiren uzman ekipler, çevrede delil toplama çalışması yaptı. Sokak sakinlerinin bilgilerine başvurulurken etkisiz hale getirilen bomba, incelenmek üzere İstanbul Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'ne götürüldü. Öte yandan Zeytinburnu Vergi Dairesi'nin de bulunduğu aynı sokakta daha önce de 3 kez bomba bırakıldığı ve bunların da etkisiz hale getirildiği öğrenildi.


BOMBAYI İŞYERİ SAHİBİ FARK ETMİŞ

Seyahat acentesini açarken kepengin önüne bırakılan paketi fark eden işyeri sahibi İlhami Özer, paketten düşen 4-5 tane mermi gördüğünü söyledi. Daha önce de sokaklarında buna benzer olaylar yaşandığı için durumu polise haber veren Özer, sokaklarında kamera olmadığı için buranın devamlı olarak tercih edildiğine dikkat çekti.

Öte yandan Zeytinburnu'nda bir otobüs bürosunun önüne zaman ayarlı bomba bırakılmasının ardından polis şüpheli paketlere karşı daha tedbirli olmaya başladı. Fatih'te bir banka şubesinin önüne bırakılan çanta, polisi alarma geçirdi. Bomba imha uzmanı ekibinin jammer ile sinyal keserek müdahale ettiği çantadan kitap ve elbise çıktı.

Zaman