ABD'nin 60 yıllık Kadın Mühendisleri Derneği'ni (Society of Women Engineers) bir yıllığına Sıddıka ve Semahat Demir kardeşler yönetecek.

Derneğin, Microsoft, Apple, Yahoo, General Electric, Boeing, Chrysler, Ford, Goldman Sachs, IBM'in de aralarında bulunduğu 300 firmanın yanı sıra 21 bin bireysel üyesi bulunuyor. Demir kardeşler dün, San Francisco'da yapılan ve 300 seçkin davetlinin katıldığı yemin töreninden sonra resmen göreve başladı.


Demir kardeşler, Prof. Dr. Halit Demir ve iktisatçı Güner Demir'in kızları. İki kardeşin hayatları başarılarla dolu. Prof. Dr. Sıddıka Demir Velipaşaoğlu, Robert Kolej'i bitirdikten sonra, Houston Üniversitesi Cullen Mühendislik Fakültesi, İnşaat Mühendisliği Bölümünü ve Onur Fakültesi'ni onur derecesi ve birincilikle tamamlıyor. İş yaşamına 1997'de Amerika Birleşik Devletleri'nin en büyük inşaat mühendisliği ve inşaat firması olan Bechtel Corporation'da başlayan Velipaşaoğlu, 2000 yılında Teksas'ta yılın genç mühendisi seçiliyor. 2000 yılında ABD genelinde 'Seçkin Genç Mühendis', 6 yıl sonra ise mesleğinde gösterdiği liderlik ve kişileri rol model olarak etkileme yeteneği nedeniyle Amerikan Kadın Mühendisler Derneği'nin 'Yükselen Lider Mühendis Ödülü'ne layık görülüyor.
Velipaşaoğlu, 2008'den beri bir biyoteknoloji firması olan Genetech mühendislikte işletme mükemmeliyet müdürü olarak görev yapıyor. 2009 yılında Kadın Mühendisler Derneği'nin başkanlığına seçildi. Ve ABD'deki dünyanın yakından tanıdığı ilk 500 şirket arasında yer alan Microsoft, Yahoo, Google, General Motors, General Electric, Dell, IBM, Dupont gibi firmaların da aralarında bulunduğu 21 bin üyesi bulunan derneğin 60 yıllık tarihindeki ilk Türk başkanı olmayı başardı.


Prof. Dr. Semahat Demir ise 1996 yılından beri Memphis ve Tennessee üniversitelerinde yüksek lisans ve doktora dersleri veriyor. Ayrıca Drexel Üniversitesinin şeref konuk profesörü. Amerika'da Kadın Mühendisler Birliği'nin 1999-2004 yılları arasında, her yıl yapılan genel kongrelerinde üniversitelerdeki kadın komitesi başkanlığına seçildi. Ve Kadın Mühendisler Cemiyetinin takdir ödüllerine de layık görüldü.

2003'te ABD'de bulunan Kadın Mühendisleri Der-neği'nin 'Seçkin Genç Mühendis Ödülü'nü kazandı. Kadın Mühendisler Derneği son 20 senede ilk defa Seçkin Genç Mühendis Ödülü'nü bir akademisyene, bir profesöre verdi. Ve bu ödüle bir Türk kadını layık görüldü.

Zaman