Memur-Sen Diyarbakır Şube Başkanı Yasin Yıldız, bölge insanının, referandumu boykot kararına uymayacağı iddiasında. Yıldız, asit kuyularını ve faili meçhulleri yaşayan Kürtlerin sandığa gitmemesinin mümkün olmadığını dile getiriyor.

Doğu ve Güneydoğu halkının sandığa gitmek istediği yönündeki bilgilerin, BDP'ye boykot kararından geri adım attırıp attırmayacağı tartışma konusu. Parti yöneticilerinden aksi yönde açıklamalar gelse de bu yönde bir eğilimden söz eden isimler de var. Son olarak Dicle Üniversitesi'nin yaptığı bir araştırma, Diyarbakır halkının üçte ikisinin referandumda sandığa gideceğini, yüzde 48'inin de 'evet' diyeceğini ortaya koydu. Memur-Sen Diyarbakır Şube Başkanı Yasin Yıldız da herhangi bir dayatma olmaması halinde, bölgede BDP'ye oy veren yüzde 60'lık bir kesimin en az yarısının referandumda 'evet' diyeceğini iddia etti. Yıldız, "Güneydoğu, 12 Eylül'de büyük zarar gördü, acılar çekti. Ergenekon yapılanmasında zarar gören bölge halkı oldu. Halk asit kuyularını, faili meçhulleri unutmadı. Bunları yaşayan bir halk, 'Ben sandığa gitmeyeceğim' diyebilir mi?" sorusunu yöneltti.
Yasin Yıldız, Doğu ve Güney-doğu'nun bir önceki referandumda olduğu gibi yine iradesini sandığa yansıtacağını savundu. BDP'nin boykot kararını da şu sözlerle eleştirdi: "Bu hayır kararını alan CHP, BDP ve MHP'nin tabanı üzerinde bir vesayeti söz konusu. Bölge açısından baktığımızda BDP'nin bu şekilde boykot etmesini anlamış değiliz. Yıllarca bölgeye askeri çözüm ya da Ergenekon dışında bir çözüm önermeyen MHP ile aynı çizgide hareket ediyor olmasını hiç anlamış değilim."

12 Eylül'de cezaevine giren, kapatılan DTP'nin eski genel başkanı Ahmet Türk'ün kendisine yapılan küfürlerden dolayı ağladığını anlatan Yıldız, "Orada bölge insanına, insan onuruna yakışmayan şeyler yapıldı. Bunu yaşayan bölge halkı nasıl 12 Eylül Anayasası'na karşı 'ben sandığa gitmeyeceğim' der? Bunun izahı mümkün değil." diye konuştu. BDP ve boykotu destekleyen sivil toplum kuruluşlarına da çağrıda bulunan Memur-Sen Şube Başkanı, "İradenizi satmayın, kullanın. Bu, bir hükümet programı değil. Bu, bir millet iradesinin tecellisidir. Siyasi partilerin oy talebi olur, verilmeyebilir ama bu siyasi parti oylaması değil halkın geleceğidir. Samimiyet testidir, alnımızın akıyla çıkmalıyız." diye seslendi.

Anayasa değişikliğinin toplumun bütün ihtiyaçlarını tam olarak karşılamadığını ancak yeni bir anayasanın da mümkün olmadığını kaydeden Yıldız, şöyle devam etti: "Kısmi bir değişiklik varsa bunun da elbette desteklenmesi gerekiyor. Paketin içeriğine bakmalıyız. Eğitimli insanlar bunun içeriğine bakıyor. Buna gerçekten iradesini koyarak destek veriyor. Yani iradesini birilerine satmıyorlar."

Zaman