Ergenekon davası tutuklu sanığı emekli Tuğgeneral Levent Ersöz, bir kez daha Şener Eruygur'u işaret etti. 2002-2003 yılllarında Mehmet Emin Karamehmet, Nuray Başaran, Tuncay Özkan ve Mustafa Balbay gibi isimlerle Jandarma Genel Komutanı Şener Eruygur'un talimatı ile görüştüğünü anlattı. Darbe çalışmalarıyla ilgili sorulara ise, "Hatırlamıyorum." cevabını verdi.
İkinci Ergenekon davasının 72. duruşması İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Silivri'de görüldü. Duruşmada, hastanede yatan emekli Tuğgeneral Levent Ersöz'e video konferans yöntemiyle bağlanıldı. Ersöz, cumhuriyet savcıları Mehmet Ali Pekgüzel ve Nihat Taşkın'ın sorularını cevapladı. Savcı Pekgüzel, iddianamede Ersöz'ün kullandığı iddia edilen çok sayıda telefon numarasını sordu. Ersöz, "Bu kadar çok telefon numarasını hafızamda tutacak kabiliyetim yok." dedi. Savcı Pekgüzel, Sinan Aygün'ün rehberinde "Levent Paşa" diye kayıtlı telefon numarasını sordu. Ersöz, kızının telefon numarası olduğunu söyledi.
Kızı Fulya Ersöz'ün üzerine kayıtlı telefon ile Mustafa Yurtkuran, Hayrullah Mahmut Özgür, Şener Eruygur, Sinan Aygün, Emin Şirin, İsmail Yıldız ve Fatih Hilmioğlu ile görüşüldüğünü belirten Pekgüzel, "Bu kişilerle kızınız görüşmüş olabilir mi?" diye sordu. Ersöz, "Hayır, görüşmemiştir. Ayrıca ben görevdeyken Fatih Hilmioğlu ile hiç görüşmedim." cevabını verdi. Bunun üzerine Pekgüzel, "Diğer sanıklarla görüştüğünüzü kabul ediyor musunuz?" diye sordu. Ersöz, yine "Hatırlamıyorum." cevabını verdi. Ersöz, Ergenekon ana davasının tutuklu sanığı Ergün Poyraz ile arasında geçen 4 telefon konuşması sorulunca da "Hatırlamıyorum." demekle yetindi. Savcı, iddianameye konu olan darbe planlarını kendisine getirdiği iddia edilen Faruk Demir isimli kişi ile kim aracılığıyla niçin tanıştığını sordu. Ersöz, "Faruk Demir ile beni Nuray Başaran isimli bir gazeteci tanıdığım tanıştırdı. Daha sonra da bir kez de randevu istedi. Benim hazırladığım iddia edilen darbe planlarından söz etti. Temin edip edemeyeceğini ve bilginin kaynağını sordum. Evrakı temin edebileceğini söyledi. Demir, Hak-Der adlı bir dernek tarafından Amerikan büyükelçiliğine verildiğini, bu kişilerin TSK içinde darbe planları bulunduğuna dair şikâyette bulunduklarını anlattı. Bu kişinin evrakı bana getirmesinin ardından dönemin Jandarma İstihbarat Dairesi Başkanı Şener Eruygur'a 2004 yılı Temmuz ayında bu bilgi ve siyah-beyaz slayt çıktısı gibi olan belgeleri götürerek durumu anlattım. Eylül 2004'te de Eruygur'un yerine gelen Fevzi Türkeri'ye anlattım." dedi. Darbe planlarını ise hatırlamadığını söyledi. Ersöz, "Bu planlar kesinlikle jandarma Genel Komutanlığı'nda hazırlanmadı. Jandarma komutanlığında darbenin d'si yoktur. Darbecilik namussuzluk demektir." şeklinde konuştu.

Savcı Nihat Taşkın, Ersöz'e iddianamede yer alan ses kayıtlarını sordu. Ersöz'ün savunmasında, "Mehmet Emin Karamehmet'le Tuncay Özkan'ın işe geri alınması ve Ergün Poyraz'a yapılan yardımın devam etmesi için görüşecektim." dediğini hatırlatan savcı, "Ergün Poyraz'a yapılan maddi desteğin devam etmesi konusunun askerlik mesleği ve görevi ile ne ilgisi var?" dedi. Bunun üzerine sinirlenen Ersöz, "Bunun için yasaya bakın. Burada emirlere itaat edileceği yazıyor. Ben sadece Ergün Poyraz olayı değil, Tuncay Özkan'la da, Mustafa Balbay'la da Şener Eruygur'un emriyle görüştüm. Ben amirimden aldığım emri yerine getirdim. Evet, amirim bana emretti, ben de yaptım." diye konuştu.

Zaman