Son derece sempatik ve güleç biri Mark Dacascos, pozitif enerji yayıyor. Sanırsın Güçlülerin Dünyası, Samurayın Gözyaşları, Dövüşçü 5, Sıcak Takip, Vurucu Tim, Kurtların Kardeşliği gibi filmlerde oynayan o değil.

4 milyon TL'lik bütçe ile çekilen ve ilginç bir hikâyesi olan Sultanın Sırrı filmi için İstanbul'a gelen ünlü Hollywood yıldızı Dacascos ile havadan, sudan, kungfudan, sinemadan konuştuk.
Dövüş sanatçısı aktör Mark Dacascos: Çocuklarıma dövüş sanatını değil Shakespeare öğretiyorum


-Dövüş sanatçısısınız ama çok romantik ve duygusal bir görünüşünüz var. Kendinizle çeliştiğinizi düşünüyor musunuz? (Gülüşmeler)
Teşekkür ederim. Dünyayı dolaşıp çalıştığım için aslında bütün aktörlerin rüyası olan bir işi yapıyorum. Farklı rolleri oynuyorum, çok farklı imajlarım oluyor. Bütün dünyada genel olarak kungfucu olarak biliniyorum, imajımın böyle olmasını isterim ama ben her şeyi kapsayan bütün bir aktör olmak istiyorum. Tom Hanks komedi ile başlamıştı ama Er Ryan'ı Kurtarmak'ta oynayınca başka biri oldu. Benim de hayatta farklı farklı kişiliklerim, bakış açılarım var. Oyuncu olarak sadece aksiyon değil; drama, komedi gibi türleri de denemek isterim. Benim için başarılı olan iki filmim Samuray'ın Gözyaşları ve Kurtların Kardeşliği'dir. Birçok kadın bu karakterleri çok romantik buldu. Dövüşçüydü ama kalbi de vardı. Ben bundan hoşlanıyorum.

Oynamayı kabul ettiğiniz Sultanın Sırrı ile nasıl bir imaj yüklenecek size?
Çok iyi bir soru. Çekimlere yeni başladım, iyi birini canlandırmıyorum filmde. Ama kötü insanlar 'Ben kötüyüm.' diye düşünmezler, kendileri için iyi olanı yaparlar. Eğer işimi doğru yaparsam, bir insancıllık getirebilirim karakterime. İnsanlar o zaman benimle bağ kurabilir ve neyi neden yaptığımı anlar. Umarım o, aynı zamanda izlemesi ilginç, seyirlik bir karakter olur. Hannibal benim en sevdiğim karakterlerdendir. Dexter da aynı zamanda iyi bir senaryo ve oyunculuk barındırıyordu. Hepimiz farklı insanlarız ama ne oynarsan oyna, onunla empati kurdurabilmek önemli.

Dövüş sanatını anne ve babanızdan öğrenmişsiniz. Peki kendi çocuklarınıza bu sanatları öğretiyor musunuz?
Üç çocuğum var. Güzel bir hayatları olsun istiyorum. Onlara Shakespeare, müzik öğretiyorum. Hafta sonları Almanca öğrenmek için Alman okuluna gidiyorlar. Ortanca oğlan haftada 14 saat jimnastik yapıyor, akrobat okulunda. Diğeri tenis oynuyor ve aynı zamanda aşçılık öğreniyor.

Bunları siz mi istiyorsunuz, onlar mı yapıyor?
Yoo yoo! Onlar bundan keyif alıyor. Dünya büyük ve onlara bunu söyledim. Eğer dünyayı anlamak istiyorlarsa farklı açıları bilmeleri gerekir. Bunu yapmak için iki dil öğrenmeleri gerektiğini söyledim. Dünyanın her yerinde, Amerika hariç, insanlar en az iki dil konuşuyor. Bizim evimizde de en az iki dil veya fazlası olması gerekir. Müzik ise dünyanın her yerinde anlaşılır bir şey. Dövüş sanatları ise hayatının bir yerinde mutlaka dövüşmek zorunda kalacaksın, fiziksel olarak değil ama zihinsel olarak en azından. Shakespeare anlaması en zor sanatçılardan biri. İyi konuşmak önemli, iyi iletişimin temeli. Yemek pişirmek de önemli, çünkü ABD'de çok kimse kilolu, bu konuda eğitilmedikleri için. Ucuz ve iyiyse yiyorlar. Çocukların birçoğu yemeğin nereden geldiği konusunda bilgi sahibi değil. Vücuduna koyduğun şey sen olursun, bunu anlamak lazım.

Siz de epeyce dil biliyorsunuz sanırım...
Hawaice ve İngilizce yanında Almanya'da okuduğum için Almancayı biliyorum. Almanya'da Türk arkadaşlarım vardı ama kayda alınmayacak şeyler öğrettiler. (Gülüşmeler)

Japon, Filipin, İrlanda, Çin, İspanyol geni taşıyorsunuz. Bu ne katıyor size?
Irkçı olmamı zorlaştırıyor. 2. Dünya Savaşı döneminde yaşayan büyükbabam beyaz İrlandalı. Orduya katıldığında sağlıkçı imiş. Bir şeye yardım ederken patlama olmuş ve bacağına büyük bir metal girmiş. Tedavisini genç Japon bir kız yapmış. Âşık olmuşlar, savaş sırasında evlenmişler.


"Dünyada hem sporu, hem zihinsel, hem fiziksel gücü bir araya getirebilen çok az dövüş sanatçısı var."

Siz kendinizi nereli hissediyorsunuz?
Her şeyden birazcığım. Nereye gitsem onlardan sanılıyorum. Bir çeyreğim İrlandalı ama kimse de bugüne kadar bana 'İrlandalı mısın?' diye sormadı. (Gülüşmeler) Ortanca oğlumun büyükbabam gibi mavi gözleri var.

Dövüş bir sanatsa ortaya koyduğu eserler nedir? Yere serdiğiniz adamlar mı? (Gülüşmeler) Çok güzel bir soru. Amerika'da vahşi dövüşler var. Buraya bakarsanız dövüş sanatı spor olmaktan uzak. Bence dünyada çok az dövüş sanatçısı var ki hem sporu, hem zihinsel hem fiziksel gücü bir araya getirebilsin. Sanatçı arkasında güzel bir şey bırakır ama Beethoven, Mozart gibi sanatçılar sana bir eser bıraktığı zaman avucunun içine bırakmıyor, zihninin ve kalbinin içine bırakıyorlar. Çünkü dövüş gibi bir şeyi izlerseniz bu sanat değildir, akılda kalıcı bir şey bırakmaz ama Bruce Lee gibi birinin hareketleri akılda kalır, keyif alırsın izlemekten.


Çocukluğunuzun kahramanı kimdi peki?
Bruce Lee, Jackie Chan, annem ve babam. Filmde rol aldığımız Emanuel Bettencourt'un da hocası aynı zamanda annem. Sadece fizik yetmez, kalbinizi ve ruhunuzu da beslemelisiniz. Martin Luther King'in kahramanı da Gandhi imiş. Sağlam bir fizik, zeka ve ruh yoksa o bir sanat değil.

Dövüş sanatlarında çok rahat star olacakken neden sinema gibi zor bir yolu tercih ettiniz?
O bana geldi. Küçükken yazar olmak isterdim. Hemingway idolümdü. Aynı zamanda Budist rahiplerden olmak istiyordum. Tayvan'a gidip 6 ay rahiplik eğitimi aldım ama sonra vazgeçtim. 18 yaşındayken annemin kungfu okulundan çıkıp kız arkadaşımla dolaşırken iki adam geldi. Film için elemelere katılıp katılmayacağımı sordular, 'Teşekkür ederim, ilgilenmiyorum.' dedim. Kart verdiler. Anneme gittim, 'Bir hayatın var, biraz maceracı ol.' dedi. Elemelere katıldım ve oyuncu oldum.

İlk filmlerinizde hep başarısızlık olmuş. Ümitsizliğe kapılmadınız mı?
İlk filmimi 18, sonraki filmlerimi ise 28 yaşında yaptım. Hollywood'da bilirler ki kariyerinin bir yere gelmesi için 8-10 yıl geçmesi gerekir. Zaten on yılın ardından bilinir oldum. Şimdi tecrübeli olduğum için neler yapabileceğimi daha iyi düşünüyorum. Dövüş sanatlarını çok seviyorum. Son 5-6 yıldır bu tarz film yapmadım ama hâlâ antrenmana devam ediyorum. Bundan sonraki hedefim kendi filmimi çekmek ve yönetmenlik yapmak. Dövüş sanatlarını güzel hikâyelere yerleştirmek istiyorum. Artık fazla dövüş filmi izlemiyorum, çünkü oyunculuk çok zayıf. Karım aksiyon filmlerini sevmiyor, o da oyuncu, Samuray'ın Gözyaşları'nda oynamıştı. Ben eşim gibi insanların izleyeceği filmler yapmak istiyorum.

Hayatta insanların önünde iki yol var, ya fırsatları zorluk olarak görürsün ya da zorlukları fırsat olarak. Sizin için hangisi geçerli?
18 yaşında bu işe başladım, şu an 46 yaşındayım, hâlâ buradayım, hâlâ gülümsüyorum.

Sultanın Sırrı filmini neden kabul ettiniz? İçinde aksiyon olan bir hikâye olduğu için mi?
Birçok farklı sebebi var. Emanuel Bettencourt ile hayalimiz beraber bir film yapmaktı. Hayallerimiz bu filmle gerçek oldu. İki sene önce İstanbul'a gelmiştim. Bu şehre bayılıyorum. En güzel, en ilginç şehirlerden biri. Çok zengin bir tarih, inanılmaz bir mimari ve harika yemekleri var. İnsanları çok sıcak. Senaryoyu okudum ve potansiyeli gördüm. Emanuel ile aksiyon da koyacağız içine.7 yıldır et yemiyorum karım her gün et yiyen bir Teksaslı


Dövüş sanatçısısınız, Osmanlı tokadını duydunuz mu?
Nasıl bir şey o! (Hikâyesini anlatıyorum) Yeni bir şey öğrendim, teşekkür ederim.

Oyunculukta usta, dövüş sanatlarında öğrenci misiniz?
İkisinde de gelişmekte olan bir öğrenciyim. Hâlâ benim öğretmenlerim var. Hiçbir zaman öğrenciliği bırakamazsın. Al Pacino ustadır mesela ama hâlâ ders alıyor. Sanatçı her an öğrenmeye devam etmeli.

Aksiyonsuz bir hayat mümkün değil mi sizin için?
Hayır. (Gülüşmeler)

Iron Chef American isimli bir TV programı da yapıyorsunuz Amerika'da. Bu program ne katıyor size?
5 yıldır devam eden bir program ve 170 bölüm oldu. ABD'deki yeni jenerasyon benim dövüş sanatçısı olduğumu bilmez, onlar için yemek programı sunan bir aşçı gibiyim. Eşim aşçılık okuluna gittiği için yemekleri o yapar daha çok. Yedi yıldır et yemedim, balık yiyorum, basit şeyleri tercih ediyorum. Teksaslı bir kadınla evliyim, sadece et yiyor. (Gülüşmeler)

Türkiye'de en çok hangi yemeği sevdiniz?
Buradaki yemeklerden inanılmaz keyif aldım.

Sultanın Sırrı'nda oynuyorsunuz madem, bize bir sırrınızı söyler misiniz? Benim sırrım mı? (Düşünüyor) Bir hayat! Annemin bana söylediği şey

Zaman