Türk uçaklarını düşürmek ve camileri bombalayarak toplumda kaosa yol açmak isteyen Balyoz darbe planının konuşulduğu 1. Ordu Komutanlığı'ndaki salonun krokisini ZAMAN yayınlıyor.
Selimiye kışlasında Genelkurmay Başkanlığı ve Kara Kuvvetleri Komutanlığı'ndan gizli olarak astları ile toplanan 1. Ordu Komutanı Orgeneral Çetin Doğan, salonda kimin nerede oturacağını tek tek tespit ettirmiş. Söz konusu belge 1. Ordu Plan Çalışması Yerleşme Planı' adıyla düzenlenen belgede Çetin Doğan Komutan olarak gösteriliyor. Çetin Doğan'ın her iki yayında ise dönemin 3. kolordu komutanı Korgeneral Ergin Saygun, 15. Kolordu Komutanı Fethi Tuncel, 2. Kolordu Komutanı Korgeneral İbrahim Tülün ve 5. Kolordu Komutanı Korgeneral Şükrü Sarıışık bulunuyor.
Planın hazırlandığı dönemde Kurmay Albay olan Tuğgeneral Süha Tanyeri'nin imzasını taşıyan belgede oturma planı şöyle: Salonun ortasında iki kürsü bulunuyor. Kürsülerin sol tarafında 5. ve 2. Kolordu komutanlığına bağlı birlik komutanları yaralıyor. Kürsülerin sağ tarafında ise 15, 3. Kolordu komutanlığı, 1. Taktik Hava Kuvvetleri komutanlığı ve İstanbul-Bursa Jandarma bölge komutanlıkları yer alıyor. Kürsünün hemen önünde yer alan komutanlık makamının yanında ise 'Plan Çalışma Grubu' masası bulunuyor. Bu masa ise Tuğgenaral Mehmet Eröz, Tümgeneral Nejat Müldür ve Tuğgeneral H. Can Teler oturuyor. Bu arada yerleşme planına göre darbeyi 82 komutanın planladığı bunlardan 56 tanesinin Albay rütbesinde olması dikkat çekiyor.
BÜYÜTMEK İÇİN TIKLAYIN

Zaman