Sağlık Bakanı Recep Akdağ, kamu ve özel tüm sağlık kuruluşlarının acil hastayı ücretsiz tedavi etmek zorunda olduğunu açıkladı. Hastayı çeviren ya da para talep eden hastanenin ruhsatının iptal edilebileceğini belirten Akdağ, "Vatandaşımız haklarının farkında olsun, asla boyunlarını bükmesinler. Böyle durumlarda 184 numaralı telefonu arayarak mağduriyetlerini bize bildirsinler." dedi.
Sağlık Bakanı Recep Akdağ, artık acil hastalardan kamu ve özel hastanelerin hiçbir şekilde para talep edemeyeceğini söyledi. Vatandaştan para isteyen hastanenin ruhsatının iptal edileceği uyarısında bulunan Akdağ, "Para talep edilmesi durumu, hastanenin ruhsatının iptal edilmesine ve Sosyal Güvenlik Kurumu'nun (SGK) bu hastanelerle sözleşmelerini iptaline gidebileceği bir süreçtir. Böyle durumlarda vatandaşlarımız 184'ü arayarak mağduriyetlerini mutlaka bildirsinler. Haklarının farkında olsunlar, asla boyunlarını bükmesinler." dedi.


Erzurum Valisi Sebahattin Öztürk'ü makamında ziyaret eden Akdağ, burada gazetecilere yaptığı açıklamada, 10 Ağustos'ta Resmi Gazete'de "acil hastalara nasıl davranılacağı ve bu hastalara verilecek hizmetlerle ilgili genelge" yayımlandığını hatırlattı. Genelgeye göre, sosyal güvenliği olmayanlar da dahil her vatandaşın acil hastalığı olduğunda istediği hastaneye gidebileceğini ifade eden Bakan, "Artık Türkiye'de hiçbir vatandaş, ister Sağlık Bakanlığı'na bağlı hastane ister üniversite isterse özel bir hastane olsun, acil hastalığı için bir hastanenin kapısına gittiğinde geri çevrilemez ve kendisinden herhangi bir para istenemez. İşlemleri yapılıncaya kadar kendisinden herhangi bir evrak bile istenemez." diye konuştu.


Akdağ, özel hastanelere götürülen vatandaşlardan, sosyal güvencesi olanların ödemesini SGK, güvencesi olmayanların ödemesini ise sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları ile diğer ilgili kurumların yapacağını kaydederek, şöyle devam etti: "Vatandaştan acil hastalık durumlarında para istemek Türkiye Cumhuriyeti'nde mümkün değildir. Bunu kim yapıyorsa suç işlemektedir." Acil hastalardan para talep edenlerin takipçisi olacaklarını da aktaran Akdağ, "Önce uyarıyoruz. Bir defa vatandaştan herhangi bir şey tahsil edilmişse onun geri ödenmesini istiyoruz ve daha sonra süreç, bu işlerin tekrarında, ruhsat iptaline kadar götürebilecek süreçtir." bilgisini verdi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla yayımlanan 'Acil Sağlık Hizmetleri'nin Sunumu' adlı genelgeye göre kamu ve özel tüm sağlık kuruluşları, acil hastayı ücretsiz tedavi edecek. Kişinin sosyal güvencisi olup olmadığı, ödeme gücü bulunup bulunmadığı veya tedavi masraflarının nasıl karşılanacağına bakılmaksızın acil hastalara gerekli tıbbi tedavi yapılacak. Özel hastaneler, hastalardan katkı payı da talep edemeyecek. Kamuya ait sağlık kuruluşları verdiği acil sağlık hizmetlerinin ödemesini, hastanın sosyal güvencesi varsa SGK'dan, yoksa o bölgedeki sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarından; özel sağlık kuruluşları ise SGK ya da belediyelerden isteyecek.

Zaman