Bülent Arınç, NTV televizyonunda son gelişmelere ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Arınç, YAŞ toplantılarında hükümetin Anayasa'dan aldığı hak ve yetkileri kullandığını söyledi.
Şu ifadeleri kullandı: "Kriz meselesi son zamanlarda hükümeti yıpratmak için kullanılıyor. Sadece YAŞ değil, HSYK ile ilgili hakim ve savcıların atanması, demokratik açılım ve diğer bazı konularda da krizden çok bahsediliyor. Genelkurmay başkanı ve kuvvet komutanlarının nasıl atanacağı kanunlarla yapılıyor. Bu atama sürecinde cumhurbaşkanı, başbakan ve milli savunma bakanı da yer alıyor. Bir başbakan, milli savunma bakanı ve cumhurbaşkanı, filan kişinin filan noktaya gelmesine haklı sebeplerle hatta hiçbir sebep göstermeksizin dahi 'uygun görülmemiştir' sözüyle itiraz etme hakkına sahipken, bunu olağanüstü bir kriz olarak göstermek hiçbir akla hizmet etmemektedir.'' Bülent Arınç, Balyoz davasında yaşanan yargı süreciyle ilgili de önemli açıklamalarda bulundu. Balyoz'da 102 sanık hakkındaki yakalama kararının kaldırılmasını nasıl değerlendirdiğinin sorulması üzerine Arınç, özetle şunları söyledi: "Söz konusu sanıklardan biri orduevinden para çekmek için çıktığında yakalandı. Diğerleri görevlerinin başındalar. Kendi görev sahaları içinde kalıyorlar, diğerleri de bir şekilde bir yerlerde, kimisi orduevinde toplanmış, kimisi başka yerde toplanmış, kendisine yakalama emrini infaz edecek olanlara da haber gönderiliyor, 'gelme suç işlersin bak senin hakkında da şöyle bir şey yaparız' anlamında. Yargı, birtakım telefon dinleme kayıtlarında iddia edildiği gibi 'bizdendir, ondandır' şeklinde bir ayrıma uğramışsa bu, Türkiye için büyük bir felakettir. Düşünebiliyor musunuz, adam görevinin başında, 'sen git, izne çık' diyorlar, izinden birisini çağırıyorlar, mahkeme heyeti öyle teşekkül ediyor. İzne zorla çıkarılan adamın tutuklama kararı verdiği biliniyor. Bu, yargı konusunda endişe uyandıracak bir durum. Dolayısıyla 102 kişinin alınması, gitmesi gelmesi konusunda yaşanan çelişkiler fevkalade üzüntü vericidir. "

"Ama şimdi ileriye sürdükleri savlar bence dinlenilmeli. Çünkü diyorlar ki, 'böyle bir olayı aslında meydana getirmeyi düşünen ve planlayan kişiler serbest bırakılıyorlar ama biz hâlâ içeride kalmaya devam ediyoruz?' Bence bu feryada kulak vermek lazım. Bu feryada kulak verecek olan; bir, yargının kendisidir, ikincisi, yargıyı yanlı, taraflı kararlar vermeye yönlendiren bir güçtür."

Zaman