Ergenekon davası ile ilgili gelişmeler, Yüksekova Çetesi mağdurları için de umut oldu. 1996 yılında ortaya çıkan ve zamanaşımına uğramak üzere olan 16 faili meçhul cinayetli çete davasından bugüne kadar bir sonuç çıkmadı.
Mağdurlar, olayın bir çete işi olmadığını, bunun her yere uzanabilen çok daha organizeli bir yapı olduğunu düşünüyor. Mağdurlara göre, o dönemde işlenen cinayetlerin yanı sıra dava sürecinde karşılaşılan kirli ilişki ağı, Ergenekon ve Balyoz gibi darbe planları ile büyük benzerlikler taşıyor. Yüksekovalılar, 20 yıl önce Ergenekon'un soğuk yüzü ile karşılaştıklarını ve cinayetlerin bir gün mutlaka ortaya çıkacağını vurguluyor.
3 Kasım 1996'da meydana gelen Susurluk kazasından kısa bir süre sonra ortaya çıkan Yüksekova Çetesi'nin fidye için adam kaçırmak, faili meçhul cinayetler, askerî araçlarla uyuşturucu kaçakçılığı yapmak gibi ağır suçlar işlediği ileri sürüldü. Çok sayıdaki delil ve tanığa rağmen açılan davalar ya beraatle sonuçlandı ya da sürüncemede kaldı. Sadece itirafçı Kahraman Bilgiç'e 8 yıl ceza verildi. AİHM, dava nedeniyle Türkiye'yi 103 bin Euro tazminat ödemeye mahkûm etti.


Kaçırılarak öldürülen işadamlarından Abdullah Canan'ın oğlu Teyyüp Canan, mahkeme aşamasında büyük engellerle karşılaştıklarını söyledi. Ergenekon'un temelinin bu dönemde atıldığını ileri süren Canan, "Biz Ergenekon'un soğuk yüzünü gördük. Şimdi Ergenekon ve Balyoz'da geçen planlar, burada hayata geçirildi." dedi. Ergenekon davasından umutlu olduğunu dile getirerek, "Ergenekon savcıları, araştırmalarını derinleştirirlerse gerçeklerle karşılaşırlar. Ergenekon'un Doğu ve Güneydoğu ayağı eksik kalırsa, meselenin ancak yüzde biri açığa çıkmış olur." diye konuştu.

Son anda öldürülmekten kurtulan Necip Baskın, çete denilerek işin içinden çıkıldığına, ancak bunun her tarafa uzanan çok daha organizeli bir yapı olduğuna dikkat çekti. Baskın, yaşadıkları ile bugün Türkiye'de ortaya çıkan bazı planların büyük benzerlikler gösterdiğine dikkat çekti. Baskın, "Özellikle Erzincan'daki olaya çok benziyor. O günlere bakıyoruz, bugün çıkan şeylerle hemen hemen aynı. Senaryo yazmışlar ve hayata geçirmişler." dedi. Öldürülen Sabri Çardakçı'nın ağabeyi İsfendiyar Çardakçı da Ergenekon süreciyle birlikte ümitlerinin yeniden yeşerdiğini söyledi. Yaşanan faili meçhulleri ortaya çıkarmak üzere Ergenekon savcılarını göreve çağıran Çardakçı, "Davaya müdahil olmaya hazırım. Gidip seve seve ifade veririm." ifadelerini kullandı

Zaman