PKK'lı teröristler tarafından önceki gece, Botaş'ın Kerkük-Yumurtalık boru hattına yapılan sabotaj sonrası yola döşenen mayının patlaması sonucu yoldan geçmekte olan Tacettin Demir (30) ve İslam Aslan (17) hayatını kaybetti.
Jeneratör tamircisi Tacettin Demir, Mardin merkeze bağlı Çiftlik köyünde toprağa verildi. Köy camisinde kılınan cenaze namazından sonra köy mezarlığında toprağa verilen Demir'in ailesinin feryatları yürekleri dağladı.


Eşinin ölüm haberini aldıktan sonra sık sık bayılarak kendisinden geçen 25 yaşındaki Özlem Demir, kocasının da Kürt olduğunu söyleyerek, "Kocam ekmek parası peşinde koşarken öldü. O da Kürt'tü. Ama o hem Türk hem de Kürt'tü. Boşuna vurdunuz onu. Kardeş kardeşi vuruyorsunuz. Siz neyin peşindesiniz?" diye sordu. Bir yetimle kaldığını gözyaşları içinde anlatan acılı eş, "O yetimin hakkını helal etmiyorum kim bunları yaptıysa." diye konuştu. 65 yaşındaki baba Mehmet Demir ise şunları söyledi: "Oğlumu 37 yıl boyunca bir kör kurşuna kurban olsun diye mi yetiştirdim? Artık başka kimsenin yüreği yanmasın. Her iki tarafta da ateşin sönmesi lazım. Buna bir çözüm bulsunlar artık. Ramazan'da ocağımıza ateş düşürdüler."


Şırnak Valiliği de Botaş petrol boru hattındaki patlamayla ilgili yazılı açıklama yaptı. Açıklamada teröristler tarafından yapılan saldırıda 2 kişinin yanarak hayatını kaybettiği, 1 kişinin ise yaralandığı bildirildi. Valilik açıklamasında, "Saat 19.20 sularında olay yerinin 100 metre güneyinde yola paralel geçen Botaş petrol boru hattının bölücü terör örgütü mensuplarınca patlatılması sonucu yoldan geçmekte olan 2 araç yanmış, araçların birinde bulunan iki vatandaşımız yanarak hayatını kaybetmiştir." ifadelerine yer verildi. Bu arada, olaydan sonra başlatılan soruşturmada bölgede askeri araçların güzergahlarına 40 kiloluk C-4 ve A-4 plastik patlayıcı 2 bomba düzeneği daha kurulduğu ortaya çıktı. Bulunan patlayıcılar olay yerinde kontrollü olarak imha edildi. Bölgede operasyonlar sürüyor.

Zaman