Sıcakların hat safhaya ulaştığı şu günlerde dışarıda olanlar serinlemenin yolunu kendilerini marketlere, cami avlularına, yol üstündeki klimalı mağaza ve AVM'lere atmakta buldu. İnsanlar bir an olsun sıcağın yakıcılığından kurtulmak için müşteri edasıyla mağazalara, marketlere girip serinlemeye çalışıyor.
Sıcakların mevsim normallerinin üzerinde seyrettiği şu günlerde serinlemek için neler yapılabilir acaba? Soğuk bir duş, buz gibi su, vücut ısısını düşürecek gıdalar, ince kıyafetler... Uzmanlardan gelen daha birçok öneri, bu sorunun cevabı olabilir. Fakat sorunun cevabı olmayı hak eden çok başka bir şey var ki, o da gününün çoğunu dışarıda geçirmek zorunda olanların sıcaktan anlık da olsa kurtulmak için yaptıkları... Yönünüzü bulunduğunuz şehrin hengamesine çevirirseniz göreceksiniz; kimi yolda yürürken bir anda viraj yapıp klimalı mağazalara, AVM'lere atıyor kendini, müşteri edasıyla alışveriş yapar gibi terini soğutuyor. Kimi yol üstündeki bir caminin avlusunda hem demleniyor, hem de serinliyor. Kimi de ücretsiz müzelere, galerilerdeki sergilere şöyle bir girip bakıp çıkıyor. Eğer siz de sıcaklarda ne yapacağınızı bilemiyor ve dışarıda serin bir yer arıyorsanız, yol üstü mağazalara, marketlere, hatta müze ve sanat galerine gidip püfür püfür esen bir klimanın önünde serinleyebilirsiniz. Klimanın tadını çaktırmadan çıkaranların peşine düşüp keyiflerine biz de ortak olduk... Karşılaştığımız en ilginç portre, işporta tezgahını arkadaşına emanet edip günde 1-2 saatini süpermarkette geçiren Ahmet Dayı idi.


Ahmet Dayı'nın süpermarket sevdası
Yolda yürürken, sıcaktan üstü başı dağılmış birini markete doğru ilerlerken görürseniz bilin ki niyeti alışveriş yapmak değil, su almak bahanesiyle market klimalarından yararlanmaktır. Tıpkı Yenibosna'da rastladığımız işportacı Ahmet Dayı gibi. Kendisi gibi yola serdiği bezin üstünde bir şeyler satan arkadaşına, "Benim mallar sana emanet. Ben bir beş dakika serinleyip geleyim." diyor. Hissettirmeden peşine takılıyoruz. Hemen köşedeki süpermarkete dalıyor. Mutfak ihtiyacı görecekmiş gibi rafları tek tek dolaşıyor, ürünlerin fiyatlarına bakıyor. Yanına yaklaşıp kendisiyle konuşmaya başladığımızda ise biraz telaşlı biraz da 'napalım başka çare yok' dercesine anlatıyor: Günde en az 8–9 defa geliyorum bu markete. Bir şey alacağımdan değil. Maksat serinlemek. Güneşin alnında çalışmak kolay mı? Bunalıyorum bu yüzden çareyi markete girip soluklanmakta buluyorum. Sadece ben değil, birçok arkadaş yapıyor bunu." diyor.


'Fatura ödemeye çıktım, sıcağa dayanamayıp AVM'ye kaçtım'
Herhangi bir alışveriş merkezine girdiğinizde birçok insanın yakıcı sıcaktan kurtulmak için burada dolaştıklarını fark edebilirsiniz. Bakırköy Capasity'de yanına oturduğumuz Arzu Hanım da onlardan biri. Dışarı fatura ödemek için çıkmış. Fakat sıcağa dayanamayıp herkesin rahatlıkla girip serinleyebileceği umumi bir yer aramış. Önünden geçtiği AVM'yi görünce de dayanamayıp girmiş. Arzu Hanım AVM merkezlerine soluklanmak için girenlerden sadece biri. Sıcakların hat safhada olduğu günlerde birçok kişi buraları serinlemek için tercih ediyor, gelmişken şöyle bir mağazaları kolaçan etmeden de çıkmıyor.


İnsanlar serinlemek için bizim mağazaya geliyor
Dört bir yanı çeşit çeşit dükkân ve mağazalarla dolu İstiklal Caddesi'ndeyiz. Turistlerde dâhil olmak üzere birçok insan mağazaları müşteri edasıyla sırf serinlemek için geziyor. Hatta çoğu bunu alışkanlık hale getirmiş olmalı ki hangi mağazada ter atabileceklerini iyi biliyor. Mesela Mango'da rastladığımız iki genç kız, mağazadaki kıyafetlere bile bakmadan doğru koltuklara seriliyor. Beş dakika oturduktan sonra kalkıp gidiyorlar. Durum diğer mağazalarda farksız değil. İsmini vermek istemeyen bir giyim mağazası sahibi, "Buraya her gün binlerce insan bir şey alacakmış gibi giriyor, klimanın önünde biraz bekleyip gidiyor." diyor.


Turistler de cami avlularını tercih ediyor
Diğer şehirler ne âlemde bilmiyoruz ama İstanbul'daki camilerin hem gezicisi hem de demlenicisi çok. Son bir haftadır sıcakların iyice artmasıyla da şehrin kalabalığından güneşin yakıcılığından kurtulmak isteyenler serinlemek için cami avlularında oturmadan, caminin içine girip taşın serinliğini hissetmeden geçmiyor. Camiler ve cami avluları sadece yol üstünden geçenleri değil sıcaktan bunalmış turistlerin de durup dinlendikleri yerler arasında. Eğer siz de sıcaktan çok bunaldığınız bir anda ne yapsam da serinlesem diye düşünüyorsanız bir cami avlusu bulsanız iyi edersiniz.


Su püskürten mağazaya koşan çift Çünkü sıcaktan bunalmış pek çok insan bugünlerde su püskürten mağazaları görür görmez yön değiştiriyor; mağazanın önünde bir-iki dakika bekledikten sonra yola devam ediyor. İstiklal Caddesi'nde bir spor giyim mağazasının önünden geçerken biz de böyle bir olaya denk geldik. Önümüzde yavaş yavaş yürüyen karı koca, bir anda adımlarının yönünü değiştirip hızlıca karşıdaki mağazaya koşup önünde beklemeye başladılar. Anladık ki onlar da birçok kişi gibi serinlemenin yollarını arıyorÜcretsiz müze ve sergiler
Sergi salonları, ücretsiz girilebilen müzeler ise herkesin olmasa da bilenlerin uğradıkları yerlere örnek gösterilebilir. Yalnız dikkatli olmak lazım, çünkü işin ucunda rezil olmak da var. Sergi ve müzelerde çaktırmadan serinlemek öyle diğerlerine benzemez.

Zaman