Konyalı Salim Uçar, küçük yaşlarda kullanmaya başladığı sigarayı 50 yıl boyunca içmeye devam etti. Günde ortalama 3-4 paket içen Uçar'ın, sigara yüzünden akciğeri iflas etti.
O şimdi yaşamını oksijen cihazına bağlı olarak sürdürmeye çalışıyor. 8 yıl önce ciğerlerinden rahatsızlanarak hastaneye kaldırılan 72 yaşındaki Uçar, günde 16 saat oksijen cihazına bağlanmak zorunda olduğu için, günlerini evinde pencere kenarında geçiriyor.

Salim Uçar, sigaraya 13-14 yaşlarında arkadaşlarına özenerek başladığını söylüyor. Zaman içinde sigaraya olan bağımlılığının arttığını, ilerleyen yaşlarında günde ortalama 3-4 paket sigara içtiğini belirterek, şunları kaydediyor: "55 yaşına kadar aspirin dahi içmemiştim. Ama sigara yüzünden başıma gelmedik kalmadı. Önce şeker hastalığına yakalandım, sonra kalp damarlarım tıkandığı için ameliyat oldum. O ameliyattan sonra kendi kendime söz verdim ve son sigaramı parçalayıp çöpe attım.''

Sigarayı bırakmasına rağmen hastalıklarının bitmediğini anlatan Uçar, 8 yıl önce de ciğerlerinden rahatsızlanarak hastaneye kaldırıldığını söylüyor. Uçar, doktorların kendisine akciğerlerinin iflas ettiğini söylediğini dile getirerek, "O günden sonra da oksijen cihazına bağlı olarak yaşamımı sürdürüyorum. Günde 16 saat cihaza bağlanmadığımda vücudum morarıyor, göğüslerimde ağrılar başlıyor, acılar katlanılmaz hale geliyor. Bu yüzden evden dahi bir yere çıkamıyorum, eve mahkûm oldum. Benim yaşamım bu cihaza bağlı.'' diye konuşuyor.

Sigara yüzünden hayatının karardığını, yakalandığı hastalıklar yüzünden her gün 15'e yakın ilaç kullandığını anlatan Uçar, şöyle devam ediyor: "Sadece kendime değil, çocuklarıma, eşime, çevreme de zarar verdim. Pişman oldum ama iş işten geçti. Daha önce insanların sigarayı bırakmamı istemeleri bana küfür gibi geliyordu, şimdi ise yoldan geçen birinin sigara içtiğini görünce dahi içim daralıyor, rahatsız oluyorum. Gençlere tavsiyem, sigara içerek geleceklerini karartmasınlar.''
Salim Uçar'ın eşi Fatma Uçar (50) da eşinin içtiği sigaralardan yıllarca kendisinin de rahatsız olduğunu ancak tüm telkinlerine rağmen sigarayı bıraktıramadıklarını belirtiyor. Çoğu zaman eşiyle sigara yüzünden tartıştıklarını anlatan Fatma Uçar, "Sigara, adeta bizim hayatımızı kararttı. Eşim cihaza bağlanmak zorunda olduğu için dışarı dahi çıkamıyor, her işi ben görüyorum. Bizim bu halimiz sigarayı hâlâ bırakmayanlara ibret olsun, bıraksınlar şu sigarayı artık.'' diyor.

Zaman